Իտալիայում ծովերը կարանտինի ընթացքում ավելի մաքուր եւ թափանցիկ են դարձել
Ապենինյան թերակղզու ափերը լվացող ծովերը կորոնավիրուսի համավարակի հետեւանքով ավելի քան երկու ամսվա կարանտինից հետո ավելի մաքուր եւ ավելի թափանցիկ են դարձել։ Նման արդյունքներ են ցույց տվել ծովային ափերին ավելի քան 450 կետերում ստուգումները, որոնք իրականացվել են նավահանգիստների եւ առափնյա պահպանության ծառայության հատուկ խմբերի կողմից, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մասնավորապես, տեսանելիությունը հասնում է 15 մ խորության՝ համեմատած անցյալ տարվա 10 մ-ի հետ այն վայրերում, որտեղ կատարվել են չափումները: Ջուրը պարունակում է ավելի քիչ թափոններ՝ ինչպես կենցաղային, այնպես էլ արդյունաբերական, ավելի քիչ վնասակար նյութեր եւ պլաստիկ: Ինչպես բացատրում են մասնագետները, բացի մարդկային գործունեությունը դադարեցնելուց եւ նավերի ու նավակների քանակը նվազեցնելուց, ծովային ջրի «մաքրմանը» նպաստել է այն, որ գարնանը քիչ անձրեւ է եղել:
Ծովային ջրի թափանցիկությունը անզեն աչքով տեսանելի է շատ առողջարանային վայրերում, հատկապես կղզիների շրջակայքում: Նույնիսկ Օստիայում, Հռոմի ամենամոտ հանգստավայրում, որի ծովը երբեք պարզ չի եղել, ջրի որակը բարելավվել է:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր կարանտինի ընթացքում Ապենիններում էկոլոգիական իրավիճակի զգալի բարելավման մասին: Այսպես, Վենետիկյան ծովածոց են վերադարձել դելֆինները, որոնք երկար ժամանակ այնտեղ չէին երեւում: Հազվագյուտ թռչունները սկսել են բույն դնել նույնիսկ քաղաքի զբոսայգիներում:
Խիստ սահմանափակումների ռեժիմը Իտալիայում տեւել է ընդամենը երկու ամիս` մարտի 10-ից մինչեւ մայիսի 18-ը: Ձեռնարկությունները փակվել էին մարտի 22-ից մայիսի 4-ը: «Վերականգնվելու համար բնությանը շատ քիչ ժամանակ էր պետք, հիմա մեր խնդիրն է պահպանել այդ առավելությունը»,- ասել է շրջակա միջավայրի նախարար Սերջո Կոստան:

Моря в Италии за время карантина стали чище и прозрачнее
Моря, омывающие Апеннины, стали гораздо чище и прозрачнее после длившегося более двух месяцев карантина, объявленного в связи с пандемией коронавируса. Такие результаты показали проверки в более чем 450 точках на морских побережьях, которые осуществлялись специальными группами управления портами и службы береговой охраны, передает ТАСС.
В частности, видимость достигает 15 м глубины по сравнению с 10 м в прошлом году в большинстве точек, где проводились замеры. В воде зафиксировано меньше отходов, как бытовых, так и промышленных, меньше вредных веществ и пластика. Как поясняют специалисты, помимо прекращения человеческой активности и снижения числа судов и лодок "очищению" морской воды способствовало то, что весной было мало дождей.
Прозрачность морской воды заметна невооруженным глазом во многих курортных местах, особенно у островов. Даже в Остии, на ближайшем от Рима курорте, море которого никогда не отличалось прозрачностью, качество воды стало гораздо лучше.
Ранее уже сообщалось о значительном улучшении экологической обстановки на Апеннинах в период карантина. Так, в Венецианскую лагуну вернулись дельфины, которых давно там не наблюдали. Редкие птицы стали гнездиться даже в городских парках.