Ռուսաստանն ակտիվորեն աշխատում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում դրսից ապակայունացնող ազդետությունը կանխելու ուղղությամբ. ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանն ակտիվորեն աշխատում է և ակտիվ կապի մեջ է բոլոր՝ հայկական, ադրբեջանական ու թուրքական կողմերի հետ՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում էսկալացիան դադարեցնելու նպատակով: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է aysor.am-ը,  լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ամեն ինչ արվում է, որպեսզի էսկալացիան դադարի, որպեսզի իրավիճակը վերադառնա խաղաղ բանակցային հուն, և կանխվի դրսից ապակայունացնող ազդեցությունը», - ասել է Սերգեյ Կոպիրկինը:
Նա նշել է, որ փոխզիջումների հիման վրա խաղաղ գործընթացին այլընտրանք չկա:
«Ռուսաստանն ավանդաբար իր խնդիրը տեսնում է նրանում, որ թույլ չտա էսկալացիան, որ որպես միջնորդ պայմաններ ստեղծի փախադարձ ընդունելի խաղաղ որոշում գտնելու համար: Ռուսաստանն անում է ամեն ինչ, այդ թվում՝ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ փոխգործակցությամբ, որպեսզի էսկալացիան դադարի», - հայտարարել է նա:

Russia Actively Working not to Allow Destabilizing External Influence in Nagorno Karabakh Conflict Zone: Ambassador
Russia is actively working and is in constant touch with all the parties – Armenian, Azerbaijani and Turkish – to stop the escalation in the Nagorno Karabakh conflict zone, Russia’s Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said at a press conference today, aysor.am reports.
“Everything is being done to stop the escalation, to start peaceful negotiations and not to allow destabilizing external influence,” Russia’s ambassador said.
He stressed that there is no alternative to the peace process based on compromises.
“Traditionally Russia sees its issue in not allowing the escalation and as a mediator create conditions for finding mutually acceptable peaceful solution. Russia is doing everything, including collaboration with the other co-chairs of the OSCE Minsk Group to stop the escalation,” the ambassador said.