Ղարաբաղ Ադրբեջանի հսկողության տակ նշանակում է Ղարաբաղն առանց հայերի, ինչը ցեղասպանություն է. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Al Arabiya հեռուստաալիքին:
Հարցազրույցը ներկայացվում է ստորև.
Al Arabiya - Պարոն Փաշինյան, բարի գալուստ Al Arabiya: Շնորհակալություն ժամանակ տրամադրելու համար: Որքանո՞վ է վտանգավոր իրավիճակն այսօր Ղարաբաղում՝ հատկապես նկատի առնելով, որ Դուք օրերս կոչ արեցիք համընդհանուր ռազմական և քաղաքացիական պատրաստության:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես կցանկանայի խոսել տարածաշրջանային առումով վտանգավորության մասին: Որովհետև թե ինչքանով է իրավիճակը վտանգավոր Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի համար, կարծում եմ՝ պարզ է: Բայց ես շատ կարևոր եմ համարում, որպեսզի Ձեր հեռուստադիտողը ճիշտ ընկալի, թե ինչու է տեղի ունենում պատերազմը, և ինչ ենթատեքստ ունի այն:
Նախ, արձանագրենք, որ այս պատերազմը տեղի չէր ունենա առանց Թուրքիայի միջամտության: Որովհետև հիմա արդեն ակնհայտ է և ապացուցված, որ Թուրքիան Սիրիայից վարձկանների և ահաբեկիչների է տեղափոխել Ադրբեջան՝ հարձակումը ձեռնարկելու համար:
Երկրորդ, այս պատերազմը, ըստ էության, դարձավ շարունակությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի համատեղ զորավարժությունների, որոնք սկսվեցին օգոստոսին և չավարտվեցին մինչև պատերազմի մեկնարկը: Թուրքիայի որոշակի ռազմական կոնտինգենտ պատերազմի մեկնարկի պահին շարունակում էր գտնվել Ադրբեջանում և մասնակցում է պատերազմին:
Շատ կարևոր է արձանագրել, թե ինչու է այս ամեն ինչը հետաքրքրում Թուրքիային: Կարծում եմ, որ պետք է մենք այս ամենը դիտարկենք այն էքսպանսիոնիստական քաղաքականության շրջանակում, որ Թուրքիան վարում է Միջերկրական ծովում, Լիբիայում, Սիրիայում, Իրաքում: Սա Օսմանյան կայսրությունը վերականգնելու քաղաքականություն է, և իմ համոզմամբ՝ այդ քաղաքականությունը պետք է միջազգային հանրության կողմից խստագույնս կասեցվի: Հակառակ դեպքում՝ այն նույնպիսի սպառնալիքներ է պարունակում ինչպես Միջերկրական ծովի երկրների, արաբական աշխարհի, Հարավային Կովկասի, այնպես էլ Եվրոպայի համար:
Ես մի քանի անգամ ասել եմ նաև եվրոպական հեռուստատեսությունների և լրատվամիջոցների հետ զրույցներում, որ եթե Եվրոպայում պատշաճ գնահատականի չարժանացնեն այս իրավիճակը, հարկ է Թուրքիային սպասել Վիեննայի մերձակայքում: Սա վերաբերում է բոլոր ուղղություններին: Եթե այս իրավիճակը պատշաճ գնահատականի չարժանանա միջազգային հանրության կողմից, մենք առաջիկայում կտեսնենք Թուրքիայի կայսերական քաղաքականության արտահայտություն: Հիմա տեսնում ենք Հարավային Կովկասում, ապա կտեսնենք դրանից դեպի հյուսիս, արևելք, հարավ-արևելք և հարավ: Այնպես որ, սա մի մեծ իրավիճակ է, որի խորքում իրականում ընկած են Օսմանյան կայսրությունը վերականգնելու Թուրքիայի ցանկությունները և մղումները:
Al Arabiya - Պարոն Փաշինյան, Դուք նշեցիք, թե ինչու է Թուրքիան շահագրգռված Ադրբեջանին աջակցելու հարցում: Բայց Դուք նաև մեղադրեցիք Բաքվին՝ Թուրքիայի միջոցով վարձկաններ ներգրավելու համար, ինչպես նաև պատասխանեցիք հայկական արմատներով արաբներին օգնության կանչելու՝ Ձեզ հասցեագրված մեղադրանքին: Ո՞րն է տարբերությունը վարձկանների և նրանց միջև:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Նախ, մենք այդպիսի երևույթ չունենք, չկա այդպիսի երևույթ: Երկրորդ՝ կան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ, ովքեր աշխատում կամ ապրում են որևէ օտարերկրյա երկրում, և այս իրավիճակից ելնելով՝ նրանք վերադառնում են՝ իրենց հայրենիքը պաշտպանելու: Եվ կան ղարաբաղցիներ, ովքեր ապրում են արտերկրում և վերադառնում են իրենց հայրենիքը պաշտպանելու: Բայց ես Ձեզ ասեմ, որ այդպիսի երևույթ, որը կարող է դիտարկվել որպես մասշտաբային, մենք չունենք: Ես չեմ բացառում այդպիսի դեպքեր, բայց բացառում եմ, որ այս տրամաբանությունից դուրս որևէ բան մենք ունենանք:
