Հայաստանի բնակչության 10 տոկոսը շուտով կստանա հնարավորություն պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ
Հայաստանի բնակչության 10 տոկոսին նախատեսվում է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստել: Պատվաստանյութն առաջին հերթին հասանելի է լինելու ռիսկի խմբում գտնվողների համար: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ Հայաստանն այսօր բանակցություններ է վարում՝ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի ձեռքբերման համար: Գործող պայմանագիր կա COVAX Facility նախաձեռնության հետ, որի շրջանակում մոտ ապագայում նախատեսվում է պատվաստանյութ ներկրել ռիսկի խմբերի համար: Այս պահին բանակցություններ են վարվում պատվաստանյութերի ներկրման հստակ ժամանակահատվածի շուրջ:
Զուգահեռ բանակցություններ են վարվում նաև պատվաստանյութեր արտադրողների հետ՝ մինչև պատվաստանյութի հիմնական պխմբաքանակի ստանալը որոշակի քանակի ներմուժման շուրջ: Ակնկալվում է, որ որոշ քանակությամբ պատվաստանյութ Հայաստանում կհանտնվի մինչև հունվարի վերջ կամ փետրվարի սկզբում:
Մասնագետի խոսքով՝ բանակցություններն այս պահին վարվում են ռուսական «Sputnik-V», Pfizer /BioNTech, Moderna և Astrazeneca-ի պատվաստանյութերի շուրջ, քանի որ միայն այս չորսի արդյունավետությունն ու անվտանգությունն են ապացուցվել հետազոտությունների շրջանակում:

10 Percent of Armenia Population is Planned to be Vaccinated against COVID-19
Ten percent of Armenia’s population is planned to be vaccinated against the coronavirus; the vaccine will first be accessible to high-risk groups. Gayane Sahakyan, Deputy Director General of the National Center for Disease Control and Prevention, head of the national immunization program, said this to a press conference Tuesday, News.am reports.
According to her, Armenia is currently holding talks to get COVID-19 vaccines, there is a respective working contract with the COVAX Facility initiative within the framework of which it is planned to import these vaccines for the country’s high-risk groups in the near future, and now negotiations are underway on a specific timeframe for vaccine imports.
At the same time, talks are being conducted also with vaccine manufacturers to import a certain amount of coronavirus vaccines before receiving the main bulk, and some of these vaccines are expected to be available in Armenia by the end of January or the beginning of February.
According to the specialist, negotiations are currently in progress on vaccines from the Russian Sputnik V, Pfizer/BioNTech, Moderna Inc—whose co-founder is American Armenian businessman Noubar Afeyan—, and Astrazeneca, as only the effectiveness and safety of these four have been proven yet in research.