Չինաստանի վերելքը կորոշի առաջիկա տարիներին Եվրամիության երկրների և ԱՄՆ-ի միջև համագործակցությունը: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը՝ Բրյուգեում ելույթ ունենալով Եվրոպայի քոլեջում, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Չինաստանի վերելքը կորոշի անդրատլանտյան համագործակցությունն առաջիկա տարիներին, որովհետև այն կազդի ուժերի գլոբալ հավասարակշռության վրա»,- ասել է նա:
Ստոլտենբերգի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ն պետք է համոզվի, որ Չինաստանի վերելքը չի հանգեցնի հակամարտությունների: «Մեր պատասխանատվությունն այն է, որ համոզվենք, որ Չինաստանի վերելքը չի հանգեցնում հակամարտության և պատերազմի: Նույնիսկ եթե մենք տարածաշրջանային դաշինք ենք մնում, Չինաստանի վերելքը կարևոր է մեր անվտանգության և մեր արժեքների համար»,- նշել է նա:
Ընդ որում, գլխավոր քարտուղարի խոսքով, Չինաստանի վերելքը ստեղծում է նաև նոր հնարավորություններ:
«Չինաստանը շուտով կունենա աշխարհում ամենամեծ տնտեսությունն, ինչը նույնպես նոր հնարավորություններ է ընձեռում մեր տնտեսությունների համար: Դա սպիտակի և սևի հարց է: Մենք պետք է հասկանանք, որ այն մի նոր բան է, որտեղ մենք նաև հնարավորություններ ենք տեսնում»,- հավելել է նա:

Подъем Китая будет определять сотрудничество между странами ЕС и США в ближайшие годы. Об этом заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг, выступая в четверг в Колледже Европы в Брюгге, передает ТАСС
"Подъем Китая будет определять трансатлантическую кооперацию в ближайшие годы, потому что он повлияет на глобальный баланс сил", - сказал он.
По словам Столтенберга, НАТО должна убедиться в том, что подъем Китая не приведет к конфликтам. "Наша ответственность заключается в том, чтобы убедиться в том, что подъем Китая не ведет к конфликту и войне. Даже если мы остаемся региональным альянсом, подъем Китая важен для нашей безопасности и наших ценностей", - отметил он.
При этом, по словам генсека, подъем Китая открывает и новые возможности. "Китай скоро будет иметь самую большую экономику в мире, что также дает новые возможности для наших экономик. Это вопрос белого и черного. Мы должны понимать, что это что-то новое, где мы видим и возможности", - добавил он.