Վարշավայի ֆոնդային բորսան մտադիր է ձեռք բերել Հայաստանի ֆոնդային բորսան
Վարշավայի ֆոնդային բորսան (ՎՖԲ) Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) հետ ստորագրել է պայմանաթերթ` ՀՀ ԿԲ-ից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (ՀՖԲ) 65%-ը ձեռք բերելու շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ: ՎՖԲ-ի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հնարավոր ձեռքբերումը պահանջում է, ի թիվս այլոց, անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների իրականացում և համապատասխան կորպորատիվ հավանություններ։
Հայաստանի ֆոնդային բորսայի 100%-ի նախնական գնահատված արժեքը շուրջ 6 միլիոն լեհական զլոտի է (1,6 միլիոն ԱՄՆ դոլար)։
2020 թ․ սեպտեմբերի 18-ին Վարշավայի ֆոնդային բորսայի (ՎՖԲ) կառավարման խորհուրդը և ՀՀ կենտրոնական բանկը (ՀՀ ԿԲ) ստորագրեցին պայմանաթերթ` ՎՖԲ-ի կողմից Հայաստանի արժեթղթերի բորսայում 65% հսկիչ փաթեթ ձեռք բերելու շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ: Համաձայնությունը պարտադիր բնույթ չի կրում: Ձեռքբերման վերջնական պայմանները, ի թիվս այլոց, կախված կլինեն անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների իրականացման և համապատասխան կորպորատիվ հավանությունների արդյունքներից:
«ՎՖԲ-ի և ՀՀ կենտրոնական բանկի միջև հաստատված հարաբերությունները լավ լուր են երկու կողմերի համար: Հայաստանի տնտեսության շատ ճյուղերում որակյալ ներդրումների անհրաժեշտություն կա, այնպես որ երկիրը հսկայական աճի ներուժ ունի: Ներդրումները տնտեսական աճի խթան են, հատկապես զարգացող շուկաներում: Կարծում եմ՝ ՎՖԲ-ի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ձեռքբերումը կնպաստի Հայաստանի կապիտալի շուկայի արագ աճին, իսկ Վարշավայի ֆոնդային բորսան կկարողանա գոհացուցիչ եկամտաբերություն ապահովել ներդրումից: Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ Լեհաստանը նպաստում է զարգացող շուկաների կայացմանը, ինչը լավ ուղղություն է», - ասաց Լեհաստանի փոխվարչապետ և պետական ակտիվների նախարար Յացեկ Սասինը:
ՎՖԲ-ի և ՀՀ ԿԲ-ի միջև ստորագրված պայմանաթերթը սահմանում է հետագա բանակցությունների շրջանակային պայմանները, որոնք ուղղված են հնարավոր ներդրումային համաձայնագիր կնքելուն: Հաջորդ քայլով ՎՖԲ-ն կկատարի համալիր ուսումնասիրություն, կմշակի Հայաստանի արժեթղթերի բորսայի զարգացման հնգամյա ծրագիր` ՀՀ ԿԲ-ի և Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հետ համատեղ, և կսահմանի ներդրումային համաձայնագրի վերջնական պայմանները, որոնք կարող են տարբերվել շրջանակային պայմաններից:
«Ուրախ ենք, որ համաձայնության ենք եկել ՎՖԲ-ի հետ մեր հետագա համագործակցության հիմնաշրջանակի շուրջ: Այս փոխշահավետ գործարքը երկարաժամկետ ռազմավարական նշանակություն ունի երկու կողմերի համար, և նաև ուրախ ենք փաստել, որ մենք ՎՖԲ-ին տեսնում ենք որպես գործընկեր, որը կիսում է կապիտալի շուկաների հետագա զարգացման մեր տեսլականը: ՎՖԲ-ի առաջնորդությունն այս ձեռնարկում հնարավորություն է տալիս իրենց փորձն ու «նոու-հաուն» բերել և Հայաստանի ֆոնդային բորսան դարձնել ամուր, նորարար և հարմար հարթակ՝ ներդրողների համար այն ծառայեցնելով որպես դարպաս դեպի նոր շուկաներ: Սա նաև կհանգեցնի տարածաշրջանային ընդլայնմանն ուղղված մեր փոխադարձ ձգտումների իրագործմանը», - ասել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
