ԱՄՆ Տեխաս նահանգում արտակարգ դրության ռեժիմ է սահմանվել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Տեխասի նահանգում արտակարգ դրության ռեժիմ է սահմանել տարածաշրջանում մոլեգնած «Մարկո» և «Լաուրա» արևադարձային փոթորիկների կապակցությամբ:
Նախագահի որոշումը ներքին անվտանգության նախարարությանը և Արտակարգ իրադրությունների դաշնային գործակալությանը լիազորում է՝ ողջ ջանքերը համակարգել արտակարգ օգնություն ցուցաբերելու ուղղությամբ՝ մարդկանց կյանքերը փրկելու և ունեցվածքը պաշտպանելու, ինչպես նաև բնակչության առողջությունն ու անվտանգությունը պահպանելու համար:
Ինչպես սովորաբար արվում է, այժմ էլ դաշնային կենտրոնը կստանձնի տարերային աղետի դեմ պայքարի ծախսերի 75 տոկոսը:

Трамп ввел режим ЧС в Техасе
Президент США Дональд Трамп в понедельник объявил режим чрезвычайной ситуации в штате Техас в связи с тропическими штормами "Марко" и "Лаура", которые обрушились на регион накануне, передает РИА Новости.
Решение президента уполномочивает министерство внутренней безопасности и Федеральное агентство по чрезвычайным ситуациям (FEMA) координировать все усилия по оказанию чрезвычайной помощи для спасения жизней и защиты имущества, а также для охраны здоровья и безопасности населения.
Как и в большинстве подобных случаев, федеральный центр возьмет на себя 75% расходов на борьбу со стихийным бедствием.