Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունից նախկին պատգամավոր Օրհան Միրօղլուն, որը նաև կուսակցության Կենտրոնական որոշումների գործադիր խորհրդի անդամ է, առաջ է քաշել այն տարօրինակ տեսությունը, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենն իրականում քուրդ է: Այս մասին հայտնում է «Թերթ»-ը՝ հղում կատարելով ahvalnews.com թերթին:
Միրօղլուն իր թվիթերյան էջում գրել է. «Քուրդ մի ընկեր, որի հետ վերջերս խոսեցի, ասաց, որ չնայած դժվար է հավատալ, որ դա լուրջ է, սակայն դժվար չէ կռահել, թե որն է նպատակը: Ինչ-որ մեկն ասել է, որ Բայդենի իսկական անունը Չիմոյե Բահաթթին Աղա է: Նա սերում է քրդական ընտանիքից, որը Երևանից ԱՄՆ է գաղթել և ծագումով Բիրուկի ցեղից է»:
Աղբյուրը նկատում է, որ հայտնի մարդականց էթնիկ ծագման մասին անհավատալի պնդումները տարիներ շարունակ տարածված են եղել Թուրքիայում: Այդպիսի քննարկում է ծավալվել նաև Շեքսպիրի շուրջ, որի անվան ծագումնաբանությունը Թուրքիայում բացատրվում էր որպես Շեյխ Պիր:

The former Justice and Development Party (AKP) deputy, Orhan Miroğlu, who also sits on the party’s Central Decision Executive Board (MKYK), has put forward the bizarre theory that U.S. President Joe Biden is actually Kurdish, Ahval reports.
Miroğlu said, "A Kurdish friend I spoke to recently said that, although it is hard to believe that it is serious, it is not difficult to guess what the purpose is, someone said that Biden's real name was Cımoyê Bahattîn Ağa! He emigrated from Yerevan to the United States and he is from Biruki tribe''.
Unbelievable claims about the true ethnic origin of famous people have been common in Turkey over the years, where speculation on the ancestry of Turkish leaders like Mustafa Kemal Atatürk have often proved to be popular. Long threads on the popular Turkish discussion site Ekşi Sözlük discuss the idea that William Shakespeare was actually called Sheikh Pir.