ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հորդորում են կողմերին հրատապ համաձայնել հրադադարի վերիֆիկացիոն մեխանիզմների շուրջ. հայտարարություն
Այսօր Մոսկվայում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ ունեցած հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ.
«Համանախագահները տագնապով նշում են ԼՂ հակամարտության ներքո բռնության շարունակումը: Համանախագահները կոչ են անում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ լիարժեք կատարելու կողմերի պարտավորությունները՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի հայտարարության՝ նպատակ հետապնդելով կանխել աղետալի հետևանքները տարածաշրջանի համար:
Համանախագահները վերահաստատում են, որ քաղաքացիական զոհերի առկայությունն անընդունելի է ցանկացած հանգամանքներում: Համանախագահները կոչ են անում կողմերին անհապաղ կյանքի կոչել մարդասիրական հրադադարը՝ թույլ տալու համար դիերի, ռազմագերիների և կալանավորվածների վերադարձ՝ և հորդորում են կողմերին հրատապ համաձայնել հրադադարի վերիֆիկացիոն մեխանիզմների շուրջ:
Շարունակելով Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ քննարկումները՝ համանախագահներն աշխատում են կողմերի հետ ԼՂ քաղաքական կարգավորման սուբստանտիվ հարցերի վրա՝ հասնելու համար բանակցված կարգավորման»:

The Co-Chairs Call on the Sides to Take Immediate Steps to Execute in Full the Obligations of the Sides According to the October 10 Moscow Statement
The Co-Chairs note with alarm the continuing violence in the Nagorno-Karabakh conflict. The Co-Chairs call on Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to take immediate steps to execute in full the obligations of the sides according to the October 10 Moscow statement, in order to prevent catastrophic consequences for the region.
The Co-Chairs reiterate that civilian casualties are unacceptable under any circumstances. The Co-Chairs call on the sides to implement the humanitarian ceasefire immediately to allow the return of remains, prisoners of war, and detainees, and appeal to the sides to agree urgently upon a ceasefire verification mechanism.
Following conversations with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, the Co-Chairs are working with the sides on the substantive issues of the Nagorno-Karabakh political settlement process in order to reach a negotiated solution.