Հունվարի 27-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
Ի շարունակումն նախկինում ունեցած շփումների՝ նախարարներն անդրադարձան երկկողմ օրակարգի, տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի: Մտքեր փոխանակվեցին նոյեմբերի 9-ի և դրանից բխող հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթների ամբողջական իրականացման ընթացքի շուրջ: Հայտարարությամբ ամրագրված հումանիտար հարցերի համատեքստում նախարար Այվազյանն ընդգծեց ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց անհապաղ և անվտանգ հայրենադարձման առաջնահերթությունը Հայաստանի համար:
Նախարար Այվազյանը շեշտեց, որ միայն հարատև և բոլորի շահերը հասցեագրող խաղաղությունը կարող է իրական երաշխիքներ ստեղծել տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և զարգացման խթանման համար:

On January 27, Foreign Minister Ara Aivazian had a phone conversation with Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov.
Following the previous talks, the Ministers touched upon the bilateral agenda, regional stability and security issues. Sides exchanged views on the process of full implementation of the provisions of the November 9 and January 11 trilateral statements. In the context of the humanitarian issues enshrined in the statement, Minister Aivazian stressed that the immediate and safe repatriation of prisoners of war, captured citizens and others detained is a priority for Armenia.
Minister Aivazian emphasized that only lasting peace, which addresses the interests of all, can create real guarantees for the promotion of security, stability and development in the region.