Արցախահայության դեմ ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավվումը ոչ միայն միջազգային իրավունքի ոտնահարում էր, այլև ԵԱՀԿ հանձնառությունների խախտում. ՀՀ ԱԳՆ
Ներկայացնում ենք ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի մամուլի համար հայտարարությունը Շվեդիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ հանդիպման արդյունքներով:
Ցանկանում եմ ողջունել շվեդ իմ գործընկեր Անն Լինդեին Հայաստանում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի պաշտոնում կատարվող այցի շրջանակներում: Մենք այսօր բովանդակային քննարկումներ ունեցանք առանձնազրույցի և ընդլայնված կազմով հանդիպումների ընթացքում, անդրադարձանք ԵԱՀԿ-ում շվեդական նախագահության գերակայություններին, տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի, ինչպես նաև հայ-շվեդական երկկողմ օրակարգին:
Տիկին Լինդե,
Դուք այսօր Հայաստան եք այցելում որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ: Հատկանշական է, որ եվրոպական անվտանգության համար այս դժվարին ժամանակներում Շվեդիան, որի միջազգային խաղաղության համար կատարած ներդրումը հայտնի են բոլորին, ստանձնել է կարևոր այս կազմակերպության ղեկավարումը:
Օգտվելով առիթից ցանկանում եմ շնորհավորել և արգասաբեր գործունեություն մաղթել Ձեզ այս պատասխանատու առաքելության մեջ: Ցավալի է, որ դեռևս անցյալ տարվա սեպտեմբերին ծրագրված Ձեր այցը տարածաշրջան հետաձգվեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով:
Ադրբեջանի կողմից հակամարտության համատեքստում ուժի կիրառումը ԵԱՀԿ հանձնառությունների, այդ թվում՝ Հելսինկի Եզրափակիչ ակտի կոպտագույն խախտում էր:
Պատերազմի ողջ ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը, Թուրքիայի գործուն աջակցությամբ, միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտումներով զանգվածային ոճրագործություններ, այդ թվում՝ էթնիկ զտումներ և պատերազմական հանցագործություններ են իրականացրել արցախահայության դեմ՝ միտումնավոր թիրախավորելով խաղաղ բնակչությունը, այդ թվում կանանց, երեխաներին և տարեցներին, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և մշակութային ժառանգության օբյեկտները:
Ավելին, անգամ ռազմական գործողությունների ավարտից չորս ամիս անց Ադրբեջանը շարունակում է խախտել միջազգային հումանիտար իրավունքը և մարդու իրավունքները՝ գերեվարության մեջ պահելով հայ ռազմագերիներին և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց:
Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և ղեկավարությամբ Մերձավոր Արևելքից ԼՂ հակամարտության գոտի հազարավոր օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների տեղափոխումը և արցախահայության դեմ ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավվումը ոչ միայն միջազգային իրավունքի ոտնահարում էր, այլև ԵԱՀԿ հանձնառությունների խախտում: Այն ձևավորեց երկու վտանգավոր նախադեպ. զանգվածային ոճրագործություններով և ուժի կիրառմամբ հակամարտության լուծման փորձը և այլ տարածաշրջաններից ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտի զինյալ ահաբեկիչների մասսայական ներմուծումը, որը պետք է արժանանա միանշանակ դատապարտման։
Թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու նպատակով ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ և Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայմամբ հակամարտությունը թևակոխեց նոր փուլ։ Մենք եռակողմ հայտարարությունը դիտարկում ենք որպես հրադադարի վերականգնմանը և անվտանգության վերահաստատմանն ուղղված փաստաթուղթ: Թեև այն պարունակում է խաղաղ կարգավորմանն առնչվող որոշ դրույթներ, սակայն այն չի հասցեագրում դրա առանցքային տարրերը, որոնցից առաջնային է Արցախի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի վրա: Հակամարտության վերջնական քաղաքական լուծումը հնարավոր է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Տարածաշրջանում վերջին զարգացումներն ընդգծեցին, որ մենք կարիք ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության, որը կկարողանա առաջնորդել խաղաղ գործընթացը՝ տարիների ընթացքում մշակված սկզբունքների և տարրերի հիման վրա: Մենք նաև կարիք ունենք ամուր և համախմբված ԵԱՀԿ-ի՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար պատասխանատու մարմնի: Այս համատեքստում կարևորում ենք ԵԱՀԿ նախագահության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դերակատարումը:
