Ճակատագիրը ինձ սեր ու լույս բերեց. Լևոն Արոնյան
Հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանն անդրադարձել է սոցցանցերում իր շուրջ ծավալված խոսակցություններին և նոր ընկերուհուն:
Հայ գրոսմայստերը իր ֆեյսբուքյան էջում մասնավորապես գրել է. «Այս տարին անտանելի բարդ տարի էր ինձ համար: Տարի, որը անհասկանալի կերպով փոխելու է մեր կյանքը: Համենայն դեպս այն արդեն իսկ փոխել է իմը: Արիանային կորցնելը ամենավատ բանն էր, որ ես երբևէ զգացել էի: Այս դժոխքի միջով անցնելը ստիպեց ինձ հասկանալ ինքս ինձ ու վերլուծել կյանքս: Ես գիտեմ, որ Արին միշտ ուզում էր, որ ես ազնիվ լինեմ, ճշմարիտ լինեմ ինքս ինձ հետ և մարդկանց առջև բաց, քանի որ ես հենց այդպիսին եմ: Այսպիսով, այս նամակում ես ուզում եմ անկեղծանալ իմ կյանում վերջերս կատարվելիքի մասին և խոստանալ շարունակել լինել անկեղծ իմ ողջ կյանքի ընթացքում:
Հիմնական բանը, որ ես ուզում եմ կիսել ձեզ հետ, այն է, որ ես այժմ ունեմ մարդ իմ կյանքում, որը ստիպում է ինձ կրկին ցանկանալ ապրել: Ճակատագիրը ինձ սեր ու լույս բերեց Անիի կերպարանքով և ես զգում եմ, որ այսուհետ բոլոր դժբախտությունները անցյալում են: Անին ամենաբարի ու նվիրված մարդկանցից է, որ ես երբևէ հանդիպել եմ: Մեր հետաքրքրություններն ու նպատակները կյանքում շատ նման են: Նա հասկանում է ինձ բոլոր լեզուներով: Ուզում եմ նաև տեղեկացնել որ հասկացել եմ այն, որ եթե իմ առողջությունն ու կյանքը թույլ տան, ես շախմատ կշարունակեմ խաղալ մինչև իմ կյանքի մայրամուտը:
Ես հավատում եմ, որ մենք ամենքս կյանք ենք գալիս մի առաքելության համար: Ես չեմ ընտրել շախմատիստ դառնալը: 5 տարեկանիս լուսանկարում կանգնած եմ շախմատային տախտակը ձեռքիս տակ դրած, սակայն ես սովորեցի շախմատ խաղալ միայն, երբ 9 տարեկան էի: Ես սիրում եմ շախմատային աշխարհը և ուրախ եմ, որ իմ գործընկերներից շատերը խելացի և հոգատար մարդիկ են: Ես հավատում եմ, որ ես եկել եմ այս աշխարհ `շախմատիստ լինելու, իմ սկզբունքներին նվիրված և հավատարիմ լինելու համար: Ես համոզված եմ, որ Արին նույնպես կաջակցեր իմ կյանքը ընդմիշտ շախմատին նվիրելու որոշումը:
Ես 13 տարի հավատարիմ եմ եղել ու սիրել եմ կնոջս, և ոչ ոք չգիտի, թե ինչպիսի զգացողություններ եմ ապրել նրան կորցնելուց հետո: Ես գիտեմ նաև, որ հրեշտակները ինձ ուղարկել են սիրելու և սիրվելու ևս մեկ հնարավորություն: Ես հարգում և հարգելու եմ կնոջս հիշատակը ոչ թե մեկ տարի, այլ իմ ողջ կյանքի ընթացքում: Ես վստահ գիտեմ, որ նա կցանկանար, որ ես շարունակեի ապրել և երջանիկ լինել կյանքում: Ես հավատում եմ, որ սիրել իմացող մարդիկ կհասկանան ինձ: Ես շնորհակալ եմ Անիին և ընկերներիս բոլոր դժվարին պահերին կողքիս լինելու համար: Սիրելիներս, նամակիս հիմնական նպատակը Ձեզ տեղեկացնելն էր, որ ես երջանիկ եմ, առողջ և շնորհակալ Աստծուն, որ շրջապատված եմ սիրով: Մաղթում եմ, որ դուք բոլորդ ունենաք սեր և առողջություն, քանզի չկա կյանքում առավել կարևոր ոչինչ»:

"Судьба вновь подарила мне любовь и свет" - Левон Аронян
Лидер армянских шахмат Левон Аронян обратился к слухам о его новой подруге, появившимся в соцсетях и СМИ.
Армянский гроссмейстер написал на своей странице в Facebook: "Этот год для меня был невыносимо тяжелым. Год,  непонятным образом, изменивший нашу жизнь. Во всяком случае, он уже изменил мою. Потеря Арианы - худшее, что я испытывал когда-либо. Прохождение через этот ад заставило меня понять себя и проанализировать свою жизнь. Я знаю, что Ари всегда хотела, чтобы я был честен, был верен себе и открыт для людей, потому что я именно такой. И поэтому, в этом письме я хочу рассказать о том, что произошло недавно в моей жизни, и обещаю оставаться искренним на протяжении всей моей жизни.
Главное, чем я хочу поделиться с вами, это то, что сейчас в моей жизни есть человек, благодаря которому мне снова захотелось жить. Судьба вновь подарила мне любовь и свет в образе Ани, и я чувствую, что отныне все несчастья остались в прошлом. Ани - одна из самых добрых и преданных людей, которых я когда-либо встречал. Наши интересы и цели жизни очень похожи. Она понимает меня на всех языках. Хочу также сообщить, что я понял, если позволят мое здоровье и моя жизнь, я продолжу играть в шахматы до заката моей жизни. Я верю, что каждый из нас приходит в жизнь, имея свою миссию. Не я выбрал шахматы. На снимке, на котором мне 5 лет, я стою с шахматной доской под рукой, но я научился играть в шахматы только в 9 лет. Я люблю шахматный мир, и рад, что многие из моих коллег - умные и заботливые люди. Я верю, что пришел в этот мир, чтобы стать шахматистом, быть преданным и верным моим принципам. Я уверен, что и Ари поддержала бы мое решение навсегда посвятить свою жизнь шахматам.
Я 13 лет был верен и любил свою жену, и никто не знает, что я пережил после ее потери. Я также знаю, что ангелы направили мне еще одну возможность любить и быть любимым. Я уважаю, и буду чтить память о моей жене не в течение года, а на протяжении всей моей жизни. Я уверен, что она хотела бы, чтобы я продолжал жить и быть счастливым. Я верю, что люди, познавшие любовь, поймут меня. Я благодарен Ани и моим друзьям за то, что они были рядом со мной в тяжелые минуты. Дорогие мои, основной целью моего письма было сообщить Вам, что я счастлив и здоров, и благодарен Богу за то, что вновь окружен любовью. Желаю всем Вам любви и здоровья, ибо в жизни нет ничего более важного", сообщает Арменпресс.