ԱՄՆ-ը կարող է Աֆղանստանից զորքերը տեղափոխել Ուզբեկստան և Տաջիկստան. WSJ
ԱՄՆ-ը կարող է Աֆղանստանից դուրս բերված զորքերը տեղափոխել Կենտրոնական Ասիայի երկրներ, հայտնում է Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ Վաշինգտոնին անհրաժեշտ են բազաներ՝ ոչ միայն ռազմական անձնակազմին տեղավորելու համար, այլ նաև անօդաչու թռչող սարքեր, ռմբակոծիչներ և հրետանի՝ Քաբուլին աջակցություն ցուցաբերելու և «Թալիբան» արմատական շարժման զինյալներին զսպելու համար: Ըստ ԱՄՆ կառավարության և Պենտագոնի ներկայացուցիչների՝ Կենտրոնական Ասիայի հարևան երկրները, Պարսից ծոցի պետությունները և ռազմածովային ուժերի առանձին նավեր համարվում են որպես զորքերն ապագայում տեղակայելու հնարավոր վայրեր:
Ըստ որոշ ռազմական պաշտոնյաների և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչների, լավագույնը կլինի զորքեր տեղակայել Ուզբեկստանում և Տաջիկստանում, որոնք սահմանակից են Աֆղանստանին: Այսպիսով, անհրաժեշտության դեպքում, զինվորականները կարող են արագ մուտք գործել երկիր: Սակայն աղբյուրները շեշտում են, որ զորքեր տեղափոխելն այս երկրներ դժվար կլինի՝ տարածաշրջանում Ռուսաստանի «մեծ ռազմական ներկայության» և Չինաստանի աճող ազդեցության պատճառով:
Աֆղանստանում ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Զալմայ Խալիլզադը մայիսին այցելել է Ուզբեկստան և Տաջիկստան, որտեղ քննարկել է իրավիճակը նրանց հարևան երկրում:
ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունն այժմ քննարկում է կողմ և դեմ կողմերը: Որոշումը կայացնելուն մասնակցում են նաև Պետդեպարտամենտը և Սպիտակ տունը:
Ինչպես նշում է թերթը, ԱՄՆ-ը նախկինում ունեցել է երկու հենակետեր Կենտրոնական Ասիայում. Ուզբեկստանում և Ղրղզստանում: Երկուսն էլ օգտագործվել են Աֆղանստանում ուժեր տեղակայելու և գործողություններ կատարելու համար: 2005-ին ԱՄՆ-ը դուրս բերեց բազան Ուզբեկստանից, իսկ Ղրղզստանից` գրեթե տասը տարի անց:
Չնայած Վաշինգտոնի հարաբերությունների վատթարացմանը Մոսկվայի և Պեկինի հետ, պետությունները, ըստ ԱՄՆ-ի և մի շարք այլ երկրների պաշտոնյաների, կիսում են Միացյալ Նահանգների շահը՝ տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու հարցում: Կենտրոնական Ասիան, իր հերթին, ցանկանում է հակակշիռ ստեղծել Ռուսաստանի ու Չինաստանի ազդեցության համար, գրում է թերթը:
Պարբերականի տվյալներով ՝ ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը կարող է ավարտվել հուլիսին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ վարչակազմը հայտարարել էր, որ մայիսի 1-ին կսկսվի և մինչև սեպտեմբերի 11-ը կավարտի Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերումը՝ դաշնակիցների հետ լիարժեք համաձայնեցմամբ: 2020 թվականին Միացյալ Նահանգները և «Թալիբան» արմատական շարժման ներկայացուցիչները Դոհայում ստորագրել են ավելի քան 18 տարվա պատերազմի առաջին խաղաղ համաձայնագիրը: Այն նախատեսում է 14 ամսվա ընթացքում Միջին Արևելքի պետությունից օտարերկրյա զորքերի դուրսբերում և գերիների փոխանակումից հետո միջաֆղանական երկխոսության սկիզբ, փոխանցում է Panorama-ն:
Տեղի է ունեցել պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ
ՀՀ քաղաքացիները Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կայցելեն առանց մուտքի արտոնագրի
Wizz Air ավիաընկերությունը թռիչքներ կիրականացնի մի քանի նոր ուղղություններով
ԵՄ-ն ակտիվացնում է երկխոսությունը Հայաստանի հետ
Կբարելավվի Հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման գործընթացի արդյունավետությունը

WSJ: США могут перевести войска из Афганистана в Узбекистан и Таджикистан
Соединенные Штаты могут перебросить выводимые из Афганистана войска в странах Средней Азии, пишет газета Wall Street Journal со ссылкой на источники, передае РИА Новости.
Издание отмечает, что Вашингтону необходимы базы для размещения не только военнослужащих, но и беспилотников, бомбардировщиков и артиллерии, чтобы оказывать продержку Кабулу и сдерживать боевиков радикального движения "Талибан". По словам представителей правительства США и Пентагона, в качестве возможных мест будущей дислокации войск рассматриваются соседние с Афганистаном страны Средней Азии, государства Персидского Залива и отдельные корабли ВМС.
По мнению некоторых военных и представителей администрации американского президента Джо Байдена, лучше всего было бы разместить войска в Узбекистане и Таджикистане, которые граничат с Афганистаном. Таким образом, военные смогли бы быстро попасть в страну в случае необходимости. Однако источники подчеркнули, что переброска войск в эти страны оказалась бы непростой из-за "большого военного присутствия" России в регионе и растущего влияния Китая.
Неназванные официальные лица также рассказали газете, что запросов на размещение войск на каких-либо базах в Средней Азии пока не было, сейчас минобороны США взвешивает все за и против. В принятии решения также участвуют Госдепартамент и Белый дом.
Как отмечает издание, у Соединенных Штатов ранее было две базы в Средней Азии: по одной в Узбекистане и Киргизии; обе их использовали для дислокации сил и ведения операций в Афганистане. США покинули базу в Узбекистане в 2005 году и почти через десять лет — в Киргизии.
Несмотря на ухудшение отношений Вашингтона с Москвой и Пекином, государства, как утверждают официальные лица в США и нескольких других странах, разделяют заинтересованность Соединенных Штатов в обеспечении стабильности в регионе. В Средней Азии, в свою очередь, хотят создать противовес влиянию России и Китая, пишет газета.
По данным издания, вывод американских войск может завершиться уже в июле.
Ранее администрация США объявила, что к первому мая начнет и до одиннадцатого сентября закончит вывод войск из Афганистана в полной координации с союзниками. В 2