Փաշինյանն Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի աշխատանքներին
Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի աշխատանքներին:
Նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասկար Մամինը, Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ Ուլուկբեկ Մարիպովը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները՝ Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլահ Արիպովը, հեռահար կարգով՝ Կուբայի Հանրապետության վարչապետ Մանուել Կրուսը և Մոլդովայի Հանրապետության վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Աուրելի Չոկոն, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
Համատեղ արարողակարգային լուսանկարահանումից հետո տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը՝ նախ նեղ, ապա ընդլայնված կազմով։
Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հարգելի անդամներ,
Թույլ տվեք ելույթս սկսել Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասկար Ուզակպաևիին ուղղված շնորհակալական խոսքով՝ հրավերի և այսօրվա նիստի կազմակերպման համար:
Օգտվելով առիթից, ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհավորել Ասկար Ուզակպաևիին՝ Նախարարների կաբինետի ղեկավարի լիազորությունների վերահաստատման կապակցությամբ: Վստահ եմ, որ Ձեր գործունեությունը հետայսու ևս կնպաստի մեր երկրների հարաբերությունների զարգացմանը, իսկ բազմակողմ ձևաչափով` համաձայնեցված որոշումների մշակմանն ու իրականացմանը, որոնք այդ թվում միտված կլինեն նաև Եվրասիական միության ներուժի զարգացմանը:
Նաև ցանկանում եմ շնորհավորել Ուլուկբեկ Ասամիդինի Մարիպովին՝ Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել նրան հետագա գործունեության մեջ:
Սրտանց ողջունում եմ դիտորդի կարգավիճակով մասնակցող երկրների՝ Ուզբեկստանի, Մոլդովայի և Կուբայի Հանրապետությունների ներկայացուցիչներին: Ձեր մասնակցությունը ևս մեկ անգամ հաստատում է մեր կազմակերպության աճող միջազգային նշանակությունը: Եվ սա ևս մեկ լավ առիթ է` հերթական անգամ վերահաստատելու դիտորդ պետությունների հետ համագործակցելու մեր պատրաստակամությունը՝ համատեղ ծրագրերի և նախագծերի շրջանակում:
անցած ժամանակահատվածի գլխավոր արդյունքների շարքում ես կառանձնացնեի Միության՝ մինչև 2025 թվականը զարգացման ռազմավարության վերջնական հաստատումը: Հուսով ենք, որ ընթացիկ տարին արգասաբեր կլինի ինտեգրացիայի զարգացման՝ փաստաթղթում արտացոլված ուղղությունների հետագա իրագործման տեսանկյունից: Այս առումով կցանկանայի ընդգծել այն միջոցառումների կարևորությունը, որոնք ուղղված են բարձր և, մասնավորապես, թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հետագա զարգացմանը:
Հայաստանն ավանդաբար ակտիվորեն մասնակցում և աջակցում է Միության Թվային օրակարգի ստեղծման և իրագործման գործընթացին: Մենք ողջունում ենք այսօրվա նիստի շրջանակում Թվային համաժողովի անցկացումը, որին ես սիրով մասնակցեցի: Վստահ եմ, որ այսօրվա համաժողովը կարևոր ներդրում կունենա մեր երկրների միջև՝ բարձր և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունները և արդյունավետ գործիքակազմը որոշելու հարցում:
Այս թեմայի համատեքստում գոհունակությամբ կցանկանայի նշել «Ճանապարհորդում եմ առանց COVID-19» բջջային հավելվածի փորձնական ծրագրի հաջող մեկնարկը: Փետրվարի 1-ին մեկնարկած այս նախագիծը թույլ տվեց մեզ գտնել փոխընդունելի լուծումներ Հայաստանի, Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև ուղևորափոխադրումների խնդրի վերաբերյալ, ինչը բավական կարևոր սոցիալական և տնտեսական նշանակություն ունի մեր երկրի համար: Ակնհայտ է, որ այս նախագիծը կարևոր է նաև կորոնավիրուսային վարակի տարածման ռիսկը նվազեցնելու տեսանկյունից և կարևոր տեղ է գրավում համավարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների շարքում:
նիստի քննարկմանն առաջարկված հարցերի առնչությամբ կցանկանայի կանգ առնել հետևյալ թեմաների վրա:
Անկասկած, ԵԱՏՄ-ում հատուկ պաշտպանիչ, հակադեմպինգային և հակակշռող միջոցառումների կիրառման մեխանիզմների կատարելագործումը կարող է արդյունավետ գործարկվել՝ հայրենական արտադրողներին երրորդ երկրներից աճող ներմուծման կամ անբարեխիղճ մրցակցության բացասական ազդեցությունից պաշտպանելու համար: Այստեղ կարևոր են ինչպես միասնական մոտեցումը, այնպես էլ վերջնարդյունքը, որը դրսևորվում է Միության պետությունների ապրանքների՝ երրորդ երկրների ապրանքների հետ մրցունակության մեջ:
Հայկական կողմը պատրաստ է ինտեգրացիոն գծով գործընկերների հետ սերտ համագործակցության` նշված միջոցների կիրառման համար ընդհանուր մոտեցում մշակելու նպատակով:
Միության ներքին շուկայի պաշտպանությանն ուղղված մեխանիզմների համատեքստում նաև հարկ է դիտարկել գործող միջազգային պայմանագրերին համապատասխան, ԵԱՏՄ տարածքում արձագանքման միջոցառումների մեխանիզմի մշակման և ներդրման հնարավորությունը:
Մենք մեծապես կարևորում ենք այն գնահատականները և եզրակացությունները, որոնք ներկայացված են «ԵԱՏՄ անդամ երկրներում մակրոտնտեսական իրավիճակի և կայուն տնտեսական զարգացման ապահովման առաջարկների մասին» զեկույցում: Վստահ եմ, որ դրանք օգտակար են մեր երկրների ֆինանսատնտեսական իրավիճակը վերլուծելու և դրա շարժի ուղղությունները կանխատեսելու տեսանկյունից:
Եվ, վերջիվերջո, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն կառուցողական մոտեցման համար, որ ԵԱՏՄ երկրների կողմից ցուցաբերվեց սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգից օգտվող երկրների ցանկը վերանայելու Հայաստանի նախաձեռնությանը: Գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել, որ զարգացող և նվազ զարգացած երկրներից ապրանքներին ու ծառայություններին սակագնային արտոնությունների տրամադրման հարցն արդեն ընդգրկվել է մեր կազմակերպության օրակարգում և մոտ ապագայում համապատասխան լուծում կստանա՝ մեր ընդունած չափորոշիչների հիման վրա:
Ամփոփելով ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու ԵԱՏՄ-ում առաջնահերթ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ, որոնք նախանշված են Ղազախստանի նախագահության շրջանակում և միտված են եվրասիական ինտեգրման առաջմղմանը ու Միության զարգացմանը։
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վարչապետերը քննարկել են նիստի օրակարգի մի շարք հարցեր։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Միության ներքին շուկաների պաշտպանության մեխանիզմների կատարելագործման, ԵԱՏՄ մաքսային տարածքում արձագանքման միջոցների կիրառման հարցերին։ Հաստատվել է ԵԱՏՄ անդամ երկրներում ցեղային անասնաբուծության ոլորտում սելեկցիոն աշխատանքի վերլուծության և համակարգման կարգը։
Կառավարությունների ղեկավարներին է ներկայացվել ԵԱՏՄ անդամ երկրներում մակրոտնտեսական իրավիճակի և կայուն տնտեսական զարգացման ապահովման առաջարկների մասին» զեկույցը։ Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր։

Nikol Pashinyan: Armenia Prioritizes the Development of a Common Approach to the Protection of EAEU Internal Markets
On a working visit to the Republic of Kazakhstan, Prime Minister Nikol Pashinyan today attended a regular session of the Eurasian Intergovernmental Council (EIC) in Almaty. The event was also attended by RF Premier Mikhail Mishustin, Belarus Prime Minister Roman Golovchenko, Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Askar Mamin, Prime Minister of Kyrgyzstan Ulukbek Maripov, as well as by heads of government from Eurasian Economic Union observer states: Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov, Prime Minister of the Republic of Cuba Manuel Marrero Cruz and Acting Prime Minister of the Republic of Moldova Aureliu Ciocoi (both via videoconference), and Eurasian Economic Commission Board Chairman Mikhail Myasnikovich.
After a joint photo session, attended by the heads of government, the EIC meeting kicked off, first in a narrow and then in an expanded format. Prime Minister Nikol Pashinyan delivered a speech at the expanded-format session, in which he stated:
“Dear Eurasian Intergovernmental Council Members,
Dear Participants,
I would like to start my speech with a vote of thanks to Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Askar Mamin for the invitation and for hosting today’s important event. I take this opportunity to once again congratulate Askar Uzakpayevich on being re-appointed to the post of Prime Minister. I am confident that your activities will help further strengthen relationships between our countries, as well as develop and implement the mutually agreed decisions in a multilateral format, including the development of the EAEU potential.
I would also like to congratulate Ulukbek Asamidinovich Maripov on his appointment as Prime Minister of the Kyrgyz Republic and wish him every success in his activities.
I extend my heartfelt greetings to the representatives of the Republic of Uzbekistan, the Republic of Moldova and the Republic of Cuba who are participating as observers. Your attendance comes to demonstrate once again the growing international importance of our organization. This is another good reason to reaffirm our readiness to cooperate with the observer states in the framework of joint programs and projects of mutual interest.
Among the key outcomes of the preceding period, I would highlight the final approval of the Union’s development strategy by 2025. We hope that this year will be fruitful in terms of further implementation of those integration vectors reflected in the document. In this regard, I would like to highlight the measures aimed at expanding cooperation in the sphere of high technologies and digital technologies, in particular.
Armenia has traditionally actively participated in and supported the process of creating and implementing the EAEU Digital Agenda. We welcome the holding of a digital forum on the sidelines of today’s meeting, in which I had the pleasure to participate. I am confident that the Forum will go a long way towards identifying the priority areas and developing effective tools for cooperation between our countries in the field of high and digital technologies.
In this context, I should state with satisfaction the successful launch of a pilot mobile application project, referred to as Traveling without COVID-19. Launched on February 1, 2021, the project allowed us to find mutually acceptable solutions to resuming passenger traffic between Armenia, Belarus and Russia, which is of paramount social and economic significance to our country. Obviously, this project is also important in terms of reducing the risk of coronavirus infection and occupies an important place among the measures taken to combat the pandemic.
Dear colleagues, coming to the agenda of today’s meeting, I would like to weigh in on the following topics. There is no doubt that the improvement of mechanisms for the application of special protective, anti-dumping and countervailing measures in the EAEU can be effectively used to protect domestic producers from the negative impact of increased imports or unfair competition from third countries. Here, both a unified approach and the final result are important as reflected in the competitiveness of the goods of the Union states in relation to the goods of third countries.
The Armenian side is prepared to work closely with its integration partners to develop a common approach to the application of such measures. In the context of mechanisms aimed at protecting the Union’s internal market, we should also consider the possibility of developing and implementing a retaliatory mechanism on the territory of the EAEU in accordance with existing international treaties.
We attach great importance to the assessments and generalizations provided in the report “On Macroeconomic Situation in EAEU-Member States and Proposals for Ensuring Sustainable Economic Development.” I am confident that they are useful for analyzing the financial and economic situation in our countries and forecasting the development scenarios.
Finally, I would like to thank you for the constructive approach shown by the EAEU countries to Armenia’s initiative to revise the list of countries-users of the unified system of tariff preferences. I am pleased to note that the issue of granting tariff preferences for goods and services from developing and least developed countries has already been included in the agenda of our organization and will soon be given an appropriate decision based on the criteria we have adopted.
In conclusion, I would like to reaffirm Armenia’s readiness to endeavor towards implementing the EAEU priority areas as identified by the Kazakh Chairmanship to further promote Eurasian integration and develop our union. Thank you.”
The prime ministers of EAEU-member states discussed several agenda items. In particular, they outlined ways of improving the mechanisms for protecting the Union’s internal markets and a mechanism for applying retaliatory measures in the EAEU customs territory.
The meeting approved a procedure for coordinating and providing analytical support to selection and breeding activities in the field of livestock breeding. The heads of government were presented a report on the macroeconomic situation and proposals to ensure sustainable economic development in the EAEU-member states.”