Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսի (Կիպրոս) նախաձեռնությամբ՝ Եվրախորհրդարանի բոլոր խոշոր խմբակցությունների 30 պատգամավորներ շտապ հարցում են ուղարկել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, փոխանցում է News.am:
Պատգամավորները, մասնավորապես, խնդրել են տեղեկատվություն հաղորդել այն մասին, թե ԵՄ-ն կոնկրետ ինչ քայլեր է ձեռնարկել Ադրբեջանից հայ ռազմագերիների և այլ կալանավորների, այդ թվում`ք աղաքացիական անձանց և կանանց, հայրենադարձությունն ապահովելու համար:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ԵՄ գերագույն հանձնակատարին հարցրել են նաև, թե ԵՄ-ն կոնկրետ ինչ քայլեր է ձեռնարկել հայ ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, նրանց քաղաքական նպատակներով շահագործումը կանխելու և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների այցեր ապահովելու համար:
Եզրափակելով՝ եվրախորհրդարանականները հետաքրքրվել են, թե խնդրո՞ւմ է արդյոք Եվրամիությունը ադրբեջանական կողմին իրեն տրամադրել հայ ռազմագերիների ճշգրիտ թիվը, և եթե այո, ապա ինչ տեղեկատվություն է տրամադրվել:
Խոսելով գրավոր հարցման մասին՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսը հայտարարել է.
«Մենք չենք կարող լռել մարդկության դեմ հանցագործությունների առջև: Ահա թե ինչու մենք, տարբեր խմբակցությունների և ԵՄ անդամ երկրների իմ գործընկերների հետ միասին, ԵՄ-ին կոչ ենք անում հստակ քայլեր ձեռնարկել նախկինում ձեռք բերված եռակողմ համաձայնագրի 8-րդ կետը կյանքի կոչելու ուղղությամբ, մասնավորապես` Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների, ներառյալ քաղաքացիական անձանց և կանանց վերադարձի մասին: Ադրբեջանը բացահայտ խախտում է միջազգային իրավունքը: Մենք պետք է բարձրացնենք այս զուտ մարդասիրական հարցը»,- ասել է պատգամավորը:

По инициативе депутата Европейского парламента Костаса Мавридеса (Кипр) 30 европарламентариев из всех основных фракций ЕП направили срочный запрос верховному представителю Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю, передает News.am.
Депутаты, в частности, запросили информацию о том, какие конкретные шаги были предприняты ЕС для обеспечения репатриации из Азербайджана армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, в том числе гражданских лиц и женщин.
Депутаты Европарламента также спросили верховного комиссара ЕС, какие конкретные шаги предпринял ЕС для предотвращения жестокого обращения с армянскими военнопленными, предотвращения их эксплуатации в политических целях и обеспечения посещения со стороны представителей Международного комитета Красного Креста.
В заключение, депутаты Европарламента поинтересовались, просил ли Евросоюз азербайджанскую сторону предоставить ему точное количество армянских военнопленных, и если да, то какая информация была предоставлена.
Говоря о письменном запросе, депутат Европарламента Костас Мавридес заявил:
«Мы не можем молчать перед лицом преступлений против человечности. Вот почему мы, вместе с моими коллегами из различных фракций и стран-членов ЕС, призываем ЕС предпринять конкретные шаги по реализации пункта 8 достигнутого ранее трехстороннего соглашения, в частности, о возвращении армянских военнопленных, находящихся в плену у Азербайджана, в том числе мирных жителей и женщин. Азербайджан открыто нарушает международное право. Мы должны поднять этот чисто гуманитарный вопрос», - заявил депутат ЕП.