ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կժամանեն Հայաստան ու Ադրբեջան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այս հանգստյան օրերին կլինեն Բաքվում ու Երևանում՝ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցություններ վարելու նպատակով։ Տեղեկությունն այսօր հայտնել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով խորհրդականի պարտականություններ կատարող Ֆիլիպ Ռիկերը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ կոնգրեսին կից Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (Հելսինկիի հանձնաժողով) անդամների համար ճեպազրույցում, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը շարունակում է կոչ անել Ադրբեջանին ու Հայաստանին կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների ձևաչափով։
Ռիկերը հայտնել է, որ ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը Ժնևում է ու հանդիպումներ է անցկացնում Վրաստանի հարցով ժնևյան գործընթացի շրջանակում։
«Այս շաբաթ-կիրակի նա Մինսկի խմբի այլ համանախագահների հետ կմեկնի երկու մայրաքաղաք՝ ինչպես Բաքու, այնպես էլ Երևան, որ հասկանա՝ որտեղ կարող ենք առաջ շարժվել այդ հակամարտության դիվանագիտական կարգավորման հարցում», - ասել է Ռիկերը։
Նա ավելացրել է, որ Մինսկի խմբի ձևաչափն ինքնին հաջող է, քանի որ զգալի հատված՝ 30 տարի, խաղաղություն էր, «նույնիսկ եթե փխրուն»։

Сопредседатели МГ ОБСЕ посетят Баку и Ереван
Сопредседатели Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) отправляются в Баку и Ереван в эти выходные дни на переговоры по мирному урегулированию конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Об этом сообщил во вторник исполняющий обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филип Рикер, выступая на брифинге для членов Комиссии по безопасности и сотрудничеству в Европе (Хельсинкской комиссии) при Конгрессе США, передает Sputnik Армения
По его словам, Вашингтон продолжает призывать Азербайджан и Армению к урегулированию карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Рикер сообщил, что американский сопредседатель Эндрю Шофер сейчас находится в Женеве, проводя встречи в рамках женевского процесса по Грузии.
"Он поедет в эти выходные дни с другими сопредседателями (Минской группы) в обе столицы - как Баку, так и Ереван, - чтобы определить, где мы можем продвинуться вперед в дипломатическом урегулировании этого (конфликта)", - заявил сотрудник американского внешнеполитического ведомства.
Он добавил, что формат Минской группы сам по себе был успешным, так как на протяжении значительной части - 30 лет - был мир, "даже если и хрупкий".