Տեխնիկական խափանումների օրինաչափությունը ԵԽԽՎ-ում
ԵԽԽՎ-ում Ռուսաստանի պատվիրակության անդամ, պատգամավոր Սերգեյ Պախոմովն անդրադարձել է ԵԽԽՎ-ում հայ ռազմագերիների հարցի քվեարկությանը:
«Այս հարցի քվեարկության ժամանակ ամբողջ պատվիրակության մոտ տեխնիկական խափանում է տեղի ունեցել: Մենք նույնպես այնքան էլ չենք հավատում զուգադիպությունների»,- գրել է նա Instagram-ում՝ պատասխանելով օգտատերերից մեկի այն հարցին, թե ինչու է ինքը դեմ քվեարկել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի օրակարգում հայ ռազմագերիների հարցը ներառելուն: Պախոմովը հավելել է, որ պատվիրակության անդամները համապատասխան դիմում են ներկայացրել:
Հիշեցնենք, որ 2019թ. հունիսին ԵԽԽՎ-ում ռուսական պատվիրակության ձայնի իրավունքի վերականգման հարցին դեմ քվեարկելուց հետո ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Երեկ տեղի ունեցած քվեարկության ժամանակ, իմ քվեն տեխնիկական պատճառով գրանցվել էր դեմ և ոչ թե կողմ, ինչի առնչությամբ այսօր հայտարություն արեցի ԵԽԽՎ լիագումար նիստի ժամանակ և հայտարարությունս կցվեց նիստի արձանագրությանը»:

Технические сбои становятся в ПАСЕ закономерно-ответными
Эксперт аналитического центра "Взгляд" Анна Карапетян на своей страничке в Facebook обратила внимание на так называемые "технические сбои", которые становятся в ПАСЕ ответно-закономерными. Она хронологически привела две цитаты.
"25.06.2019 - руководитель делегации Армении в ПАСЕ Рубен Рубинян объяснил свое поведение во время голосования по резолюции по возвращению делегации России в ПАСЕ техническими проблемами. "Во время голосования мой голос по техническим причинам был зарегистрирован в числе против. В этой связи сегодня я выступил с заявлением на пленарном заседании ПАСЕ. Назло некоторым пессимистам, между нами и нашими российскими партнерами не возникло никаких проблем, и мы обсуждаем вопрос организации вечера сближения", - написал Рубинян.
20.04.2021 - член российской делегации в ПАСЕ, депутат Сергей Пахомов коснулся голосования в ПАСЕ по вопросу армянских военнопленных, заявив: "При голосовании по этому вопросу произошел технический сбой у всей делегации. Мы тоже не очень верим в совпадения", - написал он в Instagram, отвечая на вопрос одного из пользователей, почему он проголосовал против включения в повестку весенней сессии ПАСЕ вопроса об армянских военнопленных. Пахомов добавил, что члены делегации подали соответствующее заявление".