Al Arabiya - Պարոն Փաշինյան, ո՞րն է այս հակամարտության լուծման Ձեր տեսլականը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Առաջինը՝ պետք է ռազմական գործողությունները դադարեն, որովհետև ռազմական գործողությունների պայմաններում դժվար է պատկերացնել դիվանագիտական լուծում: Որից հետո պետք է տեղի ունենան առարկայական բանակցություններ լուծումների վերաբերյալ, այնպես, ինչպես նախատեսված է Մոսկվայի՝ հոկտեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից:
Al Arabiya - Այս անգամ ի՞նչը կարող է համոզել Հայաստանին նստել և բանակցել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Մենք միշտ էլ պատրաստ ենք եղել բանակցությունների, միշտ էլ պատրաստ ենք բանակցությունների և միշտ էլ պատրաստ ենք եղել փոխզիջումների: Պրոբլեմն ուրիշ բանում է՝ այն պահին, երբ Հայաստանի համար որևէ փոխզիջում դառնում է ընդունելի, Ադրբեջանի համար այդ փոխզիջումն անմիջապես դառնում է անընդունելի: Ես Ձեզ կարող եմ բերել 2011 թվականի Կազանի օրինակը: Գիտեք, հայկական կողմի համար կարևորագույն խնդիր է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի, ավելի կոնկրետ՝ անկախության, ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հարցը: Բայց 2011 թվականի, այսպես կոչված, Կազանյան պրոցեսի ընթացքում հայկական կողմը համաձայնվել էր Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակի հետ, որը վերջնական կարգավիճակ չէր, այլ ընդամենը միջանկյալ կարգավիճակ: Այսինքն՝ իր նախնական նշաձողից որոշակիորեն հետքայլ էր կատարել՝ կոմպրոմիսի հասնելու տրամաբանությամբ: Բայց վերջին պահին Ադրբեջանը հրաժարվեց ընդունել այդ կոմպրոմիսը և ավելի խիստ պայմաններ առաջադրեց հայկական կողմին: Այս պրոցեսն է, որ թույլ չի տվել և միչև օրս էլ թույլ չի տալիս հասնել դիվանագիտական լուծման:
Al Arabiya - Պարոն Փաշինյան, նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները լավ հարաբերություններ ունեն հայերի հետ, և իրենք անպայման կօգնեն նրանց: Ինչպե՞ս:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես չեմ կարող մեկնաբանել այդ հայտարարությունները: Որովհետև ինչ հայտարարություններ արել է նախագահ Թրամփը, այդ հայտարարություններին պետք է հետևեն ավելի մանրամասն առաջարկներ, գործողություններ, որպեսզի ես կարողանամ դա մեկնաբանել: Այն, որ հայերը Միացյալ Նահանգներում շատ տեսանելի և ազդեցիկ ուժ են, դա հասկանալի է: Իսկ թե ինչ կոնկրետ գործողություն և աջակցություն կցուցաբերեն Միացյալ Նահանգներն այս գործընթացին, ցույց կտա ժամանակը:
Al Arabiya - Պարոն Փաշինյան, Ձեր թվիթներից մեկում Դուք նշել եք, որ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի պահանջները միջազգային իրավունքի տեսանկյունից հիմնավոր չեն և կոչ արեցիք ճանաչել և առերեսվել պատմական իրողությունների հետ: Միջազգային իրավունքի ի՞նչ դրույթների վրա եք Դուք հիմնվում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Տեսեք, շատ կարևոր է, որ մենք իմանանք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմությունը: Իմիջիայլոց, 2 կամ 1 օր առաջ շատ կարևոր բան տեղի ունեցավ: Ցավոք, շատ դեպքերում փորձ է արվում Ղարաբաղի