Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին` Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ երկրի Ազգային տոնի կապակցությամբ: Ուղերձում նշված է.
«Մեծարգո պարոն Նախագահ, թանկագին Էմանուել.
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի կապակցությամբ։
Ֆրանսիացի ժողովրդի ազատատենչ ու հեղափոխական ոգու հաղթանակի շնորհիվ Եվրոպայի պատմական զարգացման առանցքում դրվեցին մարդու իրավունքների, քաղաքացիների իրավահավասարության և լուսավորության քաղաքակրթական արժեքները։
Այսօր մենք հպարտությամբ ենք արձանագրում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարձր մակարդակի առանձնաշնորհյալ երկխոսության առկայությունը, ինչը հիմնվում է հայ-ֆրանսիական պատմական ու մշակութային բազմադարյա կապերի և ընդհանուր արժեքների վրա։ Այսօր, երբ աշխարհը դարձել է անկանխատեսելի և մարտահրավերներով լի, մենք վերահաստատում ենք մեր լիարժեք պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ընդլայնել ու խորացնել Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև համագործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ մակարդակներում։
Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի ձևաչափով կառուցողական ու հավասարակշռված միջնորդական ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման գործընթացում՝ որպես տարածաշրջանային խաղաղության, կայունության և զարգացման առհավատչյա։
Սիրով սպասում եմ առաջիկայում հյուրընկալելու Ձեզ Հայաստանում պետական այցով։
Կրկին շնորհավորելով Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն ու անսպառ եռանդ, իսկ ֆրանսիացի բարեկամ ժողովրդին՝ բարօրություն և նոր նվաճումներ:

Никол Пашинян направил поздравительное послание Эммануэлю Макрону
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника страны. В послании говорится:
От имени армянского народа и от себя лично сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Франции с Национальным праздником Французской Республики.
Благодаря победе свободолюбивого и революционного духа французского народа в основу исторического развития Европы были заложены цивилизационные ценности прав человека, равноправия и просвещения граждан.
Сегодня мы с гордостью констатируем наличие привилегированного диалога высокого уровня между Арменией и Францией, что основывается на многовековых армяно-французских исторических и культурных связях и общих ценностях. Сегодня, когда мир стал непредсказуемым и полным вызовов, мы вновь подтверждаем нашу полную готовность продолжать расширять и углублять сотрудничество между Арменией и Францией как на двустороннем, так и многостороннем уровнях.
Армения высоко ценит конструктивную и сбалансированную посредническую вовлеченность Франции в процесс урегулирования нагорно-карабахской проблемы в формате сопредседателя Минской группы ОБСЕ, как залог регионального мира, стабильности и развития.
С нетерпением жду возможности в ближайшем будущем принять Вас с государственным визитом в Армении.
Еще раз поздравляю Вас с Национальным праздником Франции, желаю Вам крепкого здоровья и неиссякаемой энергии, а дружественному французскому народу - благоденствия и новых достижений.