Facebook-ն առաջին անգամ հեռացրել է Թրամփի գրառումը՝ «կորոնավիրուսի մասին ապատեղեկատվություն տարածելու» պատճառով
Facebook-ը ջնջել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գրառումը` հիմնավորելով իր քայլը նրանով, որ նախագահը «ապատեղեկատվություն է տարածել կորոնավիրուսի մասին»:
Հրապարակմանը տեսանյութ էր կցված, որում Թրամփը պնդում է, որ երեխաները «գրեթե լիարժեք իմունիտետ ունեն» COVID-19-ի նկատմամբ:
«Այս տեսանյութը կեղծ պնդումներ է պարունակում այն մասին, որ մի խումբ մարդիկ անձեռնմխելի են COVID-19-ի նկատմամբ, ինչը մեր` COVID-ի մասին ապատեղեկատվության մասին քաղաքականության խախտում է»,- նշվում է Facebook-ի հայտարարության մեջ:
Նույն քայլերը ձեռնարկել է նաև Twitter-ը:
Թրամփի TeamTrump նախընտրական քարոզարշավի էջին տեղադրված և ԱՄՆ նախագահի կողմից ավելի ուշ պատճենված տեսանյութն ավելի ուշ հեռացվել էր` COVID-19-ի մասին ապատեղեկատվության կանոնները խախտելու համար:
Twitter-ի մամուլի ծառայությունում հայտնել են, որ TeamTrump-ի էջի օգտատերը ստիպված կլինի ջնջել իր գրառումը:
Թրամփի թիմում սոցիալական ցանցերին մեղադրել են ԱՄՆ նախագահի նկատմամբ կողմնակալության մեջ` շեշտելով, որ նա արձանագրել է այդ փաստը:

Facebook and Twitter have penalised US President Donald Trump and his campaign for posts in which he claimed children are "almost immune" to coronavirus, BBC reports.
Facebook deleted the post - a clip from an interview he gave to Fox News - saying it contained "harmful Covid misinformation".
Twitter followed up by saying it had frozen a Trump campaign account until it removed a tweet of the same clip.
US public health advice makes clear children have no immunity to Covid-19.
A Facebook spokesperson said on Wednesday evening: "This video includes false claims that a group of people is immune from COVID-19 which is a violation of our policies around harmful COVID misinformation."
It was the first time the social giant had taken action to remove content posted by the president based on its coronavirus-misinformation policy, but not the first time it has penalised Mr Trump over content on his page.
Later on Wednesday, Twitter said it had frozen the @TeamTrump account because it posted the same interview excerpt, which President Trump's account shared.
A Twitter spokesman said the @TeamTrump tweet "is in violation of the Twitter Rules on COVID-19 misinformation".
"The account owner will be required to remove the Tweet before they can Tweet again."
It later appeared to have been deleted.
Twitter last month temporarily suspended Mr Trump's son, Donald Jr, for sharing a clip it said promoted "misinformation" about coronavirus and hydroxychloroquine.
But in March, Twitter said a tweet by entrepreneur Elon Musk suggesting children are "essentially immune" to coronavirus did not break its rules.