ԵՄ-ն հայտնել է ռուսական պատժամիջոցներին պատասխանելու իրավունքի մասին
Եվրամիությունն իրեն իրավունք է վերապահում պատասխանել եվրոպացի պաշտոնյաների նկատմամբ Մոսկվայի պատժամիջոցներին: Այս մասին Եվրահանձնաժողովում կայացած հանդիպմանը տեղեկացրել են Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Չիժովին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
ԵՄ-ի հաղորդագրության համաձայն, երկուշաբթի օրը ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության գլխավոր քարտուղար Ստեֆանո Սաննինոն և Եվրահանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Իլզե Յուհանսոնը կանչել են Չիժովին` «դատապարտելու Ռուսաստանի որոշումը»: Եվրամիությունում դա համարվում է «բացառապես քաղաքական շարժառիթներով» քայլ՝ առանց իրավական հիմնավորման:
Գլխավոր քարտուղարները հիշեցրել են Չեխիայի դիվանագետների արտաքսումը Ռուսաստանի կողմից և Ռուսաստանի ոչ բարեկամ պետությունների ցուցակ կազմելու մտադրությունը՝ «մտահոգություն հայտնելով այդ որոշումների ազդեցության վերաբերյալ ԵՄ և ՌԴ կառավարության հարաբերությունների վրա»,- ասվում է փաստաթղթում:

Евросоюз заявил о праве ответить на российские санкции
В Евросоюзе оставляют за собой право ответить на санкции Москвы против европейских чиновников. Об этом российскому постпреду Владимиру Чижову сообщили на встрече в Еврокомиссии, передает РИА Новости
Как говорится в релизе ЕС, в понедельник генеральный секретарь внешнеполитической службы ЕС Стефано Саннино и генсек ЕК Ильзе Юхансон вызвали Чижова, чтобы "осудить решение России". В Евросоюзе его считают "исключительно политически мотивированным" шагом без юридического обоснования.
Генеральные секретари напомнили о высылке Россией чешских дипломатов и намерении России по формированию списка недружественных государств, "выразив обеспокоенность совокупным воздействием этих решений на отношения между ЕС и правительством Российской Федерации", указано в документе.
Как отмечается в пресс-релизе постоянного представительства России при Евросоюзе, на встрече стороны выразили сожаление из-за "тенденции к ухудшению" диалога, а также отметили "важность дипломатических усилий по выправлению нынешней нездоровой ситуации".