Լոս Անջելեսում ՀՀ հյուպատոսը կոչ է անում ադրբեջանական սադրանքի կասկածի դեպքում դիմել իրավապահներին
Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս, արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Բայբուրդյանը հորդորում է Կալիֆորնիայում և ԱՄՆ արևմտյան մյուս նահանգներում բնակվող հայերին զգույշ լինել և ձեռնպահ մնալ որևէ քայլից, որը կարող է հող ստեղծել ադրբեջանական սադրիչ գործողությունների համար, ադրբեջանական հավանական սադրանքի կասկածի դեպքում անմիջապես դիմել իրավապահ մարմիններին։
Տարածած հայտարարությունում հյուպատոսը նաև հիշեցրել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին ադրբեջանական կողմի հարձակումներն ու զավթողական նկրտումները վերջին շրջանում տարածում են ստացել նաև աշխարհի մի շարք երկրներում, որտեղ հայահոծ համայնք կա։
«Հատկապես Կալիֆորնիան այդ իմաստով ադրբեջանական սադրանքների թիրախավորման գլխավոր նշանակետներից մեկն է դարձել, ինչի վկայությունն անցած շաբաթ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրիչ գործողություններն էին Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսության առջև հայ համայնքի խաղաղ ցույցի ընթացքում, ինչպես նաև Սան Ֆրանցիսկոյի Կռուզյան-Զեքարյան-Վասպուրական վարժարանի նկատմամբ վանդալիզմը։ Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմից դրսևորվող թշնամական տրամադրվածությունը հայերի նկատմամբ՝ մեր համայնքին հորդորում ենք լինել առավելագույն զգույշ և զգոն ադրբեջանական հրահրիչ գործողությունների դիմաց, ձեռնպահ մնալ որևէ քայլից, որը կարող է հող ստեղծել ադրբեջանական սադրիչ գործողությունների համար։ Հորդորում ենք՝ ադրբեջանական հավանական սադրանքի կասկածի դեպքում անմիջապես դիմել իրավապահ մարմիններին»,-նշել է Բայբուրդյանը:
ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունն իր հերթին կանի հնարավորը՝ իրավապահ մարմինների՝ համայնքի անվտանգության ապահովմանն ուղղված աշխատանքին նպաստելու համար։
Հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրահրված վերջին լարվածությունից հետո տարբեր երկրներում բնակվող ադրբեջանցիները պարբերաբար սադրանքների են դիմում, հարձակվում հայերի կամ նրանց պատկանող գույքի վրա:

Консул РА призвал обращаться к правоохранителям при подозрении на провокацию азербайджанцев
Генеральный консул Республики Армения в Лос-Анджелесе, Чрезвычайный и полномочный посол Армен Байбуртян призывает армян, проживающих в Калифорнии и других штатах США, воздерживаться от любых шагов, которые могут стать основанием для провокационных действий Азербайджана, а в случае возможной азербайджанской провокации немедленно обратиться к правоохранительным органам.
В распространенном заявлении консул также напомнил, что оккупационные устремления азербайджанской стороны и нападения на армяно-азербайджанской границе в последнее время распространились и в ряде стран мира, где существует армяноязычная община.
"Особенно Калифорния стала одной из главных целей азербайджанских провокаций в этом смысле, о чем свидетельствуют провокационные действия азербайджанцев на прошлой неделе перед Генеральным консульством Азербайджана в Лос-Анджелесе во время мирной демонстрации армянской общины,  у  колледжа "Крузьан-Закарян-Васпуракан" в Сан-Франциско. Учитывая враждебное отношение азербайджанской стороны к армянам, мы призываем нашу общину быть крайне бдительными в отношении азербайджанских провокационных действий, воздерживаться от любых шагов, которые могут стать основанием для азербайджанских провокационных действий. Призываем вас немедленно обратиться в правоохранительные органы в случае возможной провокации со стороны Азербайджана", - сказал Байбуртян.
Генеральное консульство Республики Армения, в свою очередь, сделает все возможное для содействия работе правоохранительных органов, направленных на обеспечение безопасности общины.