հարցը ներկայացնել որպես տարածքային վեճ, այսինքն՝ վեճ, որտեղ կա 2 կողմ: Մի կողմն ասում է՝ այս հողը մերն է, մյուս կողմն ասում է՝ այս հողը մերն է: Բայց իրականում այս կոնֆլիկտը կապ չունի այդպիսի պնդումների հետ: Ի՞նչն էր կարևոր:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, 2 օր առաջ ելույթ ունենալով «Վալդայ» ակումբում, հայտարարեց, որ սա ծագել է ոչ թե որպես տարածքային վեճ, այլ որպես էթնիկ կոնֆլիկտ: Ցավոք, քանի որ հակամարտության պատմությունը բավական երկար է, միջազգային հանրությունը շատ հաճախ կորցնում է սկզբնաղբյուրը և ընկալումը, թե այս ինչ պատմություն է Ղարաբաղի հարցը: Իսկ Ղարաբաղի հարցն այս փուլում ծագել է 1988 թվականին, երբ Խորհրդային Միությունում սկսվել էին ժողովրդավարացման պրոցեսներ: Այդ ժամանակ կար Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզ, որի բնակչությունը 80 տոկոսով հայերն էին: Եվ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի հայությունը, օգտվելով Խորհրդային Միության ժողովրդավարացման գործընթացներից, որոշեց բարձրաձայնել իր խախտված իրավունքների հարցը:
Իսկ որո՞նք էին իրենց խախտված իրավունքները: Խորհրդային Միության ձևավորման պրոցեսում՝ արդեն 1920-ական թվականներին, էլի 80 և ավելի տոկոս բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղը ոչ թե Խորհրդային Հայաստանի կազմում ընդգրկվեց, այլ Խորհրդային Ադրբեջանի՝ Ստալինի կայացրած կամայական որոշման արդյունքում: Եվ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը, Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի խորհրդարանը որոշեց բարձրաձայնել այդ հարցը և բացարձակապես խաղաղ քաղաքական պայքարի միջոցով փորձել լուծել այդ խնդիրը, կարգավիճակի խնդիրը, ինչին Խորհրդային Միությունը և Խորհրդային Ադրբեջանը պատասխանեցին բռնություններով: Եվ այդ բռնություններն առաջինը արտահայտվեցին ադրբեջանական Սումգայիթ և Բաքու քաղաքներում՝ հայերի նկատմամբ ձեռնարկված բռնություններով և սպանություններով: Սա կոնֆլիկտի առաջին փուլն էր:
Հաջորդ փուլը զարգացավ Խորհրդային Միության փլուզման իրավիճակում: Եվ, ըստ Խորհրդային Միությունում գործող կարգերի, եթե խորհրդային հանրապետություններից մեկն ստանում է անկախություն, նրա կազմում գտնվող ինքնավար միավորումները, ինչպիսին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզն է, կարող էր որոշում կայացնել իր կարգավիճակի վերաբերյալ: Որովհետև նրանք միասին էին ընդգրկվել Խորհրդային Միության կազմում՝ ոչ թե միասին էին ընդգրկվել, այլ միասին ունեին սուբյեկտություն Խորհրդային Միության կազմում: Երբ Ադրբեջանը հռչակեց իր անկախությունը, Լեռնային Ղարաբաղն էլ իր հերթին հռչակեց իր անկախությունը: Եվ ինչպես այն տրամաբանությամբ, ինչ տրամաբանությամբ Ադրբեջանն է անկախացել Խորհրդային Միությունից, նույն տրամաբանությամբ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզն է անկախացել Խորհրդային Միությունից և Խորհրդային Ադրբեջանից:
Այո, մինչ այսօր միջազգային հանրությունն այդ փաստը, այդ անկախացումը չի ճանաչել: Եվ կոնֆլիկտի էությունը կամ պայքարը հենց դրա մեջ է. Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը պայքարում է, որ իր ինքնորոշման իրավունքը ճանաչվի միջազգային հանրության կողմից: Սա է ամբողջ պատմությունը: Բայց շատ կարևոր է հասկանալ այդ անկախացման պատճառը, պատճառահետևանքային կապը: Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը ոչ թե անկախության է ձգտել ուղղակի քմահաճույքի համար, այլ պարզապես Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում ինքն ունեցել է գոյութենական վտանգի խնդիր, ինչն արտահայտվել է նախ մշակութային ցեղասպանության երևույթներով, 1988 թվականի խաղաղ պայքարից հետո՝ արդեն բռնություններով, 1991 թվականից հետո արդեն լիարժեք ռազմական հարձակմամբ:
