Հայկական կողմի համար խնդրահարույց է եղել ՀՀ-ում ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի ներկայացուցիչ Մարիան Քլարկ-Հաթինգի` իր մանդատի իրականացման գործում թերացումները և ոչ համագործակցային աշխատելաոճը, ուստի ՀՀ կառավարության կողմից որոշում է կայացվել դադարեցնել Քլարկ-Հաթինգի պաշտոնավարումը որպես Հայաստանի Հանրապետությունում UNICEF–ի ներկայացուցիչ: Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Նա նշեց, որ որոշման մասին ՄԱԿ֊ի մշտական համակարգողը ու ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչները տեղեկացվել են:
Հիշեցնենք` երեկ` մարտի 8–ին հայտնի դարձավ, որ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան  գրասենյակի ղեկավար Մարիան Քլարկ–Հաթինգը հապճեպ լքել է Հայաստանը: Sputnik Արմենիայի աղբյուրը հայտնել էր, որ այդ շտապողականությունը պայմանավորված է հայաստանյան առաքելության ընթացքում Մարիան Քլարկ–Հաթինգի թույլ տված ինչ-որ սխալներով: Այլ կերպ ասած՝ նա ինչ-որ հարցում իրեն ճիշտ չի դրսևորել:
Mediaport  Telegram ալիքի տեղեկություններով` հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը լրտեսություն է արել  հօգուտ Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի, ինչի հետևանքով ՀՀ իշխանությունները նրան հայտարարել են «պերսոնա նոն գրատա»:
Նշենք, որ Մարիան Քլարկ–Հաթինգը ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարությունը ստանձնել է 2020 թ. հուլիսին։ Մինչ այդ՝ 2016–2020 թթ․, որպես ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի ներկայացուցիչ պաշտոնավարել է Մալայզիայում։

Для армянской стороны недостатки в деле реализации мандата и неконструктивный метод работы представителя UNICEF в РА Мэриэнн Кларк-Хаттинг стали проблематичными. Поэтому правительство Армении приняло решение прекратить полномочия Кларк-Хаттинг в качестве представителя UNICEF в РА. Об этом пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сообщила во вторник Sputnik Армения.
"Постоянный представитель ООН и представители UNICEF проинформированы об этом решении", - отметила Нагдалян.
Ранее источник в МИД подтвердил Sputnik Армения информацию о том, что Кларк-Хаттинг спешно покинула Армению. По его словам, поспешность обусловлена некоторыми ошибками, допущенными Кларк-Хаттинг в ходе ее миссии. О каких ошибках идет речь, не сообщалось.
Между тем, Telegram-канал Mediaport утверждает, что Кларк-Хаттинг занималась шпионажем в пользу Азербайджана и Великобритании, из-за чего власти Армении объявили ее persona non grata.