Թուրքիայի օժանդակությամբ Ադրբեջանի հարձակումը բուն Հայաստանի վրա «այժմ իրականություն է դարձել». Փաշինյանը հարցազրույց է տվել The Washington Post-ին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել The Washington Post-ին, որում անդրադարձել է Արցախում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային և պատերազմական գործողություններին: ՀՀ վարչապետը խոսել է նաև Թուրքիայի ներգրավվածության մասին:
ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը ներկայացնում է Դեյվիդ Իգնեշիուսի հոդվածը՝ հայերեն թարգմանությամբ.
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սրվող հակամարտությունը նոր վտանգավոր շրջադարձ արձանագրեց երեքշաբթի՝ Թուրքիայի կողմից հայկական մարտական ինքնաթիռի խոցման հետ կապված: ՀՀ վարչապետը հարցազրույցի ժամանակ մտավախություն հայտնեց, որ արդյունքում Թուրքիան և Հայաստանն ավելի լայնածավալ պատերազմի մեջ կարող են ներքաշվել:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցի ժամանակ ասաց, որ Թուրքիան «անկայունություն է ստեղծում հարևան երկրներում, Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում, Մերձավոր Արևելքում և այժմ Հարավային Կովկասում: Դա ահագնացող սպառնալիք է համաշխարհային անվտանգության համար»: Նա ասաց, որ բացի հիշյալ F-16-ի դեպքից, կիրակի օրվանից հակամարտության վերսկսումից ի վեր Թուրքիան օգնում է Ադրբեջանին անօդաչու թռչող սարքերով և վարձկաններով:
Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Գերմանիան կողմերին կոչ են անում անցնել դիվանագիտության: Փաշինյանն ասաց, որ ինքը և իր գործընկերներն արդեն զրուցել են այդ բոլոր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Սակայն առայժմ ակնհայտ առաջընթաց չի գրանցվել հրադադարի կամ կարգավորման բանակցությունների ուղղությամբ:
Պետդեպարտամենտն ավելի ու ավելի է մտահոգվում ԱՄՆ կարևոր դաշնակցի (ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիա) և Ռուսաստանի դաշնակից Հայաստանի միջև դիմակայությամբ:
Փաշինյանն ասաց, որ Թուրքիայի օժանդակությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հարձակումը բուն Հայաստանի վրա «այժմ իրականություն է դարձել» Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից արևելք գտնվող Վարդենիսի շրջանի հրետակոծմամբ:
Նա ասաց, որ թուրքական F-16- ը, որն ըստ հաղորդումների խոցել է հայկական S-25 կործանիչը, աջակցում էր Վարդենիսի տարածքում ադրբեջանական հարձակմանը: Ռուսաստանի ՏԱՍՍ գործակալությունը երեքշաբթի օրը հաղորդում տվեց հայկական օդանավի խոցման մասին՝ վկայակոչելով Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը:
«Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, հայ ժողովրդի դեմ հայտարարված պատերազմ է», - պնդում է Փաշինյանը: Նա ասաց, որ Թուրքիայի հետ ունեցած պատմական հակամարտության պատճառով իր երկիրն այսօր կանգնած է «էքզիստենցիալ սպառնալիքի» առջև:
Պատասխանելով Հայաստանի հարավ-արևմուտքում գտնվող ադրբեջանական Նախիջևանից հնարավոր հարձակման սպառնալիքի մասին, Փաշինյանն ասաց, որ նա ռազմական դրություն է հայտարարել և շեշտեց. «Մենք պետք է օգտագործենք բոլոր միջոցները մեզ պաշտպանելու համար»:
Մասնավորելով թուրքական սպառնալիքի մասին ասվածը՝ Փաշինյանը վկայակոչեց Օսմանյան կայսրության մայրամուտին՝ 1915 թվականին ավելի քան 1 միլիոն հայերի կոտորածը, որը թեև ԱՄՆ Կոնգրեսի և շատ այլ երկրների կողմից ընդունված բանաձևերում որակվում է որպես «ցեղասպանություն», սակայն շարունակում է մերժվել Թուրքիայի կողմից:
«Թուրքիայի նախագահը ժխտողականությունը վերածել է իր պետության պաշտոնական քաղաքականության», - ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով. «Ժխտողականությունը նոր ցեղասպանության նախապայմաններից մեկն է»:
Հայաստանի վարչապետն ասաց, որ կիրակի մարտերը վերսկսվելուց ի վեր Հայաստանն ունեցել է տասնյակ զոհեր և շուրջ 200 վիրավոր: Նա նշեց, որ ադրբեջանցիները կորցրել են մի քանի հարյուր զինվոր, գումարած ավելի քան 100 տանկ, մի քանի ուղղաթիռ և այլ տեխնիկա: Նա նաև ասաց՝ քանի որ հայկական ուժերը հետ են մղել հարձակումներն ինչպես Ղարաբաղի, այնպես էլ Հայաստանի ուղղությամբ, ապա «հուսով եմ, որ ի վերջո Ադրբեջանի նախագահը կհասկանա, որ Ղարաբաղի հարցը ռազմական լուծում չունի»:
Փաշինյանի խոսքով՝ շաբաթվա ընթացքում հնարավոր դիվանագիտական կարգավորման մասին խոսել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ:
Պետդեպարտամենտը կիրակի օրը հայտարարեց, որ Միացյալ Նահանգները «անհանգստացած են Ղարաբաղում լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների մասին հաղորդագրություններից» և նախազգուշացրել են «արտաքին ուժերին՝ զերծ մնալ սրվող հակամարտուոյանը մասնակցելուց»՝ անուղղակիորեն ակնարկելով Թուրքիային:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բայգունը զանգահարել է Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարներին՝ «երկու կողմերին կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները»: Փաշինյանը հայտնեց, որ նախատեսվում են հետագա բանակցություններ ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ»:

“We Must Use All Means to Defend Ourselves” - Nikol Pashinyan Told The Washington Post
Prime Minister Nikol Pashinyan gave an interview to The Washington Post, in which he referred to Azerbaijan’s aggression against Nagorno-Karabakh and the ongoing hostilities. The Prime Minister of Armenia also spoke about Turkey’s involvement in the standoff. Below is the article signed by The Washington Post columnist David Ignatius.
“The escalating conflict between Armenia and Azerbaijan has taken a dangerous new turn with Turkey’s reported shootdown Tuesday of an Armenian fighter jet. The Armenian prime minister said in an interview that he fears a wider war between Turkey and Armenia, bitter historic adversaries. Nikol Pashinyan, the Armenian prime minister, said in a telephone interview that Turkey “is creating instability in its neighborhood, in the eastern Mediterranean, the Middle East and now the South Caucuses. It poses an increasing threat to global security.”
He said, in addition to the F-16 involved in Tuesday’s reported shootdown, Turkey has been aiding Azerbaijan with drones and mercenary forces from Syria since the conflict erupted Sunday.
The United States, Russia, France and Germany have urged diplomacy, and Pashinyan said he and his colleagues have talked with top officials from all of those countries. But so far there has been no evident progress toward a cease-fire or settlement negotiations.
The State Department has been increasingly concerned about the showdown between a big U.S. ally (NATO-member Turkey) and a close Russian one (Armenia).
Pashinyan said a Turkish-supported Azerbaijani assault on Armenia itself “has now become a reality,” with shelling of the Vardenis region, east of the Armenian capital, Yerevan.
He said the Turkish F-16 that reportedly shot down the Armenian S-25 fighter was providing support for the Azerbaijani attack on the Vardenis area. Russia’s Tass news agency reported the shootdown Tuesday, citing a statement by the Armenian defense ministry.
“What is happening today is a war declared against the Armenian people,” Pashinyan argued. He said that, because of Turkey’s historic conflict with Armenia, his country faces an “existential threat.”
Asked about the threat of an attack from Nakhchivan, a chunk of Azerbaijani territory to the southwest of Armenia, Pashinyan said he has declared martial law and stressed, “We must use all means to defend ourselves.”
In explaining the Turkish threat, Pashinyan cited the murder of more than 1 million Armenians in 1915, in the final years of the Ottoman empire, which has been described as a “genocide” in a resolution passed by the U.S. Congress and recognized by many countries — but denied by Turkey.
“Turkey’s President has turned denial into an official policy of his state,” Pashinyan charged. “’Denialism’ is one of the likely preconditions for a new genocide.”
The Armenian prime minister said Armenia had lost “dozens” of dead and suffered about 200 injured since the fighting began Sunday. He said the Azerbaijanis had lost several hundred dead, plus more than 100 tanks, some helicopters and other equipment. He said that because Armenian forces had repelled attacks on both Karabakh and Armenia, “I hope by now the Azerbaijani president will understand that there is no military solution to the Nagorno-Karabakh issue.”
Pashinyan said he has spoken about a possible diplomatic settlement his week with Russian President Vladimir Putin, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Angela Merkel and U.N. Secretary-General António Guterres.
The State Department said Sunday that the United States was “alarmed by reports of large-scale military action” in Karabakh and warned against “participation in the escalating violence by external parties,” a semming reference to Turkey.
The statement said Deputy Secretary of State Stephen Biegun had called the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia “to urge both sides to cease hostilities immediately.” Pashinyan said further talks with U.S. officials are planned.”