Հայաստանը և հայ ժողովուրդը մշտապես և անկեղծորեն հանդես են եկել խաղաղության ուղերձով։ Լինելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդ՝ մենք գիտենք խաղաղության և անվտանգության արժեքը։ Հայաստանը ղարաբաղյան  հակամարտության բոլոր փուլերում հանդես է եկել խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին։ Այսօր նույնպես մենք ամբողջովին գիտակցում ենք այն հնարավորությունները, որ խաղաղությունը և իրական հաշտեցումը կարող են բերել մեր տարածաշրջանին, սակայն խաղաղությունը լոկ գեղեցիկ բառ չէ: Արցախի խաղաղ բնակավայրերի, այդ թվում` Հադրութի շրջանի ավերման, հայ բնակչության ոչնչացման և դրանց փոխարեն ադրբեջանական բնակավայրերի ստեղծման հիման վրա կառուցված խաղաղությունը չի կարող լինել հաստատուն և տևական։ Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարն արդար և արժանապատիվ խաղաղության համար՝ սերտորեն համագործակցելով մեր միջազգային գործընկերների հետ։
Ընթացիկ տարվա ապրիլ-օգոստոսին Հայաստանը ստանձնելու է ԵԱՀԿ որոշում ընդունող մարմիններից մեկի՝ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի նախագահությունը: Այս համատեքստում մենք մեր պատրաստակամությունը հայտնեցինք սերտորեն համագործակցել ԵԱՀԿ շվեդական նախագահության հետ՝ քաղաքական-ռազմական ոլորտում կազմակերպության առջև ծառացած խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ:
Ինչպես նշեցի, այսօր կայացած հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարեցինք նաև հայ-շվեդական երկկողմ օրակարգին: Հայաստանին ու Շվեդիային միավորում են փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերություններ և այն որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու տեսլականը: Այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն էր անդրադառնալու տարբեր ոլորտներում համագործակցության ներուժին և ուրվագծել դրա լիարժեք իրացման գործում համատեղ ձեռնարկվելիք քայլերը: Իհարկե, այս գործընթացում առանձնակի դերակատարություն ունի տեղում մեր դեսպանների և դեսպանությունների ակտիվ աշխատանքը և այս տեսակետից կուզենայի ողջունել ՀՀ-ում Շվեդիայի ռեզիդենտ դեսպանության գործունեության մեկնարկը:
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչման գործում շվեդական կողմի ցուցաբերված աջակցությունը:
Տիկին Լինդեի հետ ունեցած մեր քննարկումների ընթացքում անդրադարձանք նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի: Ընդունելով գործընկերոջս շնորհավորանքները ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնեցի, որ համաձայնագրի լիարժեք իրականացումը նոր հնարավորություններ կընձեռի ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների հետ համագործակցության հետագա ամրապնդման համար:

Hostilities against the Armenians of Artsakh, Was Not only a Violation of International Law, but also a Violation of the OSCE Commitments: Armenia's FM
Foreign Minister Ara Aivazian made a statement following a meeting with Ann Linde, the Foreign Minister of Sweden and OSCE Chairperson-in-Office.
Ara Aivazian mainly said:
''Dear colleagues,
I would like to welcome my counterpart Ann Linde in Armenia within her visit as the OSCE Chairperson-in-Office. Today we had substantive discussions during the tet-a-tete meeting and talks in extended format, touched upon the priorities of the Swedish Chairmanship in the OSCE, a wide range of issues on regional security and stability, as well as the Armenian-Swedish bilateral agenda.