Հիմա էլ մենք այսօր տեսնում ենք, որ Ղարաբաղի քաղաքներն ու գյուղերը հրթիռակոծվում են: Ըստ էության, բոլորի համար ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը, որը, ընդգծեմ, միշտ եղել է բնակչության 80 և ավելի տոկոսը, չի կարող գոյություն ունենալ Ադրբեջանի կազմում: Չի կարող գոյություն ունենալ: Եվ այս իրադարձությունները, երբ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ օգտագործվում են ահաբեկիչներ և ահաբեկչական մեթոդներ, ևս մի փաստով և փաստարկով է լրացնում Լեռնային Ղարաբաղի անկախության իրավունքը, որը միջազգային իրավունքի մեջ ընդունված է ձևակերպել որպես «անջատում հանուն փրկության»:
Al Arabiya - Պարոն վարչապետ, իսկ ինչպե՞ս եք վերաբերվում այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանն օգտագործում է «ազատագրել» բառը Ղարաբաղի կամ Արցախի մասին խոսելիս:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ես հենց դա եմ ասում: Այդ բառը պետք է թարգմանել. դա նշանակում է Ղարաբաղն ազատել հայերից, ինչը ցեղասպանության ուղղակի սպառնալիք է: Դրա համար է, որ մենք ասում ենք՝ դա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի հսկողության տակ նշանակում է Ղարաբաղն առանց հայերի, ինչը ցեղասպանություն է: Եվ այս է պատճառը, որ մենք կարծում ենք, որ առավել ևս հիմա պետք է կիրառվի «անջատում հանուն փրկության» բանաձևը Լեռնային Ղարաբաղի համար:
Al Arabiya - Երեկ Ադրբեջանի նախագահն ասաց, որ իրենց բանակը վերահսկողություն է հաստատել որոշ սահմանամերձ գյուղերի վրա: Ի՞նչ կասեք այդ կապակցությամբ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, ռազմական գործողություններ են տեղի ունենում, շատ ծանր ռազմական գործողություններ, և որոշակի առաջընթաց ունի Ադրբեջանի բանակը: Բայց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը և Պաշտպանության բանակը հերոսաբար պայքարում են իրենց անվտանգության համար և մտադիր են պայքարել մինչև վերջ:
Al Arabiya - Պարոն վարչապետ, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այն պնդումները, թե ներկայիս առճակատումը կապված չէ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վիճելի տարածքների հետ և տարբերվում է երկու ժողովուրդների միջև ավանդաբար առկա հակամարտությունից իր գազային բաղադրիչով: Ի՞նչ կասեք այդ կապակցությամբ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Գազն այստեղ հաստատ ունի ոչ առաջնային իմաստ: Եվ փորձ է արվում որոշ ուժերի կողմից այս կոնֆլիկտին տալ երբեմն գազային ենթատեքստ, երբեմն կրոնական ենթատեքստ, երբեմն, ասացի, տարածքային ենթատեքստ: Ինչո՞ւ է այդ ամեն ինչն արվում: Կոնֆլիկտի բուն էությունից ուշադրությունը շեղելու համար: Սա շատ կարևոր է: Տեսեք, Ձեր հարցերին ի պատասխան անընդհատ փորձում էի ասել, որ մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք կոնֆլիկտի էության վրա: Այն ինչի՞ մասին է: Որովհետև որևէ պրոբլեմ բուժելու համար անհրաժեշտ է այն ճիշտ ախտորոշել: Ինչո՞ւ են ասում տարածքային վեճ: Ինչո՞ւ են ասում գազի կոնֆլիկտ: Ինչո՞ւ են ասում երբեմն կրոնական կոնֆլիկտ: Բուն էությունից շեղելու համար: Որովհետև եթե ախտորոշված չէ, ճիշտ ընկալված չէ, այդ պրոբլեմը չի լուծվի: Հետևաբար, դա անում են այն ուժերը, ովքեր հետաքրքրված չեն պրոբլեմի էությամբ և պրոբլեմի լուծմամբ: Հետաքրքրված չեն: Նրանց պետք է նենգափոխել՝ իրենց շահերն այդ համատեքստում սպասարկելու համար: Ի՞նչ կապ ունի գազն այստեղ ընդհանրապես:
