Փաշինյանն ուղերձով դիմել է ժողովրդին
Արդեն 18 օր շարունակվում է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի սանձազերծած ահաբեկչական պատերազմը Արցախի դեմ: Մինչ ռազմաճակատում ստեղծված իրադրությանն անդրադառնալը հարկ եմ համարում ընդգծել, որ այսօր մեզ համար չափազանց կարեւոր է հասկանալ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, բայց սրա համար էլ նախ պետք է հասկանալ այս պատերազմի ծագման պատճառներն ու պայմանները:
Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացում Ադրբեջանը քայլ առ քայլ հասել էր մի կետի, որտեղ, ըստ էության, հայ ժողովրդի առաջ, Ղարաբաղի հայության առաջ դնում էր սեփական իրավունքներից հրաժարվելու պահանջ:
Այդ պահանջի էությունը հետեւյալն էր. անհապաղ Ադրբեջանին հանձնել 7 տարածքներից 5-ը, ներկայացնել մնացյալ 2 տարածքները հանձնելու կոնկրետ ժամանակացույց եւ արձանագրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի որեւէ կարգավիճակ՝ պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում: Ընդ որում, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտումը որեւէ պատճառահետեւանքային կապի մեջ չպիտի լիներ տարածքների հանձնման պրոցեսի հետ: Այսինքն, տարածքներ պիտի հանձնվեին ոչ թե կարգավիճակի, այլ խաղաղության դիմաց՝ հակառակ դեպքում Ադրբեջանը սպառնում էր պատերազմով լուծել հարցը:
Մեր կառավարությունը, որ բանակցային այս բազան ստացել էր որպես ժառանգություն, կամ ավելի ճիշտ՝ բանակցային հանգրվան, ըստ էության, հրաժարվեց նման ձեւով հարցի քննարկումից, որովհետեւ՝ դա անընդունելի էր:
Այս պայմաններում, երբ մենք փորձում էինք հստակ արձանագրել, որ առանց Արցախի կարգավիճակի որոշակիության հարցի կարգավորումը հնարավոր չէ, Ադրբեջանը մերժում էր կարգավիճակի շուրջ որեւէ լուրջ քննարկում՝ ըստ էության, ասելով, որ միակ կարգավիճակը, որ կարող է ունենալ Արցախը՝ ինքնավար որեւէ բան է Ադրբեջանի կազմում, եւ, ըստ էության, դրվում էր կառուցակարգերի հիմք, որով Ղարաբաղը պիտի ընդհանրապես հայաթափվեր:
Միեւնույն ժամանակ Ադրբեջանը զարգացնում էր ռազմական հռետորաբանությունը եւ հայատյաց քարոզը:
Վերջին երկուսուկես տարվա ընթացքում մենք բարեփոխումներ եւ վերազինումներ իրականացրեցինք մեր բանակում՝ փորձելով իրական պայմաններ ստեղծել «Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում» կանխադրույթի համար:
2020 թվականի հուլիսին տեղի ունեցած Տավուշյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին շատերի համար անսպասելին. ադրբեջանական բանակը ի վիճակի չէ ռազմական ճանապարհով լուծել Ղարաբաղի հարցը: Այս արձանագրումը ցնցող նշանակություն ունեցավ ոչ միայն Ադրբեջանի, այլեւ բազմաթիվ այլ երկրների եւ առաջին հերթին Թուրքիայի համար:
Հուլիսյան մարտերից անմիջապես հետո սկսվեցին թուրք-ադրբեջանական աննախադեպ ծավալի զորավարժություններ, մեծաթիվ թուրքական զորախումբ եւ ռազմական տեխնիկա տեղափոխվեց Ադրբեջան: Զորավարժությունների ընթացքում նրանք կրկին համոզվեցին, որ Ադրբեջանի բանակն ի վիճակի չէ մոտ ապագայում կոնկրետ խնդիրներ լուծել, եւ Թուրքիան որոշեց, որ այլեւս ինքը պետք է զբաղվի Ղարաբաղի հարցի լուծմամբ:
Տեղի ունեցավ աննախադեպ մի բան, Թուրքիան բացահայտ եւ հրապարակայնորեն սկսեց սպառնալ Հայաստանին, զուգահեռ մեծ թվով ահաբեկիչների եւ վարձկանների Սիրիայից տեղափոխելով Ղարաբաղյան հակամարտության գոտի՝ հասկանալով, որ միայն Ադրբեջանի բանակի ուժերը բավարար չեն լինելու իրենց խնդիրը լուծելու համար:
