ԱՀԿ. Ղարաբաղում հակամարտության սրումը նպաստում է կորոնավիրուսի դեպքերի աճին
Ղարաբաղում հակամարտության սրումը նպաստում է կորոնավիրուսի դեպքերի աճին։ Այս մասին ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Հանս Կլյուգեի հրապարակած հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Սեպտեմբերի վերջից ի վեր Ղարաբաղում բռնությունների հետևանքով տասնյակ հազարավոր քաղաքացիական անձիք տեղահանվել են, հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել և սպանվել են: Մենք խորապես ցավակցում ենք հակամարտությունից տուժած տարածքների յուրաքանչյուր ընտանիքի և յուրաքանչյուր բնակչի, - ասել է նա: - Ռազմական գործողություններն արդեն նպաստում են COVID-19-ի տարածման կտրուկ աճին: Բռնության և հետագա տեղահանման շարունակական ցիկլերն էլ ավելի կսրեն առանց այն էլ անորոշ առողջական վիճակը»:
Բյուրոյի տնօրենն ընդգծել է, որ ռազմական գործողությունները հանգեցնում են բնակչության բժշկական օգնության տրամադրման գործում խափանման, և լրացուցիչ բեռ են դառնում արդեն ծանրաբեռնված առողջապահական համակարգերի վրա:
«ԱՀԿ-ն կոչ է անում չկորցնել ժամանակ և հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրել պաշտպանելու մարդկանց կյանքը և ապրուստի միջոցները հանրային առողջությանը սպառնացող սպառնալիքներից, որոնք աննախադեպ են այս սերնդի կյանքում: ԱՀԿ-ն հակամարտության բոլոր կողմերին կոչ է անում պաշտպանել խաղաղ բնակիչներին և բժշկական հաստատությունները, որոնք խնամք են տրամադրում հիվանդներին և վիրավորներին՝ համաձայն միջազգային մարդասիրական օրենսդրության: COVID-19-ի համատեքստում հատկապես կարևոր է զերծ պահել բռնությունից առողջապահական աշխատողներին, որպեսզի նրանք կարողանան շարունակել պայքարել համաճարակի դեմ, շարունակել է ԱՀԿ պաշտոնյան:
«Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը կարևոր նշանակություն ունի առողջապահության մատչելիությունը պահպանելու համար, ինչը մարդու հիմնարար իրավունքն է»:

ВОЗ обеспокоена ростом заболеваний COVID-19 в Карабахе
Эскалация конфликта в Карабахе и близлежащих районах способствует резкому росту распространения коронавируса и вызываемых им заболеваний в регионе. Об этом говорится в опубликованном в четверг заявлении директора Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханса Клюге, передает ТАСС.
"Начиная с конца сентября вследствие насилия в были перемещены десятки тысяч гражданских лиц, сотни получили ранения и многие были убиты. Мы глубоко сочувствуем каждой семье и каждому жителю пострадавших от конфликта районов, - отметил он. - Военные действия уже вносят свою лепту в резкий рост распространения COVID-19. Продолжающиеся циклы насилия и следующее за ними перемещение населения еще более усугубят и без того опасную ситуацию в области здравоохранения".
Директор бюро подчеркнул, что военные действия приводит к сбоям в предоставлении медицинской помощи населению, оказывают дополнительную нагрузку на уже перегруженные системы здравоохранения.
"ВОЗ призывает не терять времени и прилагать все возможные усилия для защиты жизни и источников дохода людей от угрозы общественному здоровью, которая не имеет прецедентов в жизни нынешнего поколения. ВОЗ призывает все стороны конфликта защищать гражданских лиц и медицинские учреждения, которые оказывают помощь больным и раненым, в соответствии с положениями международного гуманитарного права. В контексте COVID-19 особенно важно позаботиться о защите от насилия медицинских работников, чтобы они могли и далее продолжать борьбу с пандемией, - продолжил представитель ВОЗ. - Немедленное прекращение военных действий имеет решающее значение для сохранения доступа к услугам здравоохранения, который является одним из основополагающих прав человека".