Նիկոլ Փաշինյանն Ալմաթիում հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի վարչապետի հետ
Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 5-ի առավոտյան հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի նորանշանակ վարչապետ Ուլուկբեկ Մարիպովի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ուլուկբեկ Մարիպովին Ղրղզստանի վարչապետի բարձր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջող գործունեություն։ Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն ու Ղրղզստանն սերտ համագործակցություն ունեն երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով, ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում, և Հայաստանը հետաքրքրված է գործընկերային կապերի խորացմամբ։
Ղրղզստանի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար և ընդգծել, որ իր երկիրը կարևոր նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ գործընկերության սերտացմանը։ Նրա խոսքով՝ երկու երկրներին կապում են ավանդական ջերմ հարաբերությունները, և պետք է աշխատել առևտրատնտեսականից մինչ մշակութային-հումանիտար ոլորտներ գործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ։
Զրուցակիցներն ընդգծել են քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և վերահաստատել փոխհարաբերությունները խորացնելու շահագրգռվածությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ուլուկբեկ Մարիպովը մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման շուրջ։ Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերաբացման և ճանապարհների ապաշրջափակման արդյունքում ստեղծվող հնարավորություններին, ենթակառուցվածքների զարգացման հեռանկարներին։ Կողմերը փոխանակվել են կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարման միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվությամբ և պայմանավորվել ինտենսիվացնել բարձր մակարդակի փոխադարձ շփումները՝ համաճարակային իրավիճակի կայունացմանը զուգահեռ։

Пашинян в Алматы провел встречу с премьер-министром Кыргызстана
Находящийся с рабочим визитом в Республике Казахстан премьер-министр Никол Пашинян утром 5 февраля провел встречу с премьер-министром Республики Кыргызстан Улукбеком Мариповым.
Никол Пашинян поздравил Улукбека Марипова с назначением на высокий пост премьер-министра Кыргызстана и пожелал ему успешной деятельности. Премьер-министр отметил, что Армения и Кыргызстан тесно сотрудничают в двустороннем и многостороннем форматах, в рамках интеграционных объединений, и Армения заинтересована в углублении партнерских отношений.
Премьер-министр Кыргызстана поблагодарил премьер-министра Армении за высокую оценку отношений и подчеркнул, что его страна придает важное значение сближению партнерства с Арменией. По его словам, обе страны связывают традиционные теплые отношения, и нужно работать над углублением сотрудничества - от торгово-экономического до культурно-гуманитарного.
Собеседники подчеркнули высокий уровень политического диалога и подтвердили заинтересованность в углублении отношений.
Никол Пашинян и Улукбек Марипов обменялись мнениями о развитии торгово-экономического сотрудничества. В этом контексте были затронуты возможности, которые будут созданы в результате открытия в регионе транспортных коммуникаций и разблокирования дорог, а также перспективы развития инфраструктур. Стороны обменялись информацией о мерах по преодолению эпидемии коронавируса и стабилизации эпидемиологической ситуации, а также договорились интенсифицировать взаимные контакты на высоком уровне.