Լոս Անջելեսի քաղաքապետը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Բայդենին ճանաչել Ցեղասպանությունը
Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսետին կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ժամանակն է ասել ճշմարտությունը: Ժամանակն է հիշել պատմության ողբերգությունները, որպեսզի չկրկնենք դրանք: Ժամանակն է, որ մենք բոլորս՝ իմ բարեկամ նախագահ Բայդենը, Լոս Անջելեսի ղեկավարները, Միացյալ Նահանգները և ողջ աշխարհը բարձրացնեն իրենց ձայնը և ասեն՝ մենք ճանաչում ենք Հայոց ցեղասպանությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Գարսետին հրապարակված տեսաուղերձում:
Նա նշել է, որ իրենք ոգեկոչում են դաժանորեն սպանված ավելի քան 1.5 մլն հայերի հիշատակն ու հայտարարում, որ մշտապես կանգնելու են հայ ժողովրդի արդարության և անվտանգության կողքին:
«Պետք է հիշենք անցյալի իրականություն՝ հանուն ավելի լավ ապագայի»,- ասել է նա՝ կոչ անելով բոլորին միանալ  Change.org-ում սկսված «Այո, դա Ցեղասպանություն էր» արշավին, որը ստորագրել է արդեն ավելի քան 20 հազար մարդ:

Мэр Лос-Анджелеса призвал президента США Байдена признать Геноцид армян
"Пора сказать правду. Пора вспомнить трагедии истории, чтобы  мы больше  не повторяли их.  Пора уже всем нам, моему другу президенту Байдену, лидерам Лос-Анджелеса, Соединенным Штатам и всему миру поднять свой голос и провозгласить: "Мы признаем Геноцид армян", - как  передает "Арменпресс", сказал в видеообращении Гарсетти.
Он отметил, что они чтят память более 1,5 миллиона зверски убитых армян, и заявляют, что   всегда будут стоять на стороне справедливости и безопасности армянского народа.
"Мы должны помнить реальность прошлого — во имя лучшего будущего", - сказал он, призывая всех присоединиться к кампании на Change.org под девизом "Да, это был геноцид!", которую уже подписали более 20 000 человек.