ԱՄՆ-ն աշխարհում առաջին անգամ կանցկացնի անօդաչու և անանձնակազմ սարքերի մասնակցությամբ զորավարժություններ
2021 թվականի սկզբին Միացյալ Նահանգները պատրաստվում է զորավարժություններ անցկացնել, որոնք կներառեն անօդաչու և անանձնակազմ սարքեր: Սա աշխարհում առաջին նման վարժանքն է, հաղորդում է BBC-ն:
Զորավարժությունները կկոչվեն «Նավատորմի ուսումնառազմական առաջադրանք» (Fleet Battle Problem): Դրանք կներառեն անօդաչու և անանձնակազմ տրանսպորտային միջոցներ՝ օդում, ջրի վրա և ջրի տակ:
Այս ծրագրերի մասին Անօդաչու համակարգերի միջազգային ասոցիացիայի (AUVSI) տարեկան համաժողովում խոսել է ԱՄՆ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի ռազմածովային շտաբի պետ, ծովակալ Ռոբերտ Գոշեն:
Այս սարքերն արդեն գտնվում են ԱՄՆ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմում: Խոսքը նորագույն վերջրյա և ստորջրյա նավերի և օդային դրոնների մասին է։
Գոշեի խոսքերով՝ թեև անօդաչուների օգտագործմամբ մարտական գործողությունների առանձնահատկությունները դեռ մշակվում են, Ռազմածովային ուժերը առավելագույն ուշադրություն են դարձնում այդպիսի մեքենաներին բոլոր միջավայրերում: «Մենք դեռ չենք մշակել բոլոր մանրամասները: Ես գիտեմ, որ հրամանատարության և վերահսկման գործոնը այնտեղ կարևոր կլինի, երբ նայենք, թե որ հրամանատարության և կառավարման սխեման է ավելի լավ գործում»,- Գոշեի խոսքերն է մեջբերում Sea Power Magazine-ը: Ըստ նրա՝ զորավարժությունների ընթացքում զինվորականները կփորձեն պարզել, թե որքանով կարող են ինքնավար լինել այդ սարքերը, ինչպես դրանք ավելի լավ կարելի է վերահսկել ափից կամ ծովից:

США впервые в мире проведут учебные бои с участием беспилотных кораблей
В начале 2021 года США собираются провести военные учения, в которых будут принимать участие беспилотные и безэкипажные устройства. Это первые подобные учения в мире.
Учения будут называться "Учебно-боевая задача флота" (Fleet Battle Problem). В них будут задействованы безэкипажные и беспилотные аппараты в воздухе, надводной и подводной части, передает BBC.
О таких планах рассказал на ежегодной конференции Международной ассоциации беспилотных систем (AUVSI) начальник морского штаба Тихоокеанского флота США контр-адмирал Роберт Гоше.
Эти аппараты уже находятся на Тихоокеанском флоте США. Речь идет о новейших морских надводных и подводных кораблях и воздушных дронах.
По словам Гоше, особенности и специфика боевых действий с применением беспилотных систем еще прорабатываются, но ВМС уделяют самое надлежащее внимание таким аппаратам во всех средах.
"Мы не проработали пока все детали. Я знаю, там будет важен аспект управления и контроля, когда мы будем смотреть, какая схема управления и контроля лучше работает", - цитирует слова Гоше издание Sea Power Magazine. По его словам, во время учений военные будут пытаться определить, насколько эти аппараты могут быть автономными, как ими лучше управлять с берега или с моря.