Այս իրավիճակում մենք փորձեցինք գործի դնել ռազմավարական զսպման մեխանիզմներ՝ այն պարզ հաշվարկով, որ եթե Թուրքիան Հարավային Կովկասում հասնի իր նպատակներին, դա անխուսափելիորեն հանգեցնելու է իրադարձությունների շղթայական ռեակցիայի, եւ հետեւաբար՝ տարածաշրջանային եւ արտատարածաշրջանային այն երկրները, որոնք անխուսափելիորեն դառնալու են այդ ապակայունացման օբյեկտ, պետք է ռազմավարական զսպման գործողություններ ձեռնարկեն:
Այս փուլում, սակայն, արձանագրվեց մի տարօրինակ հանգամանք: Ռազմավարական զսպման հնարավորություն ունեցող մի շարք երկրներ պատշաճ չգնահատեցին վտանգը՝ հարցը շարունակելով դիտել Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում եւ ըստ էության համարելով, որ տարածքներ խաղաղության դիմաց բանաձեւն է, որ կարող է փրկել իրադրությունը:
Սա, իհարկե, անընդունելի լինելով մեզ համար՝ շատ նման է 1938 թվականի Մյունխենյան համաձայնությանը, երբ իբր հանուն խաղաղության Եվրոպական մի շարք տերություններ Գերմանիային զիջեցին Չեխոսլովակիան: Իսկ թե ինչ եղավ հետո, գիտեք բոլորդ: Եւ հիմա հարցը հետեւյալն է՝ արդյոք աշխարհը թո՞ւյլ է տալու մի նոր Հիտլերի ձեւավորումը՝ այս անգամ Փոքր Ասիայում:
Պատերազմն ընդդեմ Արցախի մեկնարկեց մեզ համար ոչ անսպասելի կերպով: Մենք գիտեինք և սպասում էինք, հարցն այն էր, թե կոնկրետ որ ժամին եւ որտեղից կհարձակվի թշնամին:
Արցախի Պաշտպանության բանակը իսկապես առաջին վայրկյաններից հերոսական կռիվ է տալիս: Թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական վարձկանների դաշինքը ձեռնարկեց ամենաուժգին հարձակումը Արցախի վրա՝ տանկեր, զրահամեքենաներ, հրթիռներ, հրետանի, ռազմական օդանավեր, ուղղաթիռներ, անօդաչու բազմապիսի թռչող սարքեր, ահռելի մեծ թվով մարդուժ՝ ներառյալ մի քանի հազար հատուկջոկատայիններ Թուրքիայից եւ, ըստ որոշ տեղեկությունների, Պակիստանից, ինչպես նաեւ վարձկաններ եւ ահաբեկիչներ Սիրիայից:
Հակառակորդն առաջին շաբաթվա ընթացքում չունեցավ ոչ մի ռազմավարական եւ տարածքային հաջողություն ու սա այն պայմաններում, երբ չուներ մատակարարման եւ մարդուժի ոչ մի սահմանափակում, իսկ Արցախը եւ Հայաստանը գործում էին ըստ էության շրջափակման պայմաններում: Այս ընթացքում հակառակորդը հսկայական քանակի զինտեխնիկա կորցրեց, մեծ թվով զոհեր տվեց, բայց այդ զոհերի մի մասը վարձկան ահաբեկիչներ էին, ինչը ամենեւին ծանր չէին տանում Ադրբեջանում:
Մինչդեռ մեր ամեն կաթիլ արյունը մրմուռով է պատում մեզ բոլորիս, էլ չեմ ասում այն ահռելի թվով զոհերը որ արդեն իսկ ունենք այս պահին: Հետագա կորուստները կանխելուն էր ուղղված նախորդ ուրբաթ Մոսկվայում ընդունված հայտարարությունը և այդ պրոցեսին մեր մասնակցությունը, որը նախատեսում էր հումանիտար հրադադար, դիակների, գերիների եւ պահվող անձանց ամբողջական փոխանակում, վերադարձ բանակցությունների ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում՝ հարցը շուտափույթ ձեւով կարգավորելու տրամաբանությամբ:
Ադրբեջանը, սակայն, ըստ էության, ոչ մի վայրկյան հավատարիմ չմնաց հրադադարի պայմանավորվածությանը եւ մինչեւ այժմ էլ շարունակում է հարձակումները՝ միեւնույն ժամանակ խոչընդոտելով հրադադարի պահպանման մոնիթորինգի մեխանիզմի ձեւավորմանը:
Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ի սկզբանե իր հայտարարած քաղաքական գծին եւ Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական օկուպացիայի խնդիր է դրել իր առաջ:
Այս պահի դրությամբ, սակայն, կարող ենք արձանագրել մի բան. թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական նախնական պլանը՝ բլիցկրիգով գրավել Լեռնային Ղարաբաղը եւ հարակից տարածքները՝ ձախողվել է մեր բանակի՝ հերոսական գեներալների, սպաների, ենթասպաների, սերժանտների, զինվորների, կամավորների, աշխարհազորայինների, մեր պետական կառավարման համակարգի՝ Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարների, կառավարությունների, Ազգային ժողովների, տեղական ինքնակառավարման եւ պետական մարմինների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ եւ ջանքերով:
Այս ընթացքում, սակայն, մենք ունեցել ենք բազմաթիվ կորուստներ. այս պահին մեր զոհերի թիվը շատ մեծ է, եւ ես սգում եմ մեր քաջարի նահատակների համար, ովքեր իրենց կյանքով պաշտպանեցին հայրենիքը, սեփական ժողովրդի՝ ապրելու իրավունքը, պաշտպանեցին մեր ինքնությունը, արժանապատվությունն ու ապագան: Եւ ես խոնարհվում եմ մեր բոլոր զոհերի, նահատակների, նրանց ընտանիքների, նրանց ծնողների եւ հատկապես մայրերի առաջ եւ նրանց կորուստը համարում եմ իմ կորուստը, իմ անձնական կորուստը, իմ ընտանիքի կորուստը:
Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ
Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Պատերազմի 18 օրվա ընթացքում մեր հերոսական զորքերը հյուսիսային եւ հարավային ուղղություններով որոշակի նահանջ են ունեցել: Վերջին օրերին հակառակորդը փոխել է իր մարտավարությունը՝ դիվերսիոն խմբերով փորձելով խառնաշփոթ սկսել թիկունքում: Այսուհանդերձ, Արցախի Պաշտպանության բանակը, ծանր մարտերով, մարդուժի եւ տեխնիկայի կորուստներ կրելով, վերահսկողության տակ է պահում ընդհանուր վիճակը՝ հակառակորդին պատճառելով մեծաթիվ կորուստներ մարդուժի և զինված տեխնիկայի:
Բայց բոլորս պետք է իմանանք, որ ստեղծվել է բավական ծանր իրադրություն: Այս արձանագրումը, սակայն, չեմ անում հուսահատության կամ անելանելիության բերումով: Այս տեղեկությունները փոխանցում եմ, որովհետեւ պարտավորություն ունեմ ճշմարտության լեզվով խոսելու մեր ժողովրդի հետ՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որ սեփական ժողովրդից թաքցնում է հազարավոր զոհերը եւ մեր հաշվարկներով՝ ավելի քան 1 միլիարդ դոլարի զինտեխնիկայի կորուստը:
Բայց այսօրվա իմ ուղերձի հիմնական նպատակը մեր անելիքի ու ռազմավարության մասին խոսելն է, եւ այդ անելիքի շուրջ մեր համազգային համախմբումը քաջալերելը:
Եւ ուրեմն, անհրաժեշտ է արձանագրել, որ թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական դաշինքը հենց այնպես չի դադարեցնելու իր հարձակումը Արցախի ու Հայաստանի նկատմամբ:
Այս օրերին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ջանքեր են գործադրել եւ գործադրում հրադադարի հաստատման հասնելու ուղղությամբ: Ընդունվել է երեք երկրների նախագահների, արտաքին գործերի նախարարների հայտարարություն, հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի հայտարարությունը:
Ես ուզում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին շնորհակալություն հայտնել իրենց գործադրած ջանքերի համար:
Շնորհակալ եմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների վարչակազմին այս ընթացքում գործադրած եւ հետագա բոլոր ջանքերի համար:
Շնորհակալ եմ Ֆրանսիային և նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ պատերազմի սանձազերծման հենց առաջին օրերից իրերն իրենց անունով կոչելու վճռականության եւ հետագա ջանքեր գործադրելու պատրաստակամության համար:
