Մենք պայմանավորվել ենք, որ կողմերը կանգնում են այն դիրքերում, որտեղ եղել են հայտարարության ստորագրման պահին. Պուտին
Валерий Шарифулин/ТАСС
Մենք պայմանավորվել ենք, որ դադարեցվում են ռազմական գործողությունները ու պայմանավորվել ենք, որ կողմերը կանգնում են այն դիրքերում, որտեղ եղել են հայտարարության ստորագրման պահին: Այս մասին ամենամյա մեծ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն՝ անդրադառնալով Հադրութի շրջանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ դադարեցվում են ռազմական գործողությունները ու պայմանավորվել ենք, որ կողմերը կանգնում են այն դիրքերում, որտեղ եղել են հայտարարության ստորագրման պահին: Սրա հետ կապված առաջացել են որոշակի տեխնիկական հարցեր, որոնք կապված են ենթակառուցվածքների հետ, ընդ որում՝ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար: Սրանք պետք է լուծել հանգիստ` բանակցային գործընթացի ընթացքում, որովհետև եռակողմ հայտարարությունը տալիս է դրա բոլոր հնարավորությունները»,- ասել է Պուտինը:
Նա նշել է, որ հրադադարի հաստատումից հետո պետք է տարածաշրջանում հարաբերությունների ամբողջական կայունացում պետք է լինի` տնտեսական ու ենթակառուցվածքային ապաշրջափակմամբ: «Դա վերաբերում է նաև Նախիջևանին, Հայաստանի հարավին ու հյուսիսին: Այն բռնկումը` հրադադարի ռեժիմի խախտման, որը տեղի ունեցավ, հույս ունեմ, որ կլինի միակը և հնարավոր կլինի բոլոր պայմանավորված կողմերին նստեցնել բանակցությունների շուրջ»,- ասել է Պուտինը:
Վլադիմիր Պուտինը հավելել է, որ ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը շատ կարևոր է, որովհետև դադարեցրեց արյունահեղությունը, մարդիկ դադարեցին զոհվել, իսկ մնացածը երկրորդական է:

Путин: "Мы договорились о том, что стороны останавливаются не тех позициях, где их застало подписание"
Валерий Шарифулин/ТАСС
Стороны в Нагорном Карабахе должны остановиться там, где они были в момент достижения трехстороннего заявления, сказал президент России Владимир Путин в четверг на пресс-конференции, передает Sputnik.
"Мы договорились в рамках трехстороннего заявления о том, что боевые действия прекращаются, и (здесь очень важная вещь) договорились о том, что стороны останавливаются не тех позициях, где их застало подписание нашего трехстороннего заявления. Вот там должны все остановиться", - пояснил Путин.
В этой связи, по его словам, для обеих возникает много технических вопросов, связанных с инфраструктурой. Но с этим, как отметил российский президент, нужно разбираться спокойно в ходе переговорного процесса. Он добавил, что трехстороннее заявление дает для этого все возможности, так как там говорится, что после перемирия следующим этапом должна стать полная нормализация ситуации в регионе с раскрытием экономического и инфраструктурного потенциала, в том числе - автомобильного о железнодорожного.
"Это касается и Нахичевани, и сообщений между югом и севером Армении", - сказал Путин.
Как отметил российский лидер, договоренность о прекращении военных действий очень важна, потому что кровопролития нет, люди перестали погибать. Вот это, по его словам, важно, а все остальное второстепенно.