Al Arabiya - Ի վերջո, մինչև ե՞րբ է այս հակամարտությունը շարունակվելու, և ինչպե՞ս պետք է այն ավարտվի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ամեն ինչ անում են՝ բռնությունները դադարեցնելու համար: Բայց, էլի եմ ասում, մենք այստեղ էլ պետք է էությունը հասկանանք: Որովհետև մինչ Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչները տարբեր առիթներով Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչների հետ քննարկում էին հրադադարի հաստատման հարցը, Թուրքիան ի սկզբանե ասում էր, որ, իր կարծիքով, Ադրբեջանը չպետք է դադարեցնի ռազմական գործողությունները: Սրանով ևս մեկ անգամ հաստատվեց և հաստատվում է - սա միակ փաստը չէ, մյուս փաստերը ես նշեցի - որ Թուրքիան է, որ ավելի բորբոքում է այս կոնֆլիկտը և տարածաշրջանում ահաբեկիչների ներկայությունը: Եվ հիմա պատահական չէ, որ կան երկրներ, որ բռնությունների դադարեցման հենց այս հաջորդականությունն են տեսնում՝ ահաբեկիչների և վարձկանների հեռացում տարածաշրջանից և Թուրքիայի մասնակցության սահմանափակում այս կոնֆլիկտին: Հակառակ դեպքում՝ մենք չենք ունենա այդ արդյունքը:
Al Arabiya - Դիտորդները նաև հարցնում են, թե արդյոք Հայաստանը ծանրակշիռ ապացույցներ ունի՞ Թուրքիայից Բաքու ռազմական տեխնիկայի և վարձկանների փոխադրման վերաբերյալ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ես 2 փաստի մասին կցանկանայի խոսել, որպեսզի շատ երկար չմանրամասնեմ:
Առաջին՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, Հայաստանի հայցի հիման վրա, ապացուցված է համարել Թուրքիայի ներգրավվածությունն այս պրոցեսին, և հայցի ապահովման միջոց է կիրառում:
Երկրորդ՝ վարձկանների առկայության վերաբերյալ հայտարարություններ են արել Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Ֆրանսիայի և մի շարք այլ երկրների ներկայացուցիչները, Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչները: Համացանցում կան հրապարակված նյութեր, որոնք արդեն հրապարակային են, որոնք ապացուցում են այդ ամենը: Եվ Հայաստանն էլ իր հերթին ունի ապացույցների պատրաստած փաթեթ, որոնք մենք տրամադրել ենք մեր միջազգային գործընկերներին և կարող ենք տրամադրել:
Al Arabiya - Թույլ տվեք Ձեզ վերջին հարցը տալ: Վերջում ի՞նչ կցանկանայիք ասել ադրբեջանցիներին ու հայերին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Իմ եզրափակիչ խոսքն այն է, ինչ ես ասել եմ վարչապետ դառնալուց հետո: Մենք պետք է գտնենք Ղարաբաղի հարցի այնպիսի լուծում, որն ընդունելի է և՛ Ադրբեջանի ժողովրդի համար, և՛ Հայաստանի ժողովրդի համար, և՛ Ղարաբաղի ժողովրդի համար:

Карабах под контролем Азербайджана означает Карабах без армян, что является геноцидом: премьер Армении
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью телеканалу Al Arabiya.
Стенограмму интервью приводим ниже:
Al Arabiya: Господин Пашинян, добро пожаловать на Al Arabiya. Спасибо, что нашли время для нас. Насколько опасна ситуация в Карабахе сегодня, особенно с учетом того, что Вы недавно призвали ко всеобщей военной и гражданской готовности?
Премьер-министр Никол Пашинян: Я хотел бы поговорить о региональных опасностях, так как, думаю, и так ясно, насколько опасна ситуация для Нагорного Карабаха и Армении. Но я считаю важным, чтобы Ваши зрители понимали, почему идет война и каков ее контекст.
