Կառավարությունը հավանություն տվեց ԵԱՏՄ-ի և Սերբիայի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրին
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Եվրասիական տնտեսական միության և իր անդամ պետությունների՝ մի կողմից, և Սերբիայի Հանրապետության՝ մյուս կողմից, միջև ազատ առևտրի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին հարցին: Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Մոսկվայում։
Նախագծի հիմնավորմամբ, հաշվի առնելով, որ Սերբիայի Հանրապետության հետ ԵԱՏՄ երեք երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության կողմից արդեն իսկ կնքված են երկկողմանի ազատ առևտրի համաձայնագրեր, «Եվրասիական տնտեսական միության և իր անդամ պետությունների՝ մի կողմից, և Սերբիայի Հանրապետության միջև՝ մյուս կողմից, ազատ առևտրի մասին» համաձայնագրի կնքման հիմնական նպատակն է Հայաստանի Հանրապետության և Ղրղզստանի Հանրապետության համար նոր առևտրային հնարավորությունների ստեղծումը, որոնք մինչ այժմ հիմնականում հանդիսացել են սերբական ապրանքներ ներմուծողներ և նրանց արտահանման հնարավորությունները էականորեն սահմանափակ են եղել:
Նշված համաձայնագրի կնքման արդյունքում կընդլայնվի համաձայնագրերի կողմ հանդիսացող երկրների շուկաների արտոնյալ պայմաններով հասանելիությունը:
Համաձայնագիրը պարունակում է ժամանակակից կանոնակարգող պարտավորությունների գործիքակազմ, որն ուղղված է առևտրային գործընթացների իրականացման կայունության, կանխատեսելիության և թափանցիկության ապահովմանը:
Համաձայնագրի հիմնական խնդիրներն են՝ պահպանել նախկինում գոյություն ունեցող շուկայի բաց լինելու աստիճանի հարաբերակցությունը՝ ի օգուտ ԵԱՏՄ արտադրողների պաշտպանվածության  ավելի բարձր աստիճանի, ապահովել սերբական շուկա մուտք գործելու մասով սակագնային պարտավորությունների պայմանների չվատթարացումը՝ Սերբիայի հետ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների արդեն իսկ գործող ազատ առևտրի համաձայնագրերի համար, Հայաստանի Հանրապետության և Ղրղզստանի Հանրապետության համար ստեղծել հավասար արտահանման հնարավորություններ մյուս անդամ պետությունների հետ համատեղ:
ԵԱՏՄ շուկա մուտքի բարելավման նպատակով սերբական կողմին որոշակի զիջումներ տրամադրելու հաշվին ստեղծվել են արտահանման լրացուցիչ հնարավորություններ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունների համար:

Правительство Армении одобрило ратификацию соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Сербией
Правительство одобрило ратификацию "Соглашения о свободной торговле между странами-членами Евразийского экономического союза, с одной стороны и Республикой Сербия с другой". Документ подписан 25 октября 2019 года в Москве. Как сообщает "Арменпресс", согласно обоснованию проекта, с учетом того, что с Республикой Сербия уже заключены двусторонние соглашения о свободной торговле между тремя странами ЕАЭС -   Российской Федерацией, Республикой Беларусь, Республикой Казахстан с одной стороны и Республикой Сербия с другой стороны, основная цель заключения соглашения о свободной торговле - создание новых торговых возможностей для Республики Армения и Кыргызской Республики. Эти страны до сих пор в основном являлись импортерами сербских товаров, а возможности их экспорта были существенно ограничены.
В результате заключения указанного соглашения будет расширен доступ к рынкам стран сторон соглашений на льготных условиях.
Соглашение содержит инструментарий современных регулирующих обязательств, направленных на обеспечение стабильности, предсказуемости и прозрачности осуществления торговых процессов.
Основными задачами соглашения являются сохранение соотношения степени открытости существующего ранее рынка в пользу более высокой степени защищенности производителей ЕАЭС, обеспечение недопущения условий тарифных обязательств по выходу на сербский рынок в рамках уже действующих с Сербией соглашений о свободной торговле государств-членов ЕАЭС, создание равных возможностей экспорта с другими государствами-членами для Республики Армения и Кыргызской Республики.
В целях улучшения доступа на рынок ЕАЭС за счет предоставления сербской стороне определенных льгот созданы дополнительные возможности для экспорта и для всех государств-членов ЕАЭС.