ՌԴ ԱԳՆ-ն ՆԱՏՕ-ին մեղադրել է Ուկրաինայում և Սև ծովում ակտիվությունը մեծացնելու մեջ
ՆԱՏՕ-ի զինված ուժերն ակտիվացնում են իրենց գործունեությունն Ուկրաինայում և Սև ծովում՝ Ռուսաստանի սահմանների անմիջական հարևանությամբ, հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Զախարովայի խոսքերով՝ Կիևը շարունակում է նոր ուժեր ու զենքեր բերել դեպի Դոնբասի հետ շփման գիծ:
«Միևնույն ժամանակ,  ՆԱՏՕ-ի երկրների զինված ուժերի ակտիվության աճ նկատվում է Ուկրաինայի տարածքում և Սև ծովում` Ռուսաստանի սահմանների անմիջական հարևանությամբ: Ուկրաինայի տարածքում նախատեսվում է 7 համատեղ զորավարժություն` դաշինքի տարբեր երկրների մասնակցությամբ»,- ասված է Զախարովայի մեկնաբանության մեջ:
Մասնավորապես, զգալիորեն ակտիվացել են Ուկրաինայի օտարերկրյա պետությունների հետախուզական գործունեությունը Ռուսաստանի հետ սահմանի երկայնքով և Դոնբասի շփման գծում՝ օգտագործելով ինքնաթիռներ և ռադիոէլեկտրոնային միջոցներ:
«Շարունակվում է ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից ուկրաինական զինված ուժերի ֆինանսական և նյութատեխնիկական աջակցությունը,  թռչող սարքերի մատակարարումը, արևմտյան հրահանգիչների կողմից ուկրաինական ռազմական անձնակազմի վերապատրաստումը»,-հավելել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը:

МИД России обвинил НАТО в наращивании активности на Украине и в Черном море
Вооруженные силы НАТО наращивают активность на Украине и в Черном море в непосредственной близости от российских границ, заявила официальный представитель МИД Мария Захарова.
По ее словам, Киев продолжает стягивать к линии соприкосновения в Донбассе новые силы и вооружения.
"На 2021 год запланировано проведение семи совместных учений на украинской территории с различными странами альянса", - говорится в ее комментарии, опубликованном на сайте ведомства, передает РИА Новости
В частности, существенно активизировалась разведывательная деятельность иностранных государств на Украине вдоль границ с Россией и линии соприкосновения в Донбассе с использованием летательных аппаратов и радиоэлектронных средств.
"Продолжаются финансовая и материально-логистическая поддержка украинских вооруженных сил со стороны стран НАТО, поставки летальных вооружений, обучение украинских военнослужащих западными инструкторами", - добавила Захарова.