Ֆրանսիայում COVID-19-ի հնդկական շտամով վարակման առաջին դեպքերն են հայտնաբերվել
Ֆրանսիայում գրանցել են կորոնավիրուսի հնդկական շտամով հիվանդների: Այդ մասին հաղորդել է Associated Press-ը:
Ֆրանսիայի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ երեք վարակվածներին հայտնաբերել են երկրի հարավում գտնվող Բուշ-դյու-Ռոն և Լո-ի-Գարոնա դեպարտամենտներում: Երեքն էլ վերադարձել են Հնդկաստան ուղևորությունից:
Հիվանդացածները գտնվում են բժիշկների հսկողության ներքո, և այժմ իշխանությունները փորձում են գտնել կոնտակտավորներին: Նախարարությունը նաև ճշտել է, որ հնդկական շտամ են հայտնաբերել եվրոպական ևս վեց երկրներում: Անցած շաբաթ Ֆրանսիան խստացրել է հսկողությունը Հնդկաստանից և ուրիշ երկրներից ժամանողների համար, որտեղ հայտնաբերվել է հնդկական շտամը:
Երկրում վարակումների դեպքերի մեծամասնությունն այժմ կապված է կորոնավիրուսի ավելի վարակիչ շտամի հետ, որը հայտնաբերվել է Մեծ Բրիտանիայում: Ֆրանսիան աշխարհում երկրորդ տեղն է զբաղեցնում COVID-19-ից մահվան թվաքանակով. համավարակի ողջ ժամանակաշրջանում հիվանդությունը խլել է երկրի ավելի քան 104 հազար քաղաքացու կյանք:

Во Франции выявили первые случаи заражения индийским штаммом COVID-19
Во Франции зафиксировали больных индийским штаммом коронавируса. Об этом сообщает Associated Press, передает Интерфакс.
По данным министерства здравоохранения Франции, троих зараженных выявили в департаментах Буш-дю-Рон и Ло-и-Гаронна на юге страны. Все трое вернулись из поездки в Индию.
Заболевших поместили под наблюдение врачей и сейчас власти пытаются отследить контактировавших с ними людей. Министерство также уточнило, что индийский штамм обнаружили в еще шести европейских странах. На прошлой неделе Франция усилила контроль за прибывающими из Индии и других государств, где был обнаружен индийский штамм.
Большинство случаев заражений в стране сейчас связано с более заразным штаммом коронавируса, выявленного в Великобритании. Франция занимает восьмое место в мире по количеству смертей от COVID-19, за все время болезнь унесла жизни свыше 104 тысяч граждан страны.
Вариация коронавируса была зафиксирована во Франции после объявления президента страны Эммануэля Макрона о плане постепенного снятия ограничений, введенных из-за пандемии. Уровень заболеваемости во Франции снизился после введения третьего локдауна, но в некоторых районах он все еще остается высоким.