Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսի (Կիպրոս) նախաձեռնությամբ՝ Եվրախորհրդարանի բոլոր խոշոր խմբակցությունների 30 պատգամավորներ շտապ հարցում են ուղարկել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, փոխանցում է News.am:
Պատգամավորները, մասնավորապես, խնդրել են տեղեկատվություն հաղորդել այն մասին, թե ԵՄ-ն կոնկրետ ինչ քայլեր է ձեռնարկել Ադրբեջանից հայ ռազմագերիների և այլ կալանավորների, այդ թվում`ք աղաքացիական անձանց և կանանց, հայրենադարձությունն ապահովելու համար:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ԵՄ գերագույն հանձնակատարին հարցրել են նաև, թե ԵՄ-ն կոնկրետ ինչ քայլեր է ձեռնարկել հայ ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, նրանց քաղաքական նպատակներով շահագործումը կանխելու և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների այցեր ապահովելու համար:
Եզրափակելով՝ եվրախորհրդարանականները հետաքրքրվել են, թե խնդրո՞ւմ է արդյոք Եվրամիությունը ադրբեջանական կողմին իրեն տրամադրել հայ ռազմագերիների ճշգրիտ թիվը, և եթե այո, ապա ինչ տեղեկատվություն է տրամադրվել:
Խոսելով գրավոր հարցման մասին՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսը հայտարարել է.
«Մենք չենք կարող լռել մարդկության դեմ հանցագործությունների առջև: Ահա թե ինչու մենք, տարբեր խմբակցությունների և ԵՄ անդամ երկրների իմ գործընկերների հետ միասին, ԵՄ-ին կոչ ենք անում հստակ քայլեր ձեռնարկել նախկինում ձեռք բերված եռակողմ համաձայնագրի 8-րդ կետը կյանքի կոչելու ուղղությամբ, մասնավորապես` Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների, ներառյալ քաղաքացիական անձանց և կանանց վերադարձի մասին: Ադրբեջանը բացահայտ խախտում է միջազգային իրավունքը: Մենք պետք է բարձրացնենք այս զուտ մարդասիրական հարցը»,- ասել է պատգամավորը:

Members of European Parliament ask EU High Representative About Steps to Achieve Return of Armenian POWs
On the initiative of the Member of the European Parliament (MEP) Costas Mavrides (S&D, Cyprus) 30 MEPs from all the main political groups addressed a priority written question to the EU High Representative/Vice President of the European Commission Josep BorrellNews.am reports.
The MEPs are asking what concrete steps the EU has taken to achieve the return of the Armenian prisoners of war (POWs) and other captives, including civilians and women held by Azerbaijan.
Furthermore, the MEPs are asking the EU High Representative what measures the EU has taken to prevent the abuse and instrumentalization of Armenian captives, PoWs for political purposes and ensure that the Red Cross can visit them. To conclude the parliamentarians are raising the question whether the EU has requested Azerbaijan to communicate the exact number of the captives and if yes, what number has been communicated.
To conclude the parliamentarians are raising the question whether the EU has requested Azerbaijan to communicate the exact number of the captives and if yes, what number has been communicated.
Elaborating on the cross-party written question MEP Mavrides stated: “In the face of the crimes against humanity, we cannot remain silent. That is why together with my colleagues from different political parties and member-states, we call on the EU to step up and proceed with concrete actions to achieve the fulfilment of paragraph 8 of the reached agreement, particularly with the return of the Armenian captives, prisoners of war, including civilians and women, being held by Azerbaijan despite the agreement. Azerbaijan blatantly violates the international law and we need to be vocal on this purely humanitarian issue.”