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որի հետ այս ընթացքում ինտենսիվ կապ ենք պահպանել: Այս օրերին Ռուսաստանը կարողացավ բարձր մակարդակով կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի եւ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի իր դերը, եւ համոզված եմ՝ այս դերակատարումը կիրականացվի միանշանակ եւ աներկբա՝ հայ եւ ռուս ժողովուրդների բարեկամության լավագույն ավանդույթների համաձայն:
Եւ մենք, հավատարիմ լինելով Լեռնային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորման տրամաբանությանը, ցանկանում եմ ընդգծել՝ վերին աստիճանի կառուցողական ենք լինելու ներդրվող դիվանագիտական ջանքերը արդյունավետ դարձնելու համար:
Այս ջանքերը, սակայն, մինչեւ օրս բավարար չեն եղել թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական խմբավորմանը սանձելու համար, որովհետեւ խնդիրը, որ այդ խմբավորումն իր առաջ դրել է ոչ միայն Ղարաբաղի հարցի լուծումն է, այլ ավանդական թուրքական ցեղասպան քաղաքականությունը մեր ժողովրդի նկատմամբ շարունակելը:
Բայց այս վճռական պահին մենք չենք ընկրկի, որովհետեւ սա ճակատագրական պատերազմ է մեր ժողովրդի համար:
Հայ ժողովուրդը այս իրավիճակում մեկ անելիք ունի՝ համախմբել, կենտրոնացնել իր ողջ ներուժը, վճռական հարվածով կանգնեցնել հակառակորդին եւ հասնել անշրջելի հաղթանակի, այն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերջնական լուծման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման:
Մեր հզոր նախնիների՝ Արտաշես Արքայի, Տիգրան Մեծի, Աշոտ Երկաթի, Արամ Մանուկյանի, Հովհաննես Բաղրամյանի, Մոնթե Մելքոնյանի, Վազգեն Սարգսյանի մեր մյուս նահատակների եւ հերոսների հոգիները, ոգին եւ ուժը մեզ հետ են այսօր:
Այսօր հայությունը համախմբված է, քան երբեւէ. հարյուր հազարավոր հայեր այս օրերին ֆինանսական, տնտեսական, լրատվական, քաղաքական աջակցություն են ցուցաբերում Հայաստանին եւ Արցախին:
Սփյուռքի հարյուրավոր համայնքներում այս օրերին մեր հայրենակիցները համերաշխության, բողոքի ու աջակցության բազմահազարանոց խաղաղ հավաքներ են անում՝ օրակարգում ունենալով երկու կոնկրետ հարց՝ Արցախի անկախության միջազգային ճանաչում, թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական ագրեսիայի դատապարտում:
Սա մեր համազգային համախմբման կուլմինացիան է, եւ այս կուլմինացիան պետք է պսակվի մեր կոնկրետ ազգային նպատակների իրագործմամբ:
Հայ ժողովրդին հնարավոր չէ կոտրել, հայ ժողովրդին հնարավոր չէ վախեցնել, հայ ժողովրդին հնարավոր չէ հաղթել: Մենք կանգնելու ենք մինչեւ վերջ, մենք պայքարելու ենք մինչեւ վերջ, եւ այդ վերջի անունն է Ազատ եւ Երջանիկ Արցախ, Ազատ եւ Երջանիկ Հայաստան:
Այսօր՝ հիմա, այս վճռական պահին, մեզնից յուրաքանչյուրը, մեզնից յուրաքանչյուրը՝ ամեն ոք, պետք է կենտրոնանա այս խնդրի իրագործման վրա: Արցախը, բանակը, զինվորը, առաջնագիծը, Արցախը, բանակը, զինվորը, առաջնագիծը. ահա թե ինչը պիտի լինի մեր ջանքերի կիզակետը Սփյուռքում, թե Հայաստանում: Մենք մեր սուգը պետք է վեր ածենք ցասման, մեր մտավախությունները՝ վճռականության, մեր կասկածները՝ գործողության:
Մենք պիտի հաղթենք, մենք պիտի ապրենք, մենք պիտի կերտենք մեր պատմությունը, ու մենք կերտում ենք մեր պատմությունը, մեր նոր էպոսը, մեր նոր հերոսամարտը, մեր նոր Սարդարապատը:

Prime Minister Nikol Pashinyan’s Address to the Nation
The terrorist war unleashed by Turkey and Azerbaijan against Artsakh has been going on for 18 days now. Before referring to the frontline situation, I consider it crucial to emphasize that today we need to understand the military-political situation, but we first must understand the reasons behind the war and the underlying conditions.
