ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ
Հոկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ  Սթիվեն Բիգանի հետ։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վերջին զարգացումների շուրջ:
Նախարար Մնացականյանը պետքարտուղարի տեղակալ Բիգանին համապարփակ տեղեկատվություն հաղորդեց ադրբեջանական զինուժի կողմից խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորված հրետակոծման, դրա հետևանքով առաջացած մարդկային և նյութական կորուստների վերաբերյալ։
ԱԳ նախարարը Սթիվեն Բիգանի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների ընթացքում միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների կիրառմանը և խստորեն դատապարտեց այն։
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Բիգանը կարևորեց կրակի շուտափույթ դադարեցումը և այս ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահ երկրների սերտ համագործակցությունը:

RA Minister of Foreign Affairs had a Phone Conversation with the US Deputy State Secretary
On October 5, a phone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and the United States Deputy Secretary of State Stephen Biegun.
The sides exchanged views on the recent developments in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
Minister Zohrab Mnatsakanyan briefed the Deputy Secretary of State Biegun on deliberate targeting of the civilian population and infrastructures by Azerbaijan’s armed forces, resulting in human casualties and material damage.
Foreign Minister drew the attention of Deputy Secretary of State Biegun to use of weaponry, prohibited by relevant international conventions by Azerbaijan during the military hostilities, and strongly condemned those actions.
Deputy Secretary of State Biegun stressed the importance of the immediate cessation of hostilities and close cooperation with the OSCE Minsk Group Co-Chair countries in this regard.