Ադրբեջանը մոլորեցնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին. ՀՀ ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունները միաժամանակ հանդես եկան հայտարարությամբ մարդասիրական հրադադարի հայտարարման մասին, որը ձեռք էր բերվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերով և Ֆրանսիայի նախագահի անձնական միջնորդությամբ, հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Սակայն, ինչպես և նախորդ անգամ՝ Մոսկվայում համաձայնության ձեռք բերումից հետո, Ադրբեջանը կրկին ի ցույց դրեց իր՝ պատրաստակամության իսպառ բացակայությունը՝ հավատարիմ մնալու իր իսկ կողմից ստանձնված հանձնառություններին:
Այս ամենը ուղեկցվել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների հայտարարություններով, որ Ադրբեջանը չի դադարեցնելու ռազմական գործողությունները մինչև պատերազմի «հաղթական ավարտը»։ Հատկանշական է, որ միաժամանակ նմանատիպ հայտարարություններ հնչել են նաև Թուրքիայում։
Մարդասիրական զինադադարի հայտարարումից րոպեներ անց Ադրբեջանի զինված ուժերը վերսկսել են մարտական գործողությունները, իսկ հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան լայնամասշտաբ հարձակման են անցել հարավային ճակատում։
Փաստորեն, սա կրակի դադարեցման վերաբերյալ երկրորդ պայմանավորվածությունն է, որն Ադրբեջանը չի ցանկանում կամ չի կարողանում կյանքի կոչել՝ միաժամանակ մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը և առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին:
Մենք հավատարիմ ենք հոկտեմբերի 10-ի Մոսկովյան համատեղ հայտարարությամբ և հոկտեմբերի 17-ի հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառություններին՝ որպես առաջնահերթ նպատակ ունենալով վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատումը:
Այդ առումով կրկին վերահաստատում ենք այդ  հայտարարությունները, որոնք կիրառական արտահայտություն են տալիս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հոկտեմբերի 1-ի, ինչպես նաև համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հոկտեմբերի 5-ի հայտարարություներին:
Հավատարիմ ենք կարգավորմանը բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ բանակցային գործընթացի միջոցով:
Պահպանելով հավատարմությունը ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունն իրեն իրավունք է վերապահում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ  քայլերը՝ վճռականորեն մերժելու հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի մտադրությունը», - նշված է ԱԳՆ հայտարարությունում։

Азербайджан вновь продемонстрировал полное отсутствие готовности оставаться верным выполнению взятых на себя обязательств: МИД Армении
"17 октября министры иностранных дел Армении и Азербайджана одновременно выступили с заявлением об объявлении гуманитарного прекращения огня, которое было достигнуто благодаря усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при личном посредничестве президента Франции.
Однако, как и в предыдущий раз, после достижения договоренности в Москве, Азербайджан вновь продемонстрировал полное отсутствие готовности оставаться верным выполнению взятых на себя обязательств.
Все это сопровождалось заявлениями представителей военно-политического руководства Азербайджана, о том, что Азербайджан не прекратит военные действия до «победоносного конца» войны. Примечательно, что одновременно аналогичные заявления были сделаны также в Турции.
Фактически, это вторая договоренность о прекращения огня, которую Азербайджан не желает или не может воплотить в жизнь.
Спустя несколько минут после объявления гуманитарного прекращения огня, вооруженные силы Азербайджана возобновили боевые действия, а утром 18 октября перешли в широкомасштабное наступление на южном фронте.
Мы привержены обязательствам, взятым в совместном заявлении в Москве от 10 октября и в заявлении от 17 октября, с основной целью установления устойчивого прекращения огня, поддерживаемого верификационными механизмами.
В этой связи, мы в очередной раз подтверждаем те заявления, которые являются практическим отражением заявления глав стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября, а также министров иностранных дел стран-сопредседателей от 5 октября.
Мы привержены исключительно мирному урегулированию посредством переговорного процесса.
Придерживаясь достигнутых договоренностей, Республика Армения оставляет за собой право предпринимать все необходимые шаги, чтобы решительно отвергнуть намерение Азербайджана решить вопрос военным путем.