In the process of negotiations over the Karabakh issue, step by step Azerbaijan reached a point where it insisted that the Armenians of Karabakh should renounce their rights. Their demand consisted in the following: Immediately hand over 5 out of 7 territories to Azerbaijan, develop a clear-cut timetable for handing over the remaining 2 territories and state that any status of Nagorno-Karabakh implied being part of Azerbaijan. Moreover, the status of Nagorno-Karabakh should not be associated with the transfer of territories. In other words, territories should be handed over not for status but for peace, otherwise Azerbaijan threatened to resolve the issue through war.
Our government, which had inherited the current framework of negotiations, refused to discuss the issue in this way because it was unacceptable. Under these circumstances, as we tried to state clearly that the settlement of the issue without defining the status of Artsakh was impossible, Azerbaijan gave up any serious discussion on the status, stating in fact that the only status that Artsakh could have was autonomy within Azerbaijan, which in fact was meant to build up an institutional framework that would pave the way for ethnic cleansing in Artsakh. At the same time, Azerbaijan was developing military rhetoric and anti-Armenian propaganda.
Over the past two and a half years, we implemented reforms to upgrades our army in a bid to provide real preconditions for the premise that “the Karabakh issue has no military solution.” The victorious battles waged in Tavush in July 2020 came to evidence a reality, which was unexpected for many, namely that the Azerbaijani army is actually unable to resolve the Karabakh issue through military means. This fact was shocking not only for Azerbaijan, but also for other countries, especially for Turkey.
Unprecedented Turkish-Azerbaijani military exercises were launched shortly after the July battles; a large number of Turkish troops and military equipment were transferred to Azerbaijan. The exercises once again testified that Azerbaijan’s armed forces were unable to fulfill specific tasks in the foreseeable future, and Turkey decided that it is up to them to deal with the Karabakh issue.
Something unprecedented happened at that point: Turkey started to openly and publicly threaten Armenia, with a large number of terrorists and mercenaries being transported from Syria to the Karabakh conflict zone, realizing that the Azeri forces could not tackle the problem on their own.
In this situation, we tried to implement strategic containment mechanisms, considering that if Turkey achieved its goals in the South Caucasus, it would inevitably trigger a chain reaction of developments, and therefore, those regional and extra-regional countries that will inevitably suffer from such destabilization should take strategic containment measures.
At this stage, however, we recorded a strange circumstance: A number of countries, capable of taking strategic deterrence measures, failed to properly assess the threat. They continued to view the issue in the context of the Karabakh conflict, considering that the “territories for peace” formula could save the situation. This unacceptable formula is similar to the 1938 Munich Agreement, when the European powers allegedly surrendered Czechoslovakia to Germany for the sake of peace. We all know what happened next. Now the question is whether the world will allow the emergence of a new Hitler in Asia Minor.
The war against Artsakh did not come as something unexpected for us. We were prepared and only wondered when and from where the enemy was going to attack.
Artsakh’s Defense Army has been waging a heroic battle since the outbreak of the hostilities. The Turkey-Azerbaijan-terrorist-mercenary military alliance launched the strongest-ever attack on Artsakh: tanks, armored vehicles, missiles, artillery, military planes, helicopters, drones, a huge number of combatants, including several thousand special troops from Turkey and reportedly from Pakistan, as well as mercenaries and terrorists from Syria.
The adversary did not record any strategic or territorial gains during the first week, when it faced no supply and manpower restrictions whatsoever, while Artsakh and Armenia were operating in the midst of a long-standing blockade. During this time, the adversary lost a huge amount of military hardware, suffered a large number of casualties, including mercenaries.
Each drop of Armenian blood hurts us all, not to mention the enormous number of victims we already have at the moment. In order to prevent further losses, we joined the process launched and the statement adopted in Moscow last Friday, which provided for a humanitarian ceasefire, full exchange of corpses, prisoners and detainees, return to the OSCE Minsk Group co-chairing format with the logic of resolving the issue as soon as possible. However, Azerbaijan did not adhere to the ceasefire agreement for a second and carried on with the attacks, simultaneously hindering the establishment of a ceasefire monitoring mechanism.
