Մահացության վրա կորոնավիրուսի նոր մանրԷահիմքի ազդեցության մասին առայժմ տվյալներ չկան. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) առայժմ տվյալներ չունի մահացության վրա կորոնավիրուսի նոր մանրԷահիմքի ազդեցության վերաբերյալ: Դեկտեմբերի 21-ին այդ մասին հայտարարել Է ՌԴ-ում կազմակերպության ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչը «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում, հաղորդում է Վեդոմոստին:
«Առաջին տվյալները, որոնք մենք ստացել ենք բրիտանացի գիտնականներից, վկայում են, որ այդ վիրուսն ավելի վարակիչ Է թվում: (…) Այժմ ապացույցներ չկան, բավականաչափ տվյալներ չկան, որ ասենք, թե այն ազդում Է ախտածնության, հիվանդության ծանրության, մահացության վրա»,- ասել Է նա՝ հավելելով, որ ԱՀԿ-ն մշտական շփման մեջ Է բրիտանացի գիտնականների հետ:
ԱՀԿ-ն երկրներին խորհուրդ Է տվել, որ վերլուծեն կորոնավիրուսի նոր մանԷահիմքի ռիսկերը եւ իրենք որոշում ընդունեն ավիահաղորդակցությունների կամ ահմանների հատման սահմանափակման անհրաժեշտությունը, հայտարարել Է կազմակերպության ներկայացուցիչը: «Սահմանները փակելու կամ չփակելու կամ փակելու ժամանակի հատուկ հանձնարարականներ չկան: Բայց յուրաքանչյուր երկրի համաճարակային իշխանությունները, առողջապահությունը պետք Է վերլուծեն (կորոնավիրուսի նոր մանրԷահիմքի) բերման ռիսկը եւ ընդունն իրենց անհատական որոշումը»:

The World Health Organization has no information at its disposal yet on how the novel coronavirus strain influences mortality rates, WHO representative to Russia, Melita Vujnovic, said on the round-the-clock television news channel Rossiya-24, TASS reports.
"The first data that we have received from British scientists indicates that this virus may be more contagious. At this point there is no proof, no sufficient evidence to say that it influences pathogenicity, the seriousness of the disease and mortality", Vujnovic said, adding that the WHO kept in touch with British scientists.
On December 14, Britain’s Secretary of State for Health and Social Care, Matt Hancock, said British scientists had identified a new coronavirus strain that might be to blame for high infection rates in southeastern England. Hancock said preliminary analysis indicated that the newly-discovered virus strain was spreading faster than any of those exposed previously.