Զոհրաբ Մնացականյանն ու Մասիս Մայիլյանը ընդգծել են հրադադարի ռեժիմի վերահսկման մեխանիզմների ներդրման հրամայականը
Հուլիսի 31-ին տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Հայաստանում Արցախի նորանշանակ ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց Սերգեյ Ղազարյանին Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչի պաշտոնում նշանակման կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան արգասաբեր և արդյունավետ աշխատանքային գործունեություն:
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին հուլիսի 12-ից ադրբեջանական զինուժի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշակի հատվածներում ստեղծված լարվածության և դրա թուլացման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի շուրջ:
Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն ընդգծեցին Հայաստանի և Արցախի ընդհանուր անվտանգության համակարգի առավել ամրապնդման կարևորությունը և այս ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Այս առնչությամբ կողմերն ընդգծեցին տարածաշրջանում ապակայունացնող քաղաքականություն ներմուծելու անընդունելիությունը և դրա վճռական մերժումը:
Նախարար Մնացականյանը շեշտեց, որ Արցախի Հանրապետությունը պետք է դառնա բանակցությունների լիարժեք կողմ խաղաղ գործընթացի բոլոր՝ բովանդակային, ռիսկերի նվազեցման, հումանիտար և այլ հարցերի շուրջ քննարկումներում:
Խաղաղ գործընթացի վերականգնման և առաջմղման համատեքստում ԱԳ նախարարներն առաջնային համարեցին խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորումը, այդ թվում՝  հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և անվերապահ պահպանման, Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումից հրապարակային հրաժարման և հակահայկական հռետորաբանության դադարեցման, ինչպես նաև թե՛ պետական սահմանին, թե՛ շփման գծում միջազգային մշտադիտարկման մեխանիզմների ներդրման միջոցով:

On July 31, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian met with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Zohrab Mnatsakanyan in Yerevan.
During the meeting, the sides touched upon the situation, created as a result of the armed aggression launched by Azerbaijan on July 12 in the section of the Tavush region of the Armenian-Azerbaijani border, when it directly targeted the civilian population and infrastructure of the border settlements. The Foreign Ministers emphasized that another attempt by Azerbaijan to deliberately escalate tensions in the conflict zone was a serious blow to the process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, once again demonstrating the open contempt of the Azerbaijani authorities for their international obligations. In this context, the sides stressed the need to take active steps to deter the aspirations of Azerbaijan for unleashing a new aggression and to bring the authorities of that country to a constructive path. The Foreign Ministers emphasized the imperative of establishing international mechanisms for the reduction of risks of tension in the conflict zone and for controlling the ceasefire regime.
Masis Mayilian and Zohrab Mnatsakanyan reiterated the urgency of giving a new content to the security cooperation between the two Armenian states. In this context, they noted the need to develop the legal basis for cooperation in this area, taking into account the overall security challenges. In this regard, the sides highlighted the inadmissibility of a destabilizing policy in the region and the necessity of its resolute rejection.
Newly appointed Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia Sergey Ghazaryan also participated in the meeting.