Во-первых, нужно констатировать, что эта война не состоялась бы без вмешательства Турции, потому что сейчас уже очевидно и доказано, что Турция перебросила наемников и террористов из Сирии в Азербайджан для совершения атаки.
Во-вторых, эта война, по сути, стала продолжением совместных военных учений Турции и Азербайджана, которые начались в августе и не заканчивались до начала войны. Определенный турецкий военный контингент в начале войны продолжал находиться в Азербайджане и участвует в войне.
Очень важно констатировать, почему Турция заинтересована во всем этом. Думаю, все это нужно рассматривать в рамках экспансионистской политики, которую Турция проводит в Средиземноморье, Ливии, Сирии и Ираке. Это политика восстановления Османской империи, и я убежден, что международное сообщество должно жестко остановить эту политику. В противном случае она содержит те же угрозы для стран Средиземноморья, арабского мира, Южного Кавказа, так и для Европы.
Я несколько раз говорил, в том числе в интервью европейским телеканалам и СМИ, что, если ситуация в Европе не будет оценена должным образом, Турцию следует ждать у ворот Вены. Это касается всех направлений. Если международное сообщество не оценит эту ситуацию должным образом, мы скоро увидим проявления имперской политики Турции. Сейчас мы видим это на Южном Кавказе, затем мы увидим это на севере, востоке, юго-востоке и юге. Так что, это такая большая ситуация, в глубине которой на самом деле лежит желание и стремление Турции восстановить Османскую империю.
Al Arabiya: Господин Пашинян, Вы отметили, почему Турция заинтересована в поддержке Азербайджана. Но Вы также обвинили Баку в вербовке наемников через Турцию, также Вы ответили на обвинение в обращении за помощью к арабам армянского происхождения. В чем разница между ними и наемниками?
Премьер-министр Никол Пашинян: Во-первых, у нас нет такого явления. Во-вторых, есть граждане Республики Армения, которые работают или живут в других государствах и в связи с этой ситуацией возвращаются, чтобы защищать свою Родину. И есть карабахцы, которые живут за границей и возвращаются, чтобы защитить свою Родину. Однако скажу Вам, что такого явления в хоть каких-то значимых масштабах у нас нет. Я не исключаю таких единичных случаев, но исключаю что-то помимо этой логики.
Al Arabiya: Господин Пашинян, каким Вы видите решение этого конфликта?
Премьер-министр Никол Пашинян: В первую очередь должны быть прекращены боевые действия, потому что трудно представить дипломатическое решение в условиях военных действий. После этого должны состояться предметные переговоры о решениях, как это предусмотрено в Московском заявлении от 10 октября, принятом министрами иностранных дел Армении, России и Азербайджана.
Al Arabiya: Что на этот раз может убедить Армению сесть за стол и вести переговоры?
Премьер-министр Никол Пашинян: Мы всегда были готовы к переговорам, мы всегда готовы к переговорам и всегда были готовы к компромиссам. Проблема в другом: в тот момент, когда какой-либо компромисс становится приемлемым для Армении, этот компромисс сразу же становится неприемлемым для Азербайджана. Могу привести пример Казани 2011 года.
Самый важный для армянской стороны вопрос - это признание статуса Нагорного Карабаха, а конкретнее - признание права на независимость и самоопределение. Однако в ходе так называемого Казанского процесса в 2011 году армянская сторона согласилась на промежуточный статус Карабаха, который был не окончательным, а всего лишь промежуточным статусом.
Т.е. был сделан шаг назад от первоначальной планки в рамках логики достижения компромисса. Однако в последний момент Азербайджан отказался пойти на компромисс и выдвинул армянской стороне более жесткие условия. Именно этот процесс не позволил и до сих пор не позволяет достичь дипломатического решения.
Al Arabiya: Господин Пашинян, президент Дональд Трамп заявил, что Соединенные Штаты Америки имеют хорошие отношения с армянами, и они обязательно помогут армянам. Как?
Премьер-министр Никол Пашинян: Я не могу комментировать эти заявления, потому что какие бы заявления ни делал президент Трамп, за этими заявлениями должны следовать более подробные предложения и действия, чтобы я мог их прокомментировать. Да, армяне - очень заметная и влиятельная сила в США, это понятно. Какие конкретные действия предпримут и какую поддержку окажут Соединенные Штаты в этом процессе, покажет время.
