Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի նորանշանակ դեսպանին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
Շնորհավորելով դիվանագետին առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկու երկրները սերտորեն համագործակցում են և՛ երկկողմ, և՛ բազմակողմ ձևաչափերով, բայց, այդուհանդերձ, առևտրաշրջանառության ծավալը չի համապատասխանում առկա ներուժին: «Պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել տնտեսական գործընկերության խորացմանը, քանի որ այն համագործակցության զարգացման կարևորագույն ցուցիչներից է», - ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Ղազախստանում կենսունակ հայ համայնք կա, և Հայաստանը երախտապարտ է Ղազախստանին՝ համայնքի գործունեության պայմանների ու հնարավորությունների համար:
Դեսպանը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի, առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի և վարչապետ Ասկար Մամինի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները և նշել, որ պատրաստ է գործադրել առավելագույն ջանքերը՝ զարգացնելու հայ-ղազախստանյան քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, հումանիտար գործընկերությունը: Բոլատ Իմանբաևը համակարծիք է եղել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որ տնտեսական ոլորտում առկա ներուժը լիարժեք չի իրացվում, և ինքն ակտիվ աշխատելու է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ փոխշահավետ մյուս ուղղություններով: Դեսպանը բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերը իր երկրի հասարակական կյանքի տարբեր բնագավառներում՝ տեղեկացնելով, որ խորհրդարանական վերջին ընտրություններում Ղազախստանի խորհրդարան հայազգի պատգամավոր է ընտրվել:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ղազախստանյան հարաբերությունների օրակարգի և այն հարստացնելու ուղղությամբ անելիքների շուրջ:
Առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացման, ներդրումների ներգրավման համատեքստում կարևորվել է տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, որի հաջորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել այս տարվա ընթացքում: Նշելով, որ տպավորված է 2021թ. Ալմաթիում կայացած թվային ֆորումով և այս բնագավառում ղազախստանյան փորձով՝ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրական է համարել երկու երկրների ՏՏ համայնքների միջև գործակցությունը: Դեսպան Իմանբաևը նշել է, որ Ղազախստանում կառուցվածքային և ռազմավարական շարունակական բարեփոխումներ են իրականացվում, և այս համատեքստում կարևորում են Հայաստանի հետ փորձի փոխանակումը՝ հաշվի առնելով հարկային վարչարարության, առողջապահության, կրթության և այլ ոլորտներում ռեֆորմների հաջողվածությունը:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին և նշել, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը և դրանով իսկ խաթարել կայունությունը տարածաշրջանում: Նիկոլ Փաշինյանն ուշադրություն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում, Ադրբեջանի կողմից հայկական պաշտամունքի վայրերի և հուշարձանների ոչնչացման քաղաքականության վրա՝ ընդգծելով, որ միջազգային առաջադեմ հանրությունը պետք է ջանքեր գործադրի վանդալիզմի այդ դրսևորումները կանխարգելելու համար:
Վարչապետի պաշտոնակատարը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Ղազախստանի նախագահին, առաջին նախագահին, վարչապետին և արդյունավետ աշխատանք մաղթել նորանշանակ դեսպանին:

Пашинян принял новоназначенного посла Казахстана в Армении
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Казахстана в Армении Болата Иманбаева.
Поздравив дипломата с началом миссии, Никол Пашинян отметил, что обе страны тесно сотрудничают и в двустороннем, и в многостороннем форматах, однако, объемы товарооборота не соответствуют имеющемуся потенциалу. "Большое внимание следует уделять углублению экономического партнерства, поскольку это один из важнейших показателей развития сотрудничества", - сказал исполняющий обязанности премьер-министра.
По словам Никола Пашиняна, в Казахстане действует активная армянская община, и Армения благодарна Казахстану за условия и возможности для деятельности общины.
Посол передал Николу Пашиняну теплые приветствия и пожелания от президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, первого президента Нурсултана Назарбаева и премьер-министра Аскара Мамина и отметил, что он готов приложить все усилия для развития армяно-казахстанского политического, экономического, культурного и гуманитарного двустороннего партнерства. Болат Иманбаев согласился с Николом Пашиняном, что имеющийся потенциал в экономической сфере реализуется не полностью, и он активно будет работать и как по экономическому, так и по другим взаимовыгодным направлениям. Посол высоко оценил роль армянской общины в различных сферах общественной жизни своей страны, сообщив, что на последних парламентских выборах в Казахстане был избран депутат армянского происхождения.
Собеседники обменялись мнениями по повестке армяно-казахстанских отношений и шагам по ее обогащению.
В контексте активизации торгово-экономических связей, привлечения инвестиций была подчеркнута важность деятельности Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, следующее заседание которой намечено на этот год. Отметив, что он впечатлен прошедшим в Алматы в 2021 году цифровым форумом, Никол Пашинян посчитал интересным сотрудничество между ИТ-сообществами двух стран. Посол Иманбаев отметил, что в Казахстане проводятся постоянные структурные и стратегические реформы, и в этом контексте подчеркнул важность обмена опыта с Арменией, принимая во внимание успехи реформ в сферах налогового администрирования, здравоохранения, образования и других отраслях.
Исполняющий обязанности премьер-министра коснулся ситуации, сложившейся в результате развязанной Азербайджаном против Арцаха войны, и гуманитарных вопросов, и отметил, что Азербайджан продолжает не выполнять 8-й пункт заявления от 9 ноября 2020 года и подрывает таким образом стабильность в регионе. Никол Пашинян обратил внимание на политику Азербайджана по уничтожению армянских культовых сооружений и памятников на перешедших под контроль Азербайджана территориях Нагорного Карабах, подчеркнув, что международное прогрессивное сообщество должно приложить все усилия для предотвращения этих актов вандализма.
Исполняющий обязанности премьер-министра попросил передать свои теплые приветствия президенту, первому президенту и премьер-министру Казахстана и пожелал новоназначенному послу плодотворной работы.