Միջազգային հանրությունը պետք է արագ ներգրավվի՝ թույլ չտալու բռնության տարածումը. Փաշինյանի հարցազրույցը Le Figaro-ին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական հայտնի Le Figaro թերթին: Ներկայացնում ենք հարցազրույցն ամբողջությամբ:
Le Figaro – Դուք մեղադրում եք Թուրքիային՝ Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Ի՞նչ ապացույցներ կան ձեր տրամադրության տակ։
Նիկոլ Փաշինյան – Այո, մենք ապացույցներ ունենք։ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Իրանն արդեն իսկ ընդունել են, որ սեպտեմբերի 27-ին թուրքական բանակը ներգրավված է եղել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) դեմ լայնածավալ հարձակման մեջ։ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հրապարակավ հաստատել են Ադրբեջանին իրենց աջակցությունը ոչ միայն քաղաքական և դիվանագիտական, այլև ռազմի դաշտում։ Նրանք կիրառում են թուրքական ԱԹՍ-ներ և F-16-ներ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական գոտիները ռմբակոծելու համար։ Միջազգային հանրությունը, մասնավորապես, ամերիկյան հանրությունը պետք է իմանա, որ Միացյալ Նահանգներում արտադրված F-16-ներն այսօր օգտագործվում են հայերին թիրախավորելու նպատակով։ Փաստեր կան, որոնք վկայում են, որ թուրքական ռազմական ղեկավարությունն անմիջականորեն ներգրավված է գրոհներ իրականացնելու գործում։ Անկարան Բաքու է ուղարկել ռազմական փոխադրամիջոցներ, զինամթերք, ինչպես նաև ռազմական խորհրդատուներ։ Մեզ հայտնի է, որ Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսում իր գրավյալ տարածքներից հազարավոր վարձկանների է վարժեցրել և տեղափոխել: Այդ վարձկաններն ու ահաբեկիչներն այսօր կռվում են հայերի դեմ։ Նրանցից շատերը չգիտեն նույնիսկ, թե ինչու է Թուրքիան իրենց տեղակայել այնտեղ։ Ադրբեջանում նրանք հասկացել են, որ իրենց սին խոստումներ են տվել։ Մեզ հայտնի է, որ այդ ահաբեկիչները թմրանյութեր են ընդունում, քանի որ նրանց համազգեստների գրպաններում թմրանյութով լի ներարկիչներ են հայտնաբերվել։ Կարող ենք ենթադրել, որ ադրբեջանական կողմի զոհերի 30%-ը արտասահմանից բերված վարձկաններ են։
Le Figaro - Ձեր կարծիքով Թուրքիան պատասխանատո՞ւ է այս էսկալացիայի համար։
Նիկոլ Փաշինյան - Միանշանակ: Օգոստոսին սկսված թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունն ավարտված չէ։ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակումն իրականում այդ օպերացիայի հաջորդ փուլն է։ Պատրաստվելուց հետո նրանք որոշում են կայացրել անցնել հարձակման և այդ էսկալացիայի համար պետք է պատասխանատվություն կրեն:
Հուլիսին Հայաստանի վրա հարձակված և սահմանին պարտություն կրած Ադրբեջանը դիմել է Թուրքիայի օգնությանը։ Ակնհայտ է, որ Անկարան է իրավիճակի բազմաթիվ կարևորագույն հարցերում որոշում կայացնողը։ Նրանց նպատակը տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռությունն ի շահ իրենց խախտելն է։
Le Figaro - Ի՞նչ նկատի ունեք։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Թուրքիայի նպատակը Հարավային Կովկասում իր դերն ու ազդեցությունն ամրապնդելն ու մեկդարյա ստատուս քվոն խախտելն է։ Նա երազում է սուլթանությանը նմանվող կայսրություն ստեղծել և բռնել է մի ճանապարհ, որը կարող է կրակի տալ տարածաշրջանը։
Le Figaro - Հրադադարի պատրա՞ստ եք։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Թուրքիան և Ադրբեջանն են, որ պետք է դադարեցնեն ռազմական գործողությունները, քանի որ նրանք են նախահարձակ կողմը և այս պահին էլ հայերի են սպանում։ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող զինաթափվել, քանի որ դա կհանգեցնի ցեղասպանության։ Այնտեղի բնակչությունը կանգնած է էկզիստենցիալ սպառնալիքի առաջ։ Այս փուլում հակառակորդ կողմը գրոհները դադարեցնելու ոչ մի նշույլ ցույց չի տալիս։ Նույնիսկ վստահ չեմ, որ Ադրբեջանը վերահսկում է իր հետ կողք-կողքի կռվող ահաբեկիչներին։ Ըստ մեր տեղեկությունների՝ Ադրբեջանի որոշ գյուղերում վարձկանները մտնում են խանութներ և արգելում ալկոհոլի վաճառքը` վկայակոչելով շարիաթը։
Le Figaro - Արդյո՞ք բանակցությունը պետք է անցնի Մինսկի խմբի միջոցով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Դա գոյություն ունեցող միակ ձևաչափն է։ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները հանդես են եկել սթափեցնող կոչով։ Սպասում ենք, որ միջազգային հանրությունն ակտիվորեն կներգրավվի ագրեսիայի դադարեցմանը։ Թուրքիան իր կողմնակալ և ռազմատենչ վարքի համար չի կարող միջնորդ լինել։
Le Figaro - Այս ճգնաժամն ավելի՞ ծանր է, քան 2016թ․ ճգնաժամը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այս ճգնաժամը շատ ավելի լուրջ է։ Ավելի ճիշտ կլինի այն համեմատել 1915թ․ XX դարի առաջին ցեղասպանության հետ, երբ կոտորվեցին ավելի քան 1,5 միլիոն հայեր։ Անցյալը ժխտող թուրքական պետությունը նորից բռնել է ցեղասպանության ուղին։ Աշխարհը պետք է գիտակցի, թե ինչ է տեղի ունենում այստեղ։ Միջազգային հանրությունը պետք է արագ ներգրավվի՝ թույլ չտալու բռնության տարածումը։ Հակառակ դեպքում այս հակամարտության հետևանքները դուրս կգան Հարավային Կովկասի սահմաններից։

Международное сообщество должно незамедлительно вмешаться, чтобы не допустить распространения насилия: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью известной французской газете “Le Figaro”. Представляем интервью полностью:
Le Figaro: Вы обвиняете Турцию в оказании военной помощи Азербайджану. Какие доказательства есть в Вашем распоряжении?
Никол Пашинян: Да, у нас есть доказательства. Россия, Франция и Иран уже признали, что 27 сентября турецкая армия была вовлечена в масштабное нападение на Арцах (Нагорный Карабах). Высокопоставленные официальные лица Турции публично подтвердили свою поддержку Азербайджану не только в политико-дипломатической сфере, но и на поле боя. Азербайджан использует для бомбардировки гражданских зон Нагорного Карабаха турецкие БПЛА и самолеты F-16. Международное сообщество, особенно общественность США, должно знать, что американские F-16 теперь используются для нападения на армян. Есть данные о том, что турецкое военное руководство непосредственно вовлечено в атаки Азербайджана. Анкара отправила в Баку военную технику и боеприпасы, а также военных советников. Нам известно, что Турция обучила на своих оккупированных территориях на севере Сирии и перебросила в Азербайджан тысячи наемников. Эти наемники и террористы сегодня воюют против армян. Многие из них даже не знают, почему Турция разместила их там. В Азербайджане наемники осознали, что им дали ложные обещания. Нам известно, что эти террористы принимают наркотики, потому что в карманах их военных форм обнаружены шприцы с наркотиками. Можем предположить, что 30% жертв с азербайджанской стороны - наемники, перевезенные из-за границы.
Le Figaro: Считаете ли Вы, что Турция несет ответственность за эту эскалацию?
Никол Пашинян: Однозначно. Совместные турецко-азербайджанские военные учения, начавшиеся в августе, еще не завершены. Нападение на Нагорный Карабах фактически является следующим этапом этой операции. После подготовки они решили атаковать и должны нести ответственность за эту эскалацию.
Азербайджан, после своего разгрома на границе Армении в июле, обратился за помощью к Турции. Очевидно, что именно Анкара решает многие важные ситуационные вопросы. Их цель - перевесить баланс региональных сил в свою пользу.
Le Figaro: Что Вы имеете в виду?
Никол Пашинян: Цель Турции - усилить свою роль и влияние на Южном Кавказе и сломать вековой статус-кво. Она мечтает создать империю, напоминающую султанат, поэтому и пошла по пути, который может разжечь весь регион.
Le Figaro: Готовы ли Вы к прекращению огня?
Никол Пашинян: Это Турция и Азербайджан должны прекратить боевые действия, потому что именно они являются стороной наступления, и в настоящий момент они убивают армян. Нагорный Карабах не может быть разоружен, так как это приведет к геноциду. Население там находится перед экзистенциальной угрозой. На этом этапе противник не подает никаких признаков прекращения атак. Я даже не уверен, что Азербайджан контролирует террористов, сражающихся бок о бок с ним. По нашей информации, в некоторых селах Азербайджана наемники заходят в магазины, запрещают продажу алкоголя, ссылаясь на законы шариата.
Le Figaro: Должны ли переговоры вестись посредством Минской группы?
Никол Пашинян: Это единственный существующий формат. Президенты России и Франции выступили с отрезвляющим призывом. Рассчитываем, что международное сообщество будет активно вовлечено в пресечение агрессии. Турция не может быть посредником вследствие своего предвзятого и воинственного поведения.
Le Figaro: Этот кризис серьезнее, чем кризис 2016 года?
Никол Пашинян: Этот кризис гораздо серьезнее. Правильнее было бы сравнить его с первым геноцидом XX века, когда в 1915 году было уничтожено более 1,5 миллиона армян. Турецкое государство, отрицающее прошлое, снова встало на путь геноцида. Мир должен осознать, что здесь происходит. Международное сообщество должно незамедлительно подключиться к предотвращению распространения насилия. В противном случае последствия этого конфликта выйдут за пределы Южного Кавказа.