Բայդենը հրազենի կիրառումը համաճարակ է համարում Միացյալ Նահանգների համար
Զենքի կիրառմամբ բռնությունների շարքը համաճարակ է դարձել ԱՄՆ-ում: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը՝ ելույթ ունենալով Ամերիկյան կոնգրեսի երկու պալատների անդամների առջև
«Ես ամեն ինչ կանեմ՝ ամերիկացի ժողովրդին զենքի բռնության համաճարակից պաշտպանելու համար»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը «ևս պետք է սկսի գործել»:
ԱՄՆ նախագահի և նրա վարչակազմի գործողությունները, մասնավորապես, ուղղված են լինելու ինքնաշեն զենքի տարածմանը, որի համար բաղադրիչներ կարելի է ձեռք բերել համացանցում, զենքի առք ու վաճառքի արգելքին, ինչպես նաև զենքի վաճառքի խանութներին:
Բայդենի երդմնակալությունից հետո առաջին մի քանի ամիսներին երկրում բնակիչների զանգվածային գնդակահարմամբ մի քանի միջադեպ է տեղի ունեցել: Ամենասարսափելին դարձել է մարտի 22-ին Ահմադ Ալիսայի կողմից Կոլորադոյի Բոուլդեր քաղաքում իրականացված հրաձգությունը, որի արդյունքում 10 մարդ էր զոհվել:

Байден назвал применение огнестрельного оружия эпидемией для США
Насилие с применением огнестрельного оружия стало настоящей эпидемией для Соединенных Штатов. Об этом заявил в среду президент США Джо Байден, выступая перед членами обеих палат американского Конгресса, передает ТАСС.
"Я сделаю все, чтобы защитить американский народ от эпидемии насилия с огнестрельным оружием", - заявил он, добавив при этом, что Конгрессу США "также настала пора действовать".
Действия американского президента и его администрации, в частности, будут направлены на борьбу с распространением самодельного оружия, компоненты для которого можно приобрести в интернете, запрет на куплю-продажу штурмового огнестрельного оружия, а также на магазины большой емкости.
В первые несколько месяцев после инаугурации Байдена в стране произошли несколько эпизодов с массовым расстрелом жителей страны. Наиболее смертельной стала стрельба, устроенная 22 марта Ахмадом Алиссой в городе Боулдер (штат Колорадо), жертвами которой стали 10 человек.