Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Փաշինյանի և Ալիևի հետ
Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 23-ին և 24-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության Նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, մանրամասն քննարկվել են Ռուսաստանի միջգերատեսչական պատվիրակության նոյեմբերի 21-ին Երևան և Բաքու այցի արդյունքները, ինչպես նաև երեք երկրների ղեկավարների նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթների կատարման ընթացքը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի շրջանում ռուս խաղաղապահների աշխատանքի մոդալությունները և բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու հետագա քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանում տնտեսական փոխգործակցության և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերին:

Vladimir Putin Held Telephone Conversations with Pashinyan and Aliyev
On November 23 and 24, Vladimir Putin held telephone conversations with the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Kremlin press service reports.
The leaders of three countries thoroughly discussed the results of the visits of the Russian interdepartmental delegation to Yerevan and Baku on November 21, as well as the course of implementation of the provisions stated in the November 9 statement adopted by the three countries’ leaders.
The modalities of the work of Russian peacekeepers in the Nagorno-Karabakh region and further steps to provide humanitarian assistance to the population were discussed.
Reference was also made on economic partnership in the region and issues on de-blockading transport communication.