Չինաստանը Պոմպեոյին մեղադրել է «քաղաքական վիրուս» տարածելու մեջ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն մշտապես քննադատում և մեղադրում է Չինաստանին, որտեղ որ մեկնում է, նա ամենուրեք ապատեղեկատվություն և «քաղաքական վիրուս» է տարածում: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը օգոստոսի 12-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Պոմպեոն, ղեկավարվելով սառը պատերազմի և սեփական շահադիտական գաղափարներով, կրկին և կրկին անհիմն կերպով քննադատում է Չինաստանի Կոմկուսին, ինչպես նաև ՉԺՀ-ի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը: Չինաստանն արդեն բազմաթիվ անգամ իր վճռական դիրքորոշումն է հայտնել այդ կապակցությամբ»,- հայտնել է Չժաո Լիցզյանը:
Դիվանագետի խոսքով՝ Պոմպեոն և նրա նմանները փորձում են «միջազգային հանրությանը կապել հակաչինական ու հակակոմունիստական կառքին», սակայն միջազգային հանրությունը պարզորոշ կերպով այդ ամենը տեսնում է և թույլ չի տալիս իրեն համոզել, ուստի այդ փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվում:
Նշենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Չեխիա կատարած այցի ընթացքում, ասել էր, որ Ռուսաստանը ձգտում է խարխլել Չեխիայի անվտանգությունը, տարածել ապատեղեկատվություն և կիբերհարձակումներ իրականացնել, իսկ Չինաստանը փորձում է ամենուրեք վերահսկել բիզնեսը:

Китай обвинил Помпео в распространении "политического вируса"
Госсекретарь США Майк Помпео постоянно критикует и обвиняет Китай, куда бы он ни поехал, он всюду распространяет дезинформацию и "политический вирус", заявил на брифинге в среду официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь, передает РИА Новости
Ранее госсекретарь США Майк Помпео, выступая в ходе визита в Чехию с речью в сенате, заявил, что Россия стремится подорвать безопасность Чехии, распространяет дезинформацию и ведет кибератаки, а Китай пытается повсюду взять под контроль бизнес. Помпео также заявил, что Китай для демократии представляет еще большую угрозу, чем Россия.
"Помпео, руководствуясь идеями холодной войны и собственными корыстными интересами, вновь и вновь безосновательно критикует Компартию Китая, а также внутреннюю и внешнюю политику КНР. Китай уже многократно выражал свою решительную позицию по этому поводу", - заявил Чжао Лицзянь.
По словам дипломата, Помпео и ему подобные пытаются "привязать международное сообщество к антикитайской и антикоммунистической колеснице", однако международное сообщество крайне отчетливо это видит и не даст себя убедить, поэтому такие попытки успехом не увенчаются.