Դատական օրենսգիրքն առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը. ՀՀ նախագահը կդիմի ՍԴ
««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը (այսուհետ՝ Օրենք) և հարակից օրենքները Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն են ներկայացվել 2021թ. մարտի 22-ին:
Հանրապետության նախագահը Օրենքը քննարկել է արդարադատության նախարարի, Ազգային ժողովի պետական-իրավական հանձնաժողովի նախագահի հետ և ստացել նրանց պարզաբանումները: Օրենքը քննարկվել է նաև ԲԴԽ նախագահի, իրավաբան գիտնականների, փորձագետների և փաստաբանների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, լսվել են նրանց նկատառումներն ու մտահոգությունները:
Հանրապետության նախագահը մեծապես կարևորում է դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումները և գտնում է, որ դրանք պետք է կատարվեն համակարգային ձևով՝ հստակ ռազմավարության հիման վրա՝ ընդհանուր տեսլականի շրջանակում: Այդ տեսլականը և ռազմավարությունը պետք է հիմնված լինեն գործնականում առկա և իսկապես արդիական խնդիրների, փորձագիտական ուսումնասիրությունների և միջազգային փորձի լուրջ վերլուծության վրա, առաջարկեն համակարգային և տրամաբանորեն փոխկապակցված լուծումներ՝ ուղղված դատական համակարգի դերի և գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, արդար դատաքննության իրավունքի արդյունավետ իրացմանը, ինչպես նաև դատավորների անկախության ու անձեռնմխելիության երաշխիքների ամրապնդմանը:
Օրենքով առաջարկվող կարգավորումներն իրավիճակային են և առերևույթ խնդրահարույց իրավական որոշակիության, համաչափության, իշխանությունների տարանջատման, ինչպես նաև դատական իշխանության անկախության սահմանադրական սկզբունքներին և պահանջներին համապատասխանելու տեսանկյունից:
Ելնելով վերոհիշյալից և ամփոփելով փորձագիտական եզրակացությունները՝ կարելի է եզրահանգել, որ Օրենքը առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը, ուստի Հանրապետության նախագահը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի և հարակից օրենքների՝ Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու խնդրանքով», - ասված է նախագահականի տարածած հաղորդագրությունում:

"Закон явно противоречит Конституции": Армен Саркисян обратился в Конституционный суд
Аппарат президента Республики Армения распространил заявление о представленном на подпись президенту Республики законе "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон "Судебный Кодекс Республики Армения"" и прилагаемых к нему законах, передает Panorama.am
Закон "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон "Судебный кодекс Республики Армения" (далее - Закон) и прилагаемые к нему законы были представлены Национальным Собранием на подпись президента Республики 22 марта 2021 года.
Президент республики обсудил Закон с министром юстиции, председателем Государственно-правовой комиссии НС и получил от них разъяснения. Закон также обсуждался с президентом ВСС, учеными-правоведами, экспертами и адвокатами, представителями гражданского общества, были выслушаны их замечания и опасения.
Президент Республики придает особую важность реформам в судебной сфере и считает, что они должны осуществляться системно, на основе четкой стратегии, в рамках общего видения. Эти видения и стратегия должны основываться на серьезном практическом анализе существующих и действительно актуальных проблем, экспертных исследованиях и международном опыте, и предлагать системные и логически взаимосвязанные решения, направленные на повышение роли и эффективности судебной системы, эффективного осуществления права на справедливое судебное разбирательство, а также на укрепление гарантий независимости и неприкосновенности судей.
Предлагаемые законом регулирования носят ситуативный характер и в явной степени проблематичны с точки зрения правовой определенности, соразмерности, разделения властей, а также соответствия конституционным принципам и требованиям независимости судебной власти.
Исходя из вышеизложенного и обобщая экспертные заключения, можно заключить, что Закон явно противоречит Конституции, следовательно, президент Республики решил обратиться в Конституционный Суд с просьбой определить соответствие Конституции закона "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон "Судебный Кодекс Республики Армения"" и прилагаемых к нему законов".