Լոնդոնը պատրաստում է նոր օրենք, որը կարող է ձախողել ԵՄ-ի հետ առևտրական բանակցությունները. FT
Մեծ Բրիտանիան մշակում Է նոր օրինագիծ, որը կվերացնի Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու համաձայնագրի հանգուցային մասերը, ինչը կարող Է Բրյուսելի հետ առևտրական բանակցությունների ձախողման վերածվել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 7-ին այդ մասին հայտնել Է Financial Times (FT) թերթը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Հրատարակության տվյալներով՝ պատրաստվող օրենքի, որը կհրապարակվի սեպտեմբերի 9-ին, բաժիններն, ինչպես սպասվում Է, «իրավաբանական ուժից կզրկեն» Brexit-ի շուրջը գործարքի այն կետը, որը Հյուսիսային Իռլանդիայի կարգավիճակն ամրագրել Է որպես սուբյեկտի, որը Միացյալ Թագավորության մաքսային տարածության մի մասն Է՝ ըստ որում պահպանելով միասնական շուկայի և ԵՄ-ի մաքսային գոտու մասնակցության հնարավորությունը:
Ինչպես նշել Է թերթի աղբյուրը, նոր օրենքը «կհակասի» Լոնդոնի «հանձնառություններին» ԵՄ-ից դուրս գալու համաձայնագերի շրջանակում «և կխախտի միջազգային իրավունքը»: Այդ քայլը բացահայտորեն կձախողի Հյուսիսային Իռլանդիայի վերաբերյալ համաձայնագիրը, որը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնն ստորագրել Է անցյալ տարվա հոկտեմբերին՝ խուսափելու համար տարածաշրջանում խիստ սահմանի վերադառնալուց, ասել Է FT-ի մի այլ աղբյուր:
Մեծ Բրիտանիան Եվրամիությունից հեռացել Է 2020 թվականի փետրվարի լույս 1-ի գիշերը՝ դուրս գալու շուրջը պայմանների երեք տարվա բանակցություններից հետո: Բրյուսելը և Լոնդոնը համաձայնության են եկել մինչև ընթացիկ տարվա վերջն անցումային շրջանի շուրջը, որի ժամանակ Միացյալ Թագավորության վրա տարածվում են բոլոր եվրոպական նորմաները:
Անցումային շրջանի ժամկետը երկարաձգել բրիտանական կողմը հրաժարվել Է: Մնացած ժամանակի ընթացքում Լոնդոնը և Բրյուսելը պետք Է համաձայնեցնեն ապագա հարաբերությունների կառուցման կարգի փաստաթուղթը: Եթե համաձայնագիրը, որտեղ կորոշվեն առևտրի նոր կանոններ, այդպես Էլ չհաջողվի կնքել, կողմերը կսկսեն առևտուր անել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կանոններով, հենց որ ավարտվի անցումային շրջանը (2020 թվականի դեկտեմբերի 31):

FT: Лондон готовит новый закон, который может подорвать торговые переговоры с ЕС
Великобритания разрабатывает новое законодательство, которое отменит ключевые части соглашения о выходе страны из Евросоюза, что может обернуться провалом торговых переговоров с Брюсселем. Об этом в понедельник сообщила газета Financial Times (FT), передает ТАСС.
По данным издания, разделы готовящегося закона, который будет опубликован в среду, как ожидается, "лишат юридической силы" такой пункт сделки о Brexit, который закрепил статус Северной Ирландии как субъекта, являющегося частью таможенного пространства Соединенного Королевства, при этом сохраняющего доступ к единому рынку и таможенной зоне ЕС. Как отметил источник газеты, новый закон вступит "в противоречие с обязательствами" Лондона в рамках соглашения о выходе из ЕС "и нарушит международное право".
Данный шаг явно подорвет соглашение по Северной Ирландии, которое британский премьер-министр Борис Джонсон подписал в октябре прошлого года, чтобы избежать возвращения к жесткой границе в регионе, сказал другой источник FT.
Великобритания покинула ЕС в ночь на 1 февраля 2020 года после трех лет переговоров об условиях выхода. Брюссель и Лондон договорились о переходном периоде до конца текущего года, во время которого на Соединенное Королевство распространяются все европейские нормы. Продлевать срок переходного периода британская сторона отказалась.
За остающееся время Лондон и Брюссель должны согласовать документ о порядке строительства будущих отношений. Если соглашение, в котором будут оговариваться новые правила торговли, так и не удастся заключить, стороны начнут торговать по правилам Всемирной торговой организации (ВТО), как только закончится переходный период (31 декабря 2020 года).