Մահացության վրա կորոնավիրուսի նոր մանրԷահիմքի ազդեցության մասին առայժմ տվյալներ չկան. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) առայժմ տվյալներ չունի մահացության վրա կորոնավիրուսի նոր մանրԷահիմքի ազդեցության վերաբերյալ: Դեկտեմբերի 21-ին այդ մասին հայտարարել Է ՌԴ-ում կազմակերպության ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչը «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում, հաղորդում է Վեդոմոստին:
«Առաջին տվյալները, որոնք մենք ստացել ենք բրիտանացի գիտնականներից, վկայում են, որ այդ վիրուսն ավելի վարակիչ Է թվում: (…) Այժմ ապացույցներ չկան, բավականաչափ տվյալներ չկան, որ ասենք, թե այն ազդում Է ախտածնության, հիվանդության ծանրության, մահացության վրա»,- ասել Է նա՝ հավելելով, որ ԱՀԿ-ն մշտական շփման մեջ Է բրիտանացի գիտնականների հետ:
ԱՀԿ-ն երկրներին խորհուրդ Է տվել, որ վերլուծեն կորոնավիրուսի նոր մանԷահիմքի ռիսկերը եւ իրենք որոշում ընդունեն ավիահաղորդակցությունների կամ ահմանների հատման սահմանափակման անհրաժեշտությունը, հայտարարել Է կազմակերպության ներկայացուցիչը: «Սահմանները փակելու կամ չփակելու կամ փակելու ժամանակի հատուկ հանձնարարականներ չկան: Բայց յուրաքանչյուր երկրի համաճարակային իշխանությունները, առողջապահությունը պետք Է վերլուծեն (կորոնավիրուսի նոր մանրԷահիմքի) բերման ռիսկը եւ ընդունն իրենց անհատական որոշումը»:

ВОЗ рекомендовала странам оценить риск завоза нового штамма коронавируса
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) рекомендовала странам оценить риски по распространению нового штамма коронавируса и после этого принять соответствующие решения, заявил представитель организации в России Мелита Вуйнович, Ведомости.
"Нет специальной рекомендации, закрывать границы или нет или по времени закрытия. Но эпидемические власти, здравоохранение каждой страны должно проанализировать риск завоза [нового штамма коронавируса] и принять свое индивидуальное решение", — цитирует ТАСС Вуйнович. По ее словам, ВОЗ пока не располагает данными о влиянии нового штамма коронавируса на смертность.
Ранее BBC со ссылкой на ВОЗ сообщило, что новый штамм коронавируса, выявленный в Великобритании, зафиксирован также в Нидерландах, Дании и Австралии. После обнаружения нового штамма коронавируса свыше 15 государств ограничили сообщение с Великобританией.