Գլխավոր շտաբի հայտարարությունը ռազմական հեղաշրջման փորձ չէ. Արա Այվազյան
Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայից հետո բավականին բարդ իրավիճակ է ստեղծվել, որն իր հետևանքներն է ունեցել նաև Հայաստանի ներքաղաքական դրության վրա, այս մասին «Ալ Արաբիա»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը։
«Այժմ մենք բախվում ենք ներքին դժվարությունների, բայց ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը, գուցե ոչ կատարյալ, սակայն ժողովրդավարական երկիր է: Վերջին տարիներին այս առումով մենք նշանակալի ձեռքբերումներ ենք ունեցել։ Մենք ընտրել ենք զարգացման հենց այս ուղին, և չենք պատրաստվում հետքայլ կատարել դրանից: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ներքին գործընթացներին, ապա դրանք խստագույնս համահունչ են Սահմանադրության դրույթներին: Իմ համոզմամբ՝ ներկայիս դժվարությունները կարող են հաղթահարվել երկխոսության, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում հասարակության համախմբման և միասնականության միջոցով՝ հանուն մեր պետական ​​և ազգային շահերի պահպանության և պաշտպանության», - ասել է Այվազյանը:
ԱԳ նախարարն ընդգծել է՝ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքներն իրենց բացասական ազդեցությունն ունեցան Հայաստանում ներքին կայունության վրա, սակայն ինքն ամենևին համաձայն չէ Հայաստանում տեղի ունեցածը որպես պետական ​​հեղաշրջման փորձ որակելու հետ:
Լրագրողի հարցին՝ եթե հեղաշրջման փորձ չէր, ապա ի՞նչ էր դա, Արա Այվազյանն արձագանքել է. «Դա Գլխավոր շտաբի որոշ անդամների քաղաքական դիրքավորումն էր։ Պարզապես արվել է քաղաքական հայտարարություն, որն ինքնին ռազմական հեղաշրջման փորձ չէ: Այս առնչությամբ նմանատիպ գնահատականներ եղան տարբեր երկրների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Հայաստանում ռազմական հեղաշրջման տարրեր չկան: Եվ Հայաստանը շարունակում է մնալ ժողովրդավարություն, իսկ ներկայիս իրավիճակը, ինչպես ասացի, կհարթվի մեր հասարակության ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան», գրում է Aysor-ը։:
Փետրվարի 25-ին Գլխավոր շտաբի հայտարարությունը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համարել էր ռազմական հեղաշրջման փորձ:

Armenia’s FM: Statement Of General Staff Not Attempted Coup D'etat In Armenia
The results of the aggression unleashed by Azerbaijan had its negative impact on internal stability in Armenia, Foreign Minister Ara Aivazian said in an interview to Al Arabiya.
“Of course, you know that we have a very complicated situation in the aftermath of the aggression unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh. The situation also had its repercussions on the internal situation in Armenia. Of course, we are now confronting internal difficulties, but I would like to emphasize the fact that Armenia is a democracy, may not a perfect one. And the recent years we witnessed significant achievements in this regard. This is the path of development that we have chosen and we are not going to backtrack from this path. As for the internal processes within Armenia, this is going on strictly upon the provisions of the Constitution. And it’s my conviction that the current difficulties can be overcome through dialogue, consolidation and unification of our society both in Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh) to safeguard and protect our state and national interests,” he said.
He also stressed that the results of the aggression unleashed by Azerbaijan had its negative impact on internal stability in Armenia but added that he strongly disagrees with the qualification of the attempted coup d'etat in Armenia.
Asked about the statement of the General Staff of the Armenian Armed Forces, Aivazian said, “This was a kind of political positioning of some members of General Stuff. They just made a political statement, which is not  an attempted coup itself. This was also the assessment of different countries and international organizations. There are no elements of a coup d'etat in Armenia. And Armenia continues to be a democracy and the current situation, as I said, will be dealt according to democratic standards in our society.”