Մոսկվայում տեղի է ունեցել Մնացականյան-Պատրուշև հանդիպումը
Պաշտոնական այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 13-ին հանդիպեց ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ:
Հանդիպման ընթացքում շոշափվեցին տարածաշրջանում անվտանգության սպառնալիքների հասցեագրման և այդ ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Մնացականյանը զրուցակցին հանգամանալից ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրադրության վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով կրակի դադարեցման ռեժիմի լիարժեք հաստատման և դրա ամրապնդման կարևորությունը:

Armenian FM, Secretary of Russia’s Security Council Meet in Moscow
On October 13, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, who is on an official visit in Moscow, had a meeting with Nikolai Patrushev, the Secretary of the Security Council of the Russian Federation
During the meeting, the sides touched upon the issues of addressing threats to regional security and the steps to be undertaken in this regard.
Minister Mnatsakanyan comprehensively briefed his interlocutor on the latest developments of the situation in Nagorno Karabakh conflict zone, emphasizing the importance to completely establish and strengthen the regime of cessation of hostilities.
Both sides underscored that the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict has no alternative.