ՀՖԲ-ի հիմնական գործը ֆինանսական գործիքներով առևտրի կազմակերպումն է և Հայաստանում ֆինանսական գործիքներով գործարքների համար քլիրինգային տան և վճարահաշվարկային ընկերության գործունեության իրականացումը: Ընկերության գրասենյակը տեղակայված է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում: ՀՀ կենտրոնական բանկը տնօրինում է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի 90,1%-ը: Մնացած 9,9%-ը Հայաստանի ֆոնդային բորսայի բաժնետոմսերն են: Գործարքից հետո ՀՀ ԿԲ-ն կպահպանի Հայաստանի ֆոնդային բորսայի 25% -ը, իսկ մնացած 10%-ը ձեռք կբերի երրորդ կողմը, որին նշանակելու է ՎՖԲ-ն:
Վարշավայի ֆոնդային բորսայի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ձեռքբերման վերաբերյալ
Կենտրոնական բանկը համաձայնության է եկել Վարշավայի ֆոնդային բորսայի (ՎՖԲ) հետ՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսան (ՀՖԲ) ձեռքբերելու վերաբերյալ։
Ըստ ՀՀ ԿԲ-ի և ՎՖԲ-ի միջև ստորագրված մտադրությունների մասին հուշագրի, որը չունի պարտադիր իրավական ուժ և սահմանում է հետագա բանակցությունների հիմնական պայմանները, ՎՖԲ-ը նախատեսում է ձեռքբերել ՀՖԲ-ի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը։ Գործարքի վերջնական պայմանները կպարզվեն անհրաժեշտ ուսումնասիրությունները իրականացնելուց և կորպորատիվ հաստատումները ստանալուց հետո։
ՎՖԲ-ը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ամենամեծ և զարգացած շուկան է։ ՎՖԲ-ը կազմակերպում է առևտուր բաժնետոմսերով, պարտատոմսերով, ածանցյալ գործիքներով, ֆոնդերի բաժնետոմսերով, այլ գործիքներով։ ՀՀ կենտրոնական բանկը տեսնում է ՎՖԲ-ին որպես հուսալի գործընկեր, որն ունակ կլինի ապահովել կապիտալի շուկաների զարգացում և ընդլայնում:
ՎՖԲ-ն հանդիսանում է հրապարակային ընկերություն, և իր բաժնետոմսերը 2010 թվականից ցուցակված են հենց իր մոտ՝ շուրջ 300 մլն եվրո կապիտալիզացիայով։
ՎՖԲ-ի մուտքը լուրջ խթան կարող է հանդիսանալ Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացման համար։ ՎՖԲ-ի փորձառությունը թույլ կտա իրականացնել մի շարք զարգացման ծրագրեր, այդ թվում՝ նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրում, նոր առևտրային համակարգի ներդրում, հայկական և լեհական շուկաների հեշտացված փոխգործակցություն (փոխադարձ հասանելիության մեխանիզմներ), նոր գործիքներով առևտրի կազմակերպում և այլն։ Դրանց իրականացման համար կմշակվի առանձին Գործողությունների ծրագիր։

Warsaw Stock Exchange Intends to Take Over the Armenia Securities Exchange
The Warsaw Stock Exchange (GPW) has signed a term sheet with the Central Bank of Armenia (CBA) on negotiations concerning the acquisition of 65% of the Armenia Securities Exchange (AMX) from CBA, Armenpress reports.
GPW’s potential acquisition of AMX requires among others a due diligence and necessary corporate approvals, the Armenian Central Bank said in a statement.
The preliminary estimated valuation of 100% of AMX is approx. PLN 6 million (USD 1.6 million) On 18 September 2020, the Warsaw Stock Exchange (GPW) Management Board and the Central Bank of Armenia (CBA) signed a term sheet concerning negotiations to purchase 65% majority interest in the Armenia Securities Exchange (AMX) by GPW. The agreement is not binding. The final terms of the acquisition will depend among others on results of due diligence and necessary corporate approvals. "The relations established between GPW and the Central Bank of Armenia spell good news for both parties of the agreement. Many sectors of Armenia’s economy are looking for quality investments so the country has a huge growth potential. Investments are a driver of economic growth, especially in the emerging markets. In my opinion, GPW’s acquisition of AMX would put the Armenian capital market on fast track to growth while the Warsaw Stock Exchange could make satisfying returns on the investment. It is relevant, as well, that Poland is promoting emerging markets. This is a good direction," said Jacek Sasin, Poland’s Deputy Prime Minister and Minister of State Assets.
The term sheet signed by GPW and CBA defines the framework conditions of further negotiations aiming at a potential investment agreement. In the next step, GPW will carry out a due diligence, draft a five-year development plan for the Armenia Securities Exchange in partnership with CBA and AMX, and define the final terms of the investment agreement, which may be different from the framework conditions. "GPW is a stable and steadily growing company at the heart of Poland’s capital market and the leader of the CEE stock exchange industry. I am certain that the extensive experience and competences gained by the Warsaw Stock Exchange in the last 30 years will ensure a close and fruitful relationship with Armenia’s financial market," said Dominik Kaczmarski, Head of Analysis and Reporting Department at Poland’s Ministry of State Assets, President of the Warsaw Stock Exchange Supervisory Board.
As a part of its analyses preceding the execution of the term sheet, GPW has defined a list of more than a dozen potential strategic projects geared at long-term development of the Armenia Securities Exchange. The key areas of development include the implementation of innovative solutions based on state-of-the-art technology, the organisation of trade in commodities, support for dual listing of GPW and AMX issuers, and the provision of a modern trading platform. "We can see many areas where we could advance the development of Armenia’s capital market. The primary areas include digitisation and process automation, which are now the key pillars of stock exchanges in developed economies. Potential acquisition of AMX would help us expand our services and step up the implementation of the strategy #GPW2022. On the other hand, it would open the GPW Group’s know-how to the Armenia Securities Exchange," pointed out Marek Dietl, President of the GPW Management Board. The AMX Group’s consolidated revenue stood at PLN 6.4 million (USD 1.71 million), EBITDA at PLN 2.0 million (USD 0.53 million), and net profit at PLN 1.3 million (USD 0.35 million) in 2019. The AMX Group’s total assets stood at PLN 6.5 million (USD 1.73 million) as at 31 December 2019. The preliminary non-binding estimated valuation of 100% of AMX equity is equal to the company’s book value as at 30 June 2020, i.e., approx. PLN 6 million (USD 1.6 million).
The potential purchase price of interest in AMX to be paid by GPW will be confirmed after the completion of the due diligence. "We are glad to have reached an agreement on the base framework of our future cooperation with WSE. This mutually beneficial deal is of a long-term strategic importance to both sides and we are also glad to state that we see WSE as the partner sharing our vision for future development of capital markets. WSE leadership in this venture provides an opportunity for bringing their experience and know-how and transform AMX into a robust, innovative and convenient platform, serving as gateway for investors to new markets. This will also lead to fulfilling our joint aspirations for regional expansion" – said Martin Galstyan, the Governor of the Central Bank of Armenia. The core business of the AMX Group is to organise trade in financial instruments and to operate a clearing house and a settlement institution for transactions in financial instruments in Armenia. The company has its seat in the Armenian capital city Yerevan. The Central Bank of Armenia holds 90.1% of AMX. The remaining 9.9% are AMX’s treasury shares. After the deal, CBA will hold 25% of AMX and the remaining 10% will be acquired by a third party to be named by GPW.