Ուկրաինան բողոքի 2 նոտա է հղել Բելառուսին
Ուկրաինայի արտգործնախարարությունը բողոքի երկու նոտա է հղել Բելառուսի իր գործընկերներին` պահանջելով տեղեկություն տրամադրել Բելառուսում անցկացվող բողոքի ակցիաների ժամանակ ձերբակալված ուկրաինացիների մասին: Այս մասին տեղեկացնում է korrespondent.net կայքը` հղում տալով Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբային:
«Ուկրաինան կառուցողական երկխոսության է տրամադրված Բելառուսի հետ, բայց ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ մենք շատ կոշտ կերպով պաշտպանելու ենք Բելառուսում Ուկրաինայի քաղաքացիների շահերն ու իրավունքները: Դրա վերաբերյալ ոչ ոքի մոտ թող որևէ պատրանք չլինի»,-հայտարարել է Կուլեբան:
Արտգործնախարարը տեղեկացրել է, որ Բելառուսի իշխանությունները տեղեկություն չեն տրամադրում ձերբակալված ուկրաինացիների մասին, և հյուպատոսը հերթով այց է կատարում քաղաքացիների ժամանակավոր պահման վայրեր` տեղեկանալու ուկրաինացիների գտնվելու վայրի մասին:
«Մենք անհապաղ հյուպատոսի հանդիպումն ենք պահանջում այդ ձերբակալված անձանց հետ»,-ընդգծել է նախարարը:
Կուլեբան հայտարարել է նաև, որ իրենք պահանջում են ազատ արձակել ձերբակալված ուկրաինացիներին` նրանց հայրենիք վերադարձնելու համար:

Украина направила Беларуси две ноты протеста
МИД Украины направил белорусским коллегам две ноты протеста с требованием предоставить информацию о задержанных на протестах украинцах, сообщил в четверг, 13 августа, министр иностранных дел Дмитрий Кулеба, передает Корреспондент.
"Украина настроена на конструктивный диалог с белорусской властью, но я хочу подчеркнуть, что мы будем очень жестко защищать права и интересы украинских граждан в Беларуси. В отношении этого ни у кого не должно быть никаких иллюзий", - сказал Кулеба.
Кулеба сообщил, что власти Беларуси не предоставляют информацию о задержанных украинцах, и консул поочередно объезжает все места временного удержания граждан, чтобы установить место пребывания украинцев.
"Мы требуем немедленной встречи консула с этими задержанными лицами", - подчеркнул министр.
Также он отметил, что МИД требует освободить данных лиц с целью возвращения их в Украину.
На данный момент есть информация о трех задержанных - волонтерах Константине Реуцком и Евгении Васильеве, а также Оксане Альошиной.
Кроме того, Кулеба заявил, что Украина будет принимать решение о признании либо не признании результатов выборов в Беларуси после их официального обнародования.