Այսօր մարդիկ խուսափում են երեկոյան ժամերին երթևեկել դեպի Գորիսի և Կապանի հարակից գյուղեր. Արման Թաթոյան
«Ադրբեջանը շարունակում է իր ցեղասպան քաղաքականության սպառնալիքները և նրա նախագահի ապրիլի 12-ի, 13-ի և վերջին ելույթների վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ դրանք անգամ ֆաշիստական բնույթի են և ավելի են ամրապնդում անվտանգության գոտու անհրաժեշտությունը»,- խորհրդարանում կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև անվտանգության գոտի ձևավորելու անհրաժեշտության մասին՝ օմբուդսմենը շեշտեց, որ ադրբեջանական զինվորականները, զենքով մարդիկ, դրոշներն ու ցուցանակները պետք է այդ վայրերից հեռացnեն, որպեսզի երաշխավորվի հայ բնակչության բնականոն կյանքը, քանի որ դրանք տեղադրվել են տեղի բնակiչների վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելու համար:
«Այսօր մարդիկ խուսափում են անգամ երեկոյան ժամերին երթևեկել Գորիսից Որոտան, Շուռնուխ, կամ Կապանից Սրաշեն, Շիկահող, Ծավ, Ներքին Հանդ գյուղեր՝ այնտեղ ադրբեջանցիների ներկայության պատճառով»,- հայտարարեց Արման Թաթոյանը և տեղեկացրեց, որ իր գրասենյակն այդ վերլուծությունները, փաստերով ներկայացրել է միջազգային կառույցներին և առաջարկել չեզոք գոտի ստեղծելու գաղափարը:
Նա հիշեց վերջերս հայ հովվի ծեծի հանգամանքը և հավելեց, որ կան նաև դեպքեր, երբ ադրբեջանական կողմ են անցնում խոշոր կամ մանր եղջերավոր անասուններ և դրանք հնարավոր չի լինում վերադարձնել:
Նկատելով, որ դա  իրավունքների խախտում է՝ օմբուդսմենը շեշտեց, որ երկու երկրների միջև երբևէ տեղի չի ունեցել ո՛չ սահմանագծում, ո՛չ սահմանազատում, իսկ այն անելու դեպքում պետք է հաշվի առնվեն մարդու իրավունքները:
Թաթոյանը նկատեց, որ Սյունիքում կան դեպքեր, երբ քաղաքացին կադաստրային վկայականը ձեռքին չի կարողանում իր հողից օգտվել կամ տունն է կիսվել:
«Գոյություն ունեն ԵԱՀԿ ուղեցույցեր, որոնք կադաստրային փաստաթղթերը դնում են այս գործընթացի հիմքում, ավելին, դատական պրակտիկա կա, որ կադաստրային փաստաթղթերի հիման վրա է սահմանների հաստատման գործընթաց տեղի ունենցել»,- հայտնեց Հայաստանի օմբուդսմենը:
Նրա խոսքով՝ հայկական զինված ուժերի, սահմանապահ զորքերի ծառայողները իրականացնում են հերոսական, անձնուրաց ծառայություն, բայց ստեղծված վիճակը նրանցից էլ կախված չէ, քանի որ այնտեղ առկա է պատերազմի սպառանալիքով, ցեղասպան քաղաքականության հետևանքով հայտնված ադրբեջանական զինվորականներ:
Նկատելով, որ որևէ մեկը միջազգային կազմակերպություններից չի կարող համոզել, որ այս վիճակը նորմալ է մարդու իրավունքների տեսանկյունից՝ Արման Թաթոյանը տեղեկացրեց.
«Ես միջազգային կառույցներին մի հստակ հարց եմ առաջադրում, ասում եմ, որ պատերազմի ժամանակ նրանց՝ մեզ ասած անհամաչափ լռությունը, իսկ իրականում՝ լռությունն էր նպաստել նրան, որ մենք ունեցանք լայնածավալ պատերազմական հանցագործություներ, իրավունքների կոպիտ խախտումներ, որոնք հիմա էլ շարունակվում են»:

Сегодня люди избегают в вечернее время отправляться в близлежащие села Гориса и Капана: омбудсмен Армении
"Азербайджан продолжает угрозы своей политики геноцида, и анализ выступлений его президента 12, 13 апреля и последнего показывает, что они даже носят фашистский характер и еще больше усиливают потребность в зоне безопасности", - сказал в ходе брифинга  в парламенте Защитник прав человека (омбудсмен) РА Арман Татоян, передает Panorama.am.
Говоря о необходимости создания зоны безопасности между Арменией и Азербайджаном, омбудсмен подчеркнул, что азербайджанские военные, вооруженные люди, флаги и указатели должны быть удалены с этих мест, чтобы гарантировать нормальную жизнь армянского населения, так как они были установлены для оказания психологического давления на местных жителей.
"Сегодня люди избегают в вечернее время отправляться из Гориса в Воротан, Шурнух или из Капана в села Срашен, Шикаох, Цав, Неркин Анд из-за присутствия там азербайджанцев", - сказал Арман Татоян и сообщил, что его офис представил эти анализы и факты международным организациям и предложил идею создания нейтральной зоны.
Он напомнил о недавнем избиении армянского пастуха и добавил, что есть также случаи, когда крупный или мелкий скот переходят на азербайджанскую сторону и вернуть его не бывает возможным.
Отметив, что это является нарушением прав, омбудсмен подчеркнул, что между двумя странами никогда не было ни демаркации, ни разграничения, а при их проведении необходимо учитывать права человека.
Татоян отметил, что в Сюнике есть случаи, когда гражданин с кадастровым свидетельством на руках не может пользоваться своей землей или поделен его дом.
"Существуют руководящие принципы ОБСЕ, которые ставят кадастровые документы в основе этого процесса. Более того, есть практика, согласно которой процесс демаркации границы происходил на основе кадастровых документов", - сказал омбудсмен Армении.
По его словам, военнослужащие ВС Армении и пограничных войск несут героическую, самоотверженную службу, но и нынешняя ситуация от них не зависит, так как там находятся угрожающие войной, оказавшиеся там вследствие политики геноцида азербайджанские военнослужащие.
Отметив, что ни одна из международных организаций не сможет убедить, что эта ситуация является нормальной с точки зрения прав человека, Арман Татоян сообщил:
"Я ставлю перед международным сообществом четкий вопрос, я говорю, что их непропорциональное молчание во время войны и, фактически, именно молчание способствовало тому, что у нас были крупномасштабные военные преступления, грубые нарушения прав, которые продолжаются по сей день".