Al Arabiya: Господин Пашинян, в одном из своих твитов Вы отметили, что требования Азербайджана к Нагорному Карабаху не обоснованы с точки зрения международного права, Вы призвали к признанию исторических реалий. На какие нормы международного права Вы опираетесь?
Премьер-министр Никол Пашинян: Посмотрите, очень важно, чтобы мы знали историю нагорно-карабахского конфликта. Кстати, 1 или 2 дня назад произошло очень важное событие. К сожалению, во многих случаях делается попытка представить карабахский вопрос как территориальный спор, то есть спор, в котором есть две стороны. Одна сторона говорит, что эта земля наша, а другая говорит - нет, это наша земля. Однако на самом деле этот конфликт не имеет ничего общего с такими утверждениями. Какое важное событие произошло?
Выступая два дня назад в клубе “Валдай”, президент Российской Федерации Владимир Путин заявил, что этот конфликт начался не как территориальный спор, а как этнический конфликт. К сожалению, поскольку история конфликта довольно длинная, международное сообщество часто теряет источник и восприятие того, какая история у этого карабахского вопроса.
А карабахский вопрос на этом этапе возник в 1988 году, когда в Советском Союзе начались процессы демократизации. В то время существовала Нагорно-Карабахская автономная область, 80% населения которой составляли армяне. И армяне Нагорно-Карабахской автономной области, воспользовавшись процессом демократизации Советского Союза, решили поднять вопрос о своих нарушенных правах.
А какие их права были нарушены? В процессе образования Советского Союза, уже в 1920-х годах, Нагорный Карабах, 80 и более процентов населения которого также составляли армяне, в результате произвольного решения Сталина был включен не в состав Советской Армении, а в состав Советского Азербайджана. И армяне Нагорного Карабаха, парламент Нагорно-Карабахской автономной области решили поднять этот вопрос, попытаться путем абсолютно мирной политической борьбы решить вопрос, вопрос статуса, на что Советский Союз и Советский Азербайджан ответили насилием. И это насилие в первую очередь проявилось в азербайджанских городах Сумгаит, Баку, где начались погромы армян и их убийство. Это был первый этап конфликта.
Следующий этап начал развиваться в ситуации распада Советского Союза. И согласно законам Советского Союза, если одна из советских республик получала независимость, входящие в ее состав автономные субъекты, такие как Нагорно-Карабахская автономная область, могли сами принимать решение о своем статусе. Поскольку они вместе вошли в состав Советского Союза, и даже не то, что вместе вошли, а у них обеих была субъектность в составе Советского Союза, когда Азербайджан объявил о своей независимости от Советского Союза, Нагорный Карабах, в свою очередь, объявил о своей независимости. И точно так же и по той же логике, как Азербайджан стал независимым от Советского Союза, по той же логике Нагорно-Карабахская автономная область стала независимой от Советского Союза и Советского Азербайджана.
Да, до сегодняшнего дня международное сообщество не признало этот факт, эту независимость. И в этом суть конфликта или борьбы: армяне Нагорного Карабаха борются за то, чтобы их право на самоопределение было признано международным сообществом. Вот вся история. Но очень важно понимать причину этой независимости, причинно-следственную связь.
Армяне Нагорного Карабаха стремились к независимости не по прихоти, а просто столкнулись с проблемой экзистенциальной опасности в составе Советского Азербайджана, которая проявлялась сначала в явлениях культурного геноцида, после мирной борьбы 1988 года - уже в виде насилия, а после 1991 года - в виде полномасштабного военного наступления.
И сейчас мы видим, что города и села Карабаха подвергаются ракетным обстрелам. По сути, всем очевидно, что армяне Нагорного Карабаха, которые, еще раз подчеркиваю, всегда составляли более 80% населения, не могут существовать в составе Азербайджана. Не могут существовать. И эти события, когда против Нагорного Карабаха используются террористы и террористические методы, еще раз аргументируют право Нагорного Карабаха на независимость, которое в международном праве принято называть “отделением ради спасения”.
Al Arabiya: Господин премьер-министр, как Вы относитесь к тому, что в Азербайджане используется слово “освобождать”, когда речь идет о Карабахе или Арцахе?
Премьер-министр Никол Пашинян: Именно это я и говорю. Это слово нужно перевести: это означает освобождение Карабаха от армян, что является прямой угрозой геноцида. Именно поэтому мы говорим, что это еще раз доказывает, что Карабах под контролем Азербайджана означает Карабах без армян, что является геноцидом. И поэтому мы считаем, что в отношении Нагорного Карабаха, тем более сейчас, необходимо применить формулу “отделения ради спасения”.
Al Arabiya: Вчера президент Азербайджана заявил, что их армия взяла под контроль некоторые приграничные села. Что Вы можете сказать в этой связи?
Премьер-министр Никол Пашинян: Ведутся военные действия, очень тяжелые боевые действия, и азербайджанская армия добилась некоторых успехов. Но народ Нагорного Карабаха и Армия обороны героически сражаются за свою безопасность, и они намерены бороться до конца.
Al Arabiya: Господин премьер-министр, как Вы прокомментируете утверждения о том, что текущее противостояние не связано со спорными территориями между Азербайджаном и Арменией и отличается от традиционно существующего конфликта между двумя народами своей газовой составляющей? Что Вы можете сказать об этом?
Премьер-министр Никол Пашинян: Газ здесь точно имеет не первостепенное значение. И некоторыми силами делаются попытки придать этому конфликту иногда газовый контекст, иногда религиозный контекст, иногда, как я сказал, территориальный контекст. Зачем все это делается? Для того чтобы отвлечь внимание от сути конфликта. Это очень важно.
Посмотрите, в ответ на Ваши вопросы я постоянно пытался сказать, что мы должны обратить внимание на суть конфликта, на то, о чем этот конфликт. Потому что для того, чтобы “вылечить” проблему, необходимо ее правильно диагностировать. Почему называют территориальным спором? Почему называют газовым конфликтом? Почему иногда называют религиозным конфликтом? Для того, чтобы отвлечь от сути. Потому что, если проблема не диагностируется, неправильно воспринимается, то она не будет решена. Следовательно, это делают силы, не заинтересованные в сути проблемы и в решении проблемы. Они не заинтересованы в этом. Им нужно осуществить подмену понятий, чтобы в этом контексте использовать их в своих интересах. При чем здесь газ вообще?
Al Arabiya: В конце концов, как долго будет продолжаться этот конфликт и чем он должен закончиться?
Премьер-министр Никол Пашинян: Сопредседатели Минской группы ОБСЕ делают все возможное, чтобы остановить насилие. Но, повторяю, и здесь надо понимать суть. Потому что в то время, когда представители Азербайджана и Армении неоднократно обсуждали вопрос установления режима прекращения огня с представителями сопредседателей Минской группы, Турция изначально заявляла, что, по ее мнению, Азербайджан не должен прекращать боевые действия.
Этим еще раз подтверждается - и это не единственный факт, другие факты я уже отметил, - что именно Турция разжигает этот конфликт и обеспечивает присутствие террористов в регионе. И не случайно, что есть страны, которые видят именно такую последовательность прекращения насилия: устранение из региона террористов и наемников, ограничение участия Турции в этом конфликте. Иначе у нас не будет результата.
Al Arabiya: Наблюдатели также спрашивают, есть ли у Армении веские доказательства переброски военной техники и наемников из Турции в Баку?
Премьер-министр Никол Пашинян: Я хотел бы поговорить о двух фактах, чтобы очень долго не вдаваться в подробности.
Во-первых, Европейский суд по правам человека на основании иска Армении посчитал участие Турции в этом процессе доказанным и применяет средства обеспечения иска.
Во-вторых, представители Исламской Республики Иран, Российской Федерации, Французской Республики, США и ряда других стран сделали заявления о присутствии наемников. В интернете опубликованы материалы, которые уже стали общедоступными и доказывают все это. И у Армении, в свою очередь, есть пакет доказательств, которые мы предоставили нашим международным партнерам и можем предоставить.
Al Arabiya: Позвольте задать Вам последний вопрос. В конце концов, что бы Вы хотели сказать азербайджанцам и армянам?
Премьер-министр Никол Пашинян: В своем заключительном слове я повторю то, что я говорил после вступления в должность премьер-министра. Мы должны найти решение карабахской проблемы, которое будет приемлемо и для народа Азербайджана, и для народа Армении, и для народа Карабаха.