This means that Azerbaijan continues to adhere to the policy line adopted originally and has set itself the task of full occupation of Nagorno-Karabakh. At this point, however, we can record the following fact: the Turkish-Azerbaijani terrorist plan to occupy Nagorno-Karabakh and the adjacent territories with a blitzkrieg has failed owing to the joint efforts of our army of heroic generals, officers, non-commissioned officers, sergeants, volunteers, soldiers, our public administration system – the leaders of Artsakh and Armenia, the governments, the national assemblies, local self-government and state agencies.
We have suffered numerous casualties. I mourn for our brave martyrs who fell defending the Homeland, protecting our people’s right to live, safeguarding the Armenian identity, dignity and Armenia’s future. And I bow to all our victims, martyrs, their families, their parents and especially their mothers, and I consider their loss my loss, my personal loss, the loss of my family.
Proud citizens of the Artsakh Republic
Proud Diaspora Armenians,
During the past 18 days of the war, our heroic troops retreated to the north and south. In recent days, the adversary changed its tactics trying to cause a mess in the rear with subversive groups. Nevertheless, at the cost of heavy fighting, losses of manpower and equipment, the Artsakh Defense Army keeps the situation under control, inflicting numerous losses of manpower and equipment on the enemy.
But we all need to know that we are facing a difficult situation. This is not a statement of despair or desperation. I provide this information because I am committed to tell our people the truth, unlike Azerbaijan, which conceals the fact of thousands of victims from its own people and, according to our estimates, the loss of more than USD 1 billion in military equipment. But the main purpose of my message today is to talk about what we have to do and our strategy, as well as to rally our national unity around that goal. Therefore, it is necessary to state that the Turkish-Azerbaijani terrorist alliance will not stop its attack on Artsakh and Armenia.
These days the OSCE Minsk Group Co-Chairs - Russia, France, and the United States - have endeavored and continue to work for a ceasefire. Statements were issued by the presidents and foreign ministers of the three countries, followed by the October 10 statement adopted in Moscow.
I would like to thank the OSCE Minsk Group Co-Chairs for their efforts.
I am grateful to the U.S. Administration for all the efforts that have been made so far.
I wish to thank France and President Emmanuel Macron for his determination to name things from the very first days of the war and for his willingness to make further efforts.
Special thanks to President of the Russian Federation Vladimir Putin, with whom we have been in close contact during all this time. Russia has been able to fulfill its role of the OSCE Minsk Group Co-Chair and Armenia’s strategic ally at a high level, and I am convinced that Russia will implement this role unequivocally in accordance with the best traditions of friendship between the Armenian and Russian peoples.
Committed to the logic of a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, I would like to emphasize that we will be highly constructive in making our diplomatic efforts effective.
However, so far these efforts have not been enough to defy the Turkish-Azerbaijani terrorist bloc, because the task that they have set is not only to resolve the Karabakh issue, but also to continue the traditional Turkish genocidal policy against our people.
But at this crucial moment we will not back down, because this is a crucial war for our people. In this situation, the Armenian people have only one thing to do: unite, mobilize all the potential we have, halt the enemy with a decisive blow and achieve a final victory, that is, the final settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the recognition of the right of the Nagorno-Karabakh people to self-determination.
The souls, spirit and strength of our other great martyrs and heroes, King Artashes, Tigran the Great, Ashot Yerkat, Aram Manukyan, Hovhannes Baghramyan, Monte Melkonyan, Vazgen Sargsyan, are with us today. Today, the Armenians are united more than ever. Hundreds of thousands of Armenians are providing financial, economic, media-borne and political support to Armenia and Artsakh.
In hundreds of Diaspora-based communities our compatriots are holding peaceful rallies of solidarity, protest and support, with two specific issues on the agenda: international recognition of Artsakh’s independence and condemnation of the Turkish-Azerbaijani terrorist aggression.
This is the culmination of our national unity, and this culmination must be crowned with the realization of our specific national goals. No one can break the will of the Armenian people, it is impossible to intimidate the Armenian nation, it is impossible to defeat the Armenian people. We will stand up to the last, we will fight to the last, and the name of that end is Free and Happy Artsakh, Free and Happy Armenia.
Today, at this crucial moment, each and every one of us must focus on achieving this goal. This is what we should be focused on both in the Diaspora and in Armenia. We must turn our mourning into anger, our fears into determination, our doubts into action.
We must win, we must live, we must build our history, and we are building our history, our new epic, our new heroic battle, our new Sardarapat.