Լոս Անջելեսի քաղաքապետը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Բայդենին ճանաչել Ցեղասպանությունը
Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսետին կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ժամանակն է ասել ճշմարտությունը: Ժամանակն է հիշել պատմության ողբերգությունները, որպեսզի չկրկնենք դրանք: Ժամանակն է, որ մենք բոլորս՝ իմ բարեկամ նախագահ Բայդենը, Լոս Անջելեսի ղեկավարները, Միացյալ Նահանգները և ողջ աշխարհը բարձրացնեն իրենց ձայնը և ասեն՝ մենք ճանաչում ենք Հայոց ցեղասպանությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Գարսետին հրապարակված տեսաուղերձում:
Նա նշել է, որ իրենք ոգեկոչում են դաժանորեն սպանված ավելի քան 1.5 մլն հայերի հիշատակն ու հայտարարում, որ մշտապես կանգնելու են հայ ժողովրդի արդարության և անվտանգության կողքին:
«Պետք է հիշենք անցյալի իրականություն՝ հանուն ավելի լավ ապագայի»,- ասել է նա՝ կոչ անելով բոլորին միանալ  Change.org-ում սկսված «Այո, դա Ցեղասպանություն էր» արշավին, որը ստորագրել է արդեն ավելի քան 20 հազար մարդ:

LA Mayor Eric Garcetti Calls on Biden to Recognize Armenian Genocide
Los Angeles Mayor Eric Garcetti called on President Joe Biden to recognize the Armenian Genocide, Asbarez reports.
“It’s time to speak the truth. It’s time to remember the tragedies of history so that we do not repeat them. It’s time for all of us, for my friend President Biden, to leaders across LA, the United States and around the world to declare in one voice – we recognize the Armenian Genocide,” Mayor Garcetti said in a video message that was recorded for the Pan-Armenian Council, which has launched the “Yes. It’s Genocide” change.org petition campaign.
“We mourn the more than 1.5 million Armenians brutally murdered in a campaign of systemic terror, we’ll always stay by Armenian people’s pursuit of justice, safety and peace,” he added.
“We must remember the reality of our past in order to forge a better future,” the Mayor stated, urging everyone to join the “Yes, it’s Genocide” petition on Change.org.