Mrs. Linde,
Today, you are visiting Armenia in your capacity as the OSCE Chairperson-in-Office. It’s noteworthy that amid these challenging times for the European security, Sweden, which is well-known for its contribution to international peace, has assumed the leadership of this important organization.
Using this opportunity I would like to congratulate you and wish fruitful work in this responsible mission. Unfortunately, your visit to the region scheduled for last September was postponed because of war unleashed by Azerbaijan against Artsakh.
The use of force by Azerbaijan in the context of the conflict was a gross violation of the OSCE commitments, including the Helsinki Final Act.
Throughout the war, the armed forces of Azerbaijan, with the active support of Turkey and in violation of international humanitarian law, committed mass atrocities, including ethnic cleansing and war crimes against the Armenians of Artsakh, deliberately targeting civilian population, including women, children and elderly, as well as civilian infrastructure and cultural heritage sites.
Moreover, even four months after the end of hostilities, Azerbaijan continues to violate international humanitarian law, by holding Armenian prisoners of war and captured civilians.
The transfer of thousands of foreign terrorist fighters and mercenaries from the Middle East to the Nagorno-Karabakh conflict zone with direct engagement and coordination of Turkey, and their involvement in hostilities against the Armenians of Artsakh, was not only a violation of international law, but also a violation of the OSCE commitments. It set two dangerous precedents: the attempt to resolve conflict through mass atrocities and use of force, and the mass import of terrorist fighters from other regions into the OSCE area of ​​responsibility, which should be unequivocally condemned.
With the trilateral statement signed to stop the Turkish-Azerbaijani aggression and with the deployment of Russian peacekeepers in Artsakh, the conflict entered a new stage of development. We consider the trilateral statement as a document aimed at restoring the ceasefire and reaffirming the security. Although it contains some provisions concerning the peaceful settlement, however it does not address its key elements, and the most important among them is the issue of the status of Artsakh, based on the right of the Armenians of Artsakh to self-determination. A final political solution to the conflict is possible only within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Recent developments in the region have underlined the need for a strong OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which will be able to lead the peace process on the basis of principles and elements developed over the years. We also need a strong, cohesive OSCE as an institute responsible for regional security and peace. In this context, we attach importance to the role of the OSCE Chairmanship, including the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
Armenia and the Armenian people have always and sincerely advocated for peace. As a nation that survived the first genocide of the 20th century, we know the value of peace and security.  At all stages of the Nagorno-Karabakh conflict, Armenia has been in favor of an exclusively peaceful settlement of the issue. Today as well, we are fully aware of the opportunities that peace and real reconciliation can bring to our region, but peace is not just a pretty word. The peace built on the basis of the destruction of the civilian settlements of Artsakh, including the Hadrut region, the annihilation of the Armenian population and the creation of Azerbaijani settlements instead, cannot be sustainable and lasting. We will continue our fight for a just and dignified peace, by working closely with our international partners.
In April-August this year Armenia will assume the Chairmanship of one of the OSCE decision-making bodies - the Security Cooperation Forum. In this context we expressed our willingness to work closely with the Chairmanship of Sweden to address issues the organization faces in the political-military sphere.
As I mentioned, during today’s meeting we have also touched upon the Armenian-Swedish bilateral agenda. Relations between Armenia and Sweden are based on mutual respect; we share the same perspective of raising it to a qualitatively new level. Today’s meeting was a good opportunity to touch upon the potential of cooperation in various spheres and to outline the joint steps to be undertaken for its full utilization. Of course, the active work of our Ambassadors and Embassies on the ground has a specific role in this process, and in this context I would like to welcome the launch to the activity of the resident Embassy of Sweden in Armenia.
We appreciate the support provided by the Swedish side in implementing the reform agenda in Armenia.
During the discussions with Mrs. Linde we have touched upon the issues regarding the Armenia-EU partnership. Accepting my colleagues congratulations on the entry into force of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, I expressed confidence that the full implementation of the agreement will provide new opportunities for further strengthening of cooperation with the EU and its member states.