Հայ օմբուդսմենները վեց փակ զեկույց են պատրաստել հայ գերիների սպանությունների փաստերով
Արցախի եւ Հայաստանի օմբուդսմենները վեց փակ զեկույց են պատրաստել հայ գերիների սպանությունների, անմարդկային վերաբերմունքի, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանցի զինվորականների կողմից զոհվածների մարմինների անարգման փաստերով: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Արտակ Բեգլարյանը, որն այսօր հեռանում է Արցախի օմբուդսմենի պաշտոնից:
Նրա խոսքով՝ զեկույցները պատրաստվել են բաց աղբյուրների, լրատվամիջոցների եւ համացանցի տվյալների հիման վրա: Զեկույցները փակ են, քանի որ պարունակում են սարսափազդու լուսանկարներ եւ տեսանյութեր: Այդուհանդերձ, զեկույցները փոխանցվել են Հայաստանի եւ Արցախի համապատասխան պետական մարմիններին, միջազգային կազմակերպություններին, այդ թվում՝ ոչ կառավարական իրավապաշտպան կազմակերպություններին, օտարերկրյա պետություններին:
Բեգլարյանը նշեց, որ արձագանքել են մի քանի իրավապաշտպան կազմակերպություններ, ՄԱԿ եւ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարները նույնպես հետազոտություններ են անցկացնում: Բայց միջազգային հանրությունն իր հայտարարություններում հիմնականում զուսպ է եւ արհեստականորեն հավասարության նշան է դնում, ինչը բացարձակապես անընդունելի է: Դրական նորությունն այն է, որ հրապարակայնորեն հայտարարվել է մոնիթորինգային այց կատարելու մտադրության մասին: Ճիշտ է, այցն ուշացել է, այդուհանդերձ Արցախում այն ողջունում են, գրում է News.am-ը:
«Լավ կլիներ, որ նրանք Ղարաբաղը չմեկուսացնեին մինչեւ պատերազմը կամ այցելեին պատերազմի ժամանակ: Չեն արել ո՛չ մեկը, ո՛չ մյուսը: Հույս ունենք, որ դրանից հետո նրանք չեն քաղաքականացնի չճանաչված երկրներ այցերը եւ իրենց մանդատը կկատարեն Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումից անկախ»,- հայտարարեց Արտակ Բեգլարյանը:

Омбудсмены Арцаха и Армении подготовили шесть закрытых докладов по фактам убийств армянских пленных
Омбудсмены Арцаха и Армении подготовили шесть закрытых докладов по фактам убийств армянских пленных, бесчеловечного отношения, глумления над телами погибших азербайджанскими военными в ходе агрессии с 27 сентября по 9 ноября 2020 г. Об этом на пресс-конференции сообщил Артак Бегларян, покидающий сегодня должность омбудсмена Арцаха.
По его словам, доклады подготовлены на основании данных из открытых источников, СМИ и соцсетей. Доклады закрытые, поскольку содержат ужасающие фото и видео. Тем не менее, доклады переданы в соответствующие государственные органы Армении и Арцаха, международные организации, в том числе неправительственные правозащитные, зарубежные государства, пишет News.am.
Как отметил Бегларян, отклик есть от некоторых правозащитных организаций, комиссары ООН и СЕ по правам человека тоже проводят исследования. Но в основном в своих заявлениях международное сообщество сдержанно и ставит искусственно знак равенства, что абсолютно неприемлемо. Положительная новость в том, что публично заявлено о намерении провести мониторинговый визит. Правда, визит запоздал, тем не менее в Арцахе его приветствуют. "Было бы хорошо, чтобы они не изолировали Карабах до войны, или посетили во время войны. Не сделали ни того, ни другого. Надеемся, что после этого они не будут политизировать визиты в непризнанные страны и будут выполнять свой мандат независимо от деструктивной позиции Азербайджана", - заявил Артак Бегларян.