Զոհրաբ Մնացականյանն ու Մասիս Մայիլյանը ընդգծել են հրադադարի ռեժիմի վերահսկման մեխանիզմների ներդրման հրամայականը
Հուլիսի 31-ին տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Հայաստանում Արցախի նորանշանակ ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց Սերգեյ Ղազարյանին Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչի պաշտոնում նշանակման կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան արգասաբեր և արդյունավետ աշխատանքային գործունեություն:
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին հուլիսի 12-ից ադրբեջանական զինուժի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշակի հատվածներում ստեղծված լարվածության և դրա թուլացման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի շուրջ:
Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն ընդգծեցին Հայաստանի և Արցախի ընդհանուր անվտանգության համակարգի առավել ամրապնդման կարևորությունը և այս ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Այս առնչությամբ կողմերն ընդգծեցին տարածաշրջանում ապակայունացնող քաղաքականություն ներմուծելու անընդունելիությունը և դրա վճռական մերժումը:
Նախարար Մնացականյանը շեշտեց, որ Արցախի Հանրապետությունը պետք է դառնա բանակցությունների լիարժեք կողմ խաղաղ գործընթացի բոլոր՝ բովանդակային, ռիսկերի նվազեցման, հումանիտար և այլ հարցերի շուրջ քննարկումներում:
Խաղաղ գործընթացի վերականգնման և առաջմղման համատեքստում ԱԳ նախարարներն առաջնային համարեցին խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորումը, այդ թվում՝  հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և անվերապահ պահպանման, Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումից հրապարակային հրաժարման և հակահայկական հռետորաբանության դադարեցման, ինչպես նաև թե՛ պետական սահմանին, թե՛ շփման գծում միջազգային մշտադիտարկման մեխանիզմների ներդրման միջոցով:

Cостоялась встреча глав МИД Армении и Арцаха
31 июля в Ереване состоялась встреча министра иностранных дел Республики Арцах Масиса Маиляна с министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном.
На встрече стороны коснулись ситуации, создавшейся в результате прямой вооруженной агрессии Азербайджана 12 июля на участке армяно-азербайджанской границы в Тавушской области, которая сопровождалась нападением на приграничное гражданское население и объекты инфраструктуры.
Главы внешнеполитических ведомств подчеркнули, что очередная попытка Азербайджана преднамеренно повысить степень напряженности в зоне конфликта является серьезным ударом по процессу мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и очередной демонстрацией откровенно пренебрежительного отношения азербайджанских властей к своим международным обязательствам.
В этом контексте была отмечена важность принятия действенных мер по сдерживанию Азербайджана от намерений развязать новую агрессию и возвращению властей этой страны в конструктивное поле. Главы МИД подчеркнули настоятельную необходимость внедрения международных механизмов снижения рисков напряженности и контроля за соблюдением режима прекращения огня в зоне конфликта.
Масис Маилян и Зограб Мнацаканян подтвердили актуальность придания нового содержания сотрудничеству двух армянских государств в области безопасности. В этом контексте была затронута необходимость развития правовых основ сотрудничества в данной сфере, принимая во внимание общие для обеих сторон вызовы безопасности. В связи с этим стороны подчеркнули недопустимость осуществления в регионе дестабилизирующей политики и абсолютную ее неприемлемость.
Во встрече принял участие также новоназначенный Постоянный представитель Республики Арцах в Республике Армения Сергей Газарян.