ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կժամանեն Հայաստան ու Ադրբեջան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այս հանգստյան օրերին կլինեն Բաքվում ու Երևանում՝ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցություններ վարելու նպատակով։ Տեղեկությունն այսօր հայտնել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով խորհրդականի պարտականություններ կատարող Ֆիլիպ Ռիկերը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ կոնգրեսին կից Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (Հելսինկիի հանձնաժողով) անդամների համար ճեպազրույցում, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը շարունակում է կոչ անել Ադրբեջանին ու Հայաստանին կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների ձևաչափով։
Ռիկերը հայտնել է, որ ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը Ժնևում է ու հանդիպումներ է անցկացնում Վրաստանի հարցով ժնևյան գործընթացի շրջանակում։
«Այս շաբաթ-կիրակի նա Մինսկի խմբի այլ համանախագահների հետ կմեկնի երկու մայրաքաղաք՝ ինչպես Բաքու, այնպես էլ Երևան, որ հասկանա՝ որտեղ կարող ենք առաջ շարժվել այդ հակամարտության դիվանագիտական կարգավորման հարցում», - ասել է Ռիկերը։
Նա ավելացրել է, որ Մինսկի խմբի ձևաչափն ինքնին հաջող է, քանի որ զգալի հատված՝ 30 տարի, խաղաղություն էր, «նույնիսկ եթե փխրուն»։

Minsk Group Co-Chairs to Visit Yerevan and Baku
US co-chair of the OSCE Minsk Group Andrew Schofer will visit Armenia and Azerbaijan this weekend, Acting Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs Philip Reeker said on Tuesday, Public Radio of Armenia reports
''He [Schofer] will be going this weekend with the other co-chairs to both capitals – Baku and Yerevan – to see where we can get the co-chairs back into a role to try to move forward on a diplomatic solution,'' Reeker said during a hearing at the Helsinki Commission.
Reeker also said that the United States will continue to watch closely the situation in Nagorno-Karabakh and considers the OSCE to be the right platform to raise the matter with the other countries.
''We welcome the secession of hostilities in the Nagorno Karabakh conflict zone, and deeply regret the really brutal and certainly unnecessary loss of life, including among civilians,'' he said.
''We continue to stress that there is no military solution to that long-standing conflict,'' Philip Reeker stated, adding that the solution should be attained at the negotiating table.
He said there are still many questions regarding the ceasefire and Turkey’s role.
''We have expressed our concern about Turkey’s role, the foreign militants being brought in, weapons being provided. These are issues of concern and remain a part of our dialogue with Turkey and Russia,'' Reeker said.