Գործող իշխանության փորձերը՝ սեփական ձախողումներն ու դավաճանական քայլերը պայմանավորել ստացված «վատ ժառանգությամբ» ի սկզբանե լուրջ չէին, իսկ Սերժ Սարգսյանի կողմից հրապարակված որոշ դետալներ  լրացուցիչ լույս սփռեցին ստացված իրական «ժառանգության» և առկա իրողության վրա:
Սերժ Սարգսյանի խոսքերից բխում է, որ նախորդ իշխանությունները մշտապես բանակցություններ են վարել «տարածքներ կարգավիճակի դիմաց» բանաձևով՝ 5+2 բանաձևով:
«Կազանյան փաստաթուղթը ենթադրում էր ԼՂ կարգավիճակ՝ Ադրբեջանից դուրս։ Մենք ստանալու էինք միջազգայնորեն երաշխավորված խոստում, որ ԼՂ վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի ԼՂ բնակչության ազատ կամարտահայտմամբ, որը ունի պարտադիր իրավական ուժ, և որի օրակարգը ոչնչով չի սահմանափակվում»,- պարզաբանել է Սերժ Սարգսյանը։ Նա հավելել է. «Բացի դրանից, մենք ստանում էինք ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակ, որը, ինչպես և՛ Ադրբեջանի նախագահը, և՛ համանախագահները որակում էին որպես «այսօրվա իրողություն պլյուս»։ Ահա այդ միջանկյալ կարգավիճակով ԼՂ-ն ստանում էր անվտանգության յոթ երաշխիք»: Շրջանները Ադրբեջանին վերադարձվելու էին 5+2 ձևաչափով՝ «մինչև ԼՂ անկախության օրը՝ մինչ հանրաքվեի օրը մենք ունենում էինք մեր վերահսկողության տակ Լաչին և Քելբաջար շրջանները»։
Ինչ վերաբերում է անմիջապես Փաշինյանի ստացած ժառանգությանը՝ այն էությամբ շատ մոտ էր Կազանյան փաստաթղթին՝ որոշակի խմբագրական և ձևային փոփոխությամբ, որը պայմանավորված էր Կազանում Ալիևի առաջացրած խնդիրներով և Ապրիլյան պատերազմով: Նոր փաթեթը Սերժ Սարգսյանն անվանում է «Կազանյան փաստաթղթի Մադրիդյան սկզբունքների մոդիֆիկացված տարբերակ», որը ներկայացրել է Լավրովը համանախագահների անունից:
Արդյունքում կարգավորման փաթեթը պետք է բաղկացած լիներ երեք փաստաթղթից: Ադրբեջանի հետ պետք է ստորագրվեր փաստաթուղթ, որում նշվելու էր, որ ԼՂ վերջնական կարգավիճակը որոշվում է ԼՂ բնակիչների ազատ կամարտահայտությամբ, որն ունի պարտադիր իրավական ուժ: Զուգահեռ պետք է լիներ համանախագահ երկրների հայտարարությունը, որտեղ կնշվեր, որ հանրաքվեի «օրակարգը ոչնչով չի սահմանափակվում», և ողջամիտ ժամկետներում պետք է ընդունվեր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևը՝ համանախագահների հայտարարության հիման վրա։
Սերժ Սարգսյանի հավաստմամբ, այդ պայմանավորվածությունը եղել է արդեն 2016-ի աշնանը՝ Ապրիլյան պատերազմից հետո։
Սերժ Սարգսյանի խոսքերն ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածի իր տված մեկնաբանության մեջ հաստատել է նաև ՌԴ ՄԽ ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
Դրա փոխարեն Նիկոլ Փաշինյանը և նրա կողմնակիցները պնդում են, որ նախորդ իշխանությունները քննարկել են տարածքների վերադարձի հարցը խաղաղության դիմաց՝ առանց կարգավիճակի հստակեցման:
Մինչդեռ 2019-ի ապրիլին բանակցային սեղանին է դրվել կարգավորման այլ տարբերակ, որը որոշ չափով գաղտնազերծել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը: Ըստ Լավրովի, այդ փաստաթղթերը «ենթադրում են կարգավորման առաջ մղում փուլային կարգավորման հիման վրա՝ առաջին փուլում ենթադրելով առավել արդիական խնդիրների լուծում, ԼՂ շուրջ մի շարք շրջանների ազատում և տրանսպորտային, տնտեսական և այլ ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում»:
Փաստացի, հրաժարվելով Սերժ Սարգսյանի թողած ժառանգությունից և սկսելով սեփական կետից՝ Նիկոլ Փաշինյանը կորցրեց բանակցային սեղանի շուրջ Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշման մեխանիզմի և ժամկետների հստակեցման կարևորագույն տարրը: Իսկ իրականում՝ արդեն 44-օրյա պատերազմի հետևանքով, չօգտվելով պատերազմն ավելի վաղ փուլում կանգնեցնելու հնարավորությունից, կորցրեց գրեթե չորս շրջան, իսկ երեքը՝ բացառությամբ Լաչինի միջանցքի հանձնելով կամովին: Ավելին, Փաշինյանը կորցրեց Շուշին, Հադրութը և այլ տարածքներ, որոնց համար այլ կարգավիճակ, քան նախկին ԼՂԻՄ-ինն է, երբևէ չի բանակցվել:

Попытки действующих властей объяснить свои неудачи и предательские шаги "плохим наследием", которое они получили от прежних властей, изначально вызывали недоверие. Но некоторое детали, обнародованные Сержем Саргсяном в его недавнем интервью, пролили свет на то, какое в действительности "наследие" получил Пашинян, и что мы имеем сегодня.
Из слов Сержа Саргсяна следует, что предыдущие власти всегда вели переговоры по принципу "территории в обмен на статус" по формуле 5+2.
"Казанский документ предполагал статус Карабаха вне Азербайджана. Мы получили бы гарантированное международным сообществом обещание о том, что окончательный статус Нагорного Карабаха должен определяться свободным волеизъявлением народа Нагорного Карабаха, которое имеет обязательную юридическую силу и ничем не ограничивается",- пояснил Серж Саргсян. Он добавил: "Кроме этого, мы получали промежуточный статус Нагорного Карабаха, который и президент Азербайджана, и сопредседатели характеризовали как "сегодняшняя реальность плюс". При этом промежуточном статусе Нагорный Карабах получал 7 гарантий безопасности". Территории возвращались Азербайджану по принципу 5+2: "до дня независимости Нагорного Карабаха, до дня референдума, мы имели под нашим контролем Лачинский и Кельбаджарский районы".
Что касается непосредственно наследия, которое получил Пашинян, то по своей сути оно было очень близко Казанскому документу - с некоторой разницей в форме и редакции, которая была обусловлена отказом Алиева подписывать Казанский документ и Апрельской войной. Новый пакет Серж Саргсян называет "модифицированным вариантом Мадридских принципов - Казанский документ", который Лавров предложил от имени сопредседателей.
В результате пакет документов должен был состоять из трех частей. Один документ подписывался с Азербайджаном, в котором отмечалось, что окончательный статус Нагорного Карабаха определяется свободным волеизъявлением народа Нагорного Карабаха, которое имеет обязательную юридическую силу. Параллельно этому сразу же должно было быть заявление стран-сопредседателей, содержащее фразу о том, что повестка референдума ничем не ограничивается, и в разумные сроки должна была быть принята резолюция Совета Безопасности ООН на основании заявления сопредседателей.
По словам Саргсяна, эти договоренности были достигнуты уже осенью 2016 года, после Апрельской войны.
Слова Сержа Саргсяна подтвердил российский сопредседатель Игорь Попов в своем комментарии к словам Никола Пашиняна. Напомним: Никол Пашинян и его сторонники утверждают, что предыдущие власти обсуждали вопрос возвращения территорий в обмен на мир, без уточнения статуса Карабаха.
Вместо этого в апреле 2019 года за столом переговоров оказался другой вариант урегулирования, который частично рассекретил глава МИД России Сергей Лавров. По словам Лаврова, эти документы подразумевали "продвижение к урегулированию на основе поэтапного подхода, предполагая на первом этапе решение наиболее актуальных проблем, освобождение ряда районов вокруг Нагорного Карабаха и разблокирование транспортных, экономических и прочих коммуникаций".
Фактически, отказываясь от наследия Сержа Саргсяна и начиная со своей, нулевой, точки, Никол Пашинян потерял в переговорном процессе важнейший элемент, относящийся к механизмам и уточнению сроков определения окончательного статуса Арцаха. А в действительности, уже в результате 44-дневной войны, не воспользовавшись возможностями раньше остановить войну, Пашинян потерял четыре и добровольно сдал три района Азербайджану, за исключением Лачинского коридора.  Более того, Пашинян потерял Шуши, Гадрут и другие территории, для которых никогда не обсуждался статус, отличающийся от прежнего НКАО.