ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է Լատվիայի խորհրդարանի կողմից Ցեղասպանությունը ճանաչող հռչակագրի ընդունումը
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Լատվիայի խորհրդանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հռչակագրի ընդունման առնչությամբ: Հայտարարությունում մասնավորապես նշվում է.
«Ողջունում ենք Լատվիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հռչակագրի ընդունումը: Սա ևս մեկ քայլ է Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ:
Այս հռչակագիրը կարևոր է ոչ միայն պատմական արդարության և ճշմարտության, այլև ապագայում նման հանցագործությունների կանխարգելման տեսակետից: Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչումը տարածաշրջանում հայ ժողովրդի անվտանգության կարևորագույն գրավականներից է:
Կիսում ենք Լատվիայի խորհրդարանի դիրքորոշումն առ այն, որ նման հանցագործությունների ճանաչումը կոչված է կառուցելու այնպիսի ապագա, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները, և յուրաքանչյուր անհատ կարող է լինել ազատ, անվտանգ և ապահով»:

МИД Армении приветствует принятие парламентом Латвии декларации о признании Геноцида армян
Всеобщее признание Геноцида армян - одна из важнейших гарантий безопасности армянского народа в регионе. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении МИД Армении, в котором министерство приветствует принятие парламентом Латвии декларации о признании Геноцида армян.
В заявлении МИД отмечается, что принятие парламентом Латвии декларации о признании Геноцида армян является еще одним шагом к всеобщему признанию и осуждению Геноцида армян.
''Эта декларация важно не только в плане восстановления исторической справедливости и истины, но и предотвращения подобных преступлений в будущем. Всеобщее признание Геноцида армян - одна из важнейших гарантий безопасности армянского народа в регионе'', - отмечается в заявлении МИД Армении.
В заявлении также подчеркивается, что Армения разделяет позицию латвийского парламента о том, что признание таких преступлений призвано построить будущее, в котором уважаются права человека, и каждый человек может быть свободным и безопасным.