Ռուսաստանն ակտիվորեն աշխատում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում դրսից ապակայունացնող ազդետությունը կանխելու ուղղությամբ. ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանն ակտիվորեն աշխատում է և ակտիվ կապի մեջ է բոլոր՝ հայկական, ադրբեջանական ու թուրքական կողմերի հետ՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում էսկալացիան դադարեցնելու նպատակով: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է aysor.am-ը,  լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ամեն ինչ արվում է, որպեսզի էսկալացիան դադարի, որպեսզի իրավիճակը վերադառնա խաղաղ բանակցային հուն, և կանխվի դրսից ապակայունացնող ազդեցությունը», - ասել է Սերգեյ Կոպիրկինը:
Նա նշել է, որ փոխզիջումների հիման վրա խաղաղ գործընթացին այլընտրանք չկա:
«Ռուսաստանն ավանդաբար իր խնդիրը տեսնում է նրանում, որ թույլ չտա էսկալացիան, որ որպես միջնորդ պայմաններ ստեղծի փախադարձ ընդունելի խաղաղ որոշում գտնելու համար: Ռուսաստանն անում է ամեն ինչ, այդ թվում՝ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ փոխգործակցությամբ, որպեսզի էսկալացիան դադարի», - հայտարարել է նա:

Россия активно работает по недопущению в зоне карабахского конфликта дестабилизирующих влияний извне: посол РФ
Россия активно работает и находится в активном контакте со всеми сторонами - с армянской, азербайджанской и турецкой сторонами для прекращения эскалации в зоне карабахского конфликта, передает aysor.am.
"Делается все, чтобы прекратить эскалацию, чтобы ситуация вернулась в русло мирных переговоров и не допустить дестабилизирующих влияний извне", - заявил посол России в Армении Сергей Копыркин сегодня журналистам.
Он отметил, что альтернативы мирному процессу на основе компромиссов нет.
"Россия традиционно видит свою задачу в том, чтобы не допустить эскалации, чтобы в качестве посредника создать условия, чтобы было найдено взаимоприемлемое мирное решение. Россия делает все, в том числе во взаимодействии с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ, чтобы эскалация была прекращена", - заявил посол РФ.