ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հորդորում են կողմերին հրատապ համաձայնել հրադադարի վերիֆիկացիոն մեխանիզմների շուրջ. հայտարարություն
Այսօր Մոսկվայում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ ունեցած հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ.
«Համանախագահները տագնապով նշում են ԼՂ հակամարտության ներքո բռնության շարունակումը: Համանախագահները կոչ են անում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ լիարժեք կատարելու կողմերի պարտավորությունները՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի հայտարարության՝ նպատակ հետապնդելով կանխել աղետալի հետևանքները տարածաշրջանի համար:
Համանախագահները վերահաստատում են, որ քաղաքացիական զոհերի առկայությունն անընդունելի է ցանկացած հանգամանքներում: Համանախագահները կոչ են անում կողմերին անհապաղ կյանքի կոչել մարդասիրական հրադադարը՝ թույլ տալու համար դիերի, ռազմագերիների և կալանավորվածների վերադարձ՝ և հորդորում են կողմերին հրատապ համաձայնել հրադադարի վերիֆիկացիոն մեխանիզմների շուրջ:
Շարունակելով Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ քննարկումները՝ համանախագահներն աշխատում են կողմերի հետ ԼՂ քաղաքական կարգավորման սուբստանտիվ հարցերի վրա՝ հասնելու համար բանակցված կարգավորման»:

Сопредседатели МГ ОБСЕ призывают стороны немедленно обеспечить гуманитарное прекращение огня
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов из РФ, Стефан Висконти из Франции и Эндрю Шофер из США) выступили с заявлением, передает News.am.
"Сопредседатели с тревогой отмечают продолжающееся насилие в нагорно-карабахском конфликте. Сопредседатели призывают президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна незамедлительно предпринять шаги по полному выполнению обязательств сторон согласно московскому заявлению от 10 октября с целью предотвращения катастрофических последствий для региона.
Сопредседатели повторяют, что жертвы среди гражданского населения недопустимы ни при каких обстоятельствах. Сопредседатели призывают стороны немедленно обеспечить гуманитарное прекращение огня, чтобы позволить возвращение останков, военнопленных и задержанных, и призывают стороны в срочном порядке согласовать механизм проверки прекращения огня.
После бесед с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым сопредседатели работают со сторонами по существенным вопросам процесса политического урегулирования в Нагорном Карабахе с целью достижения решения путем переговоров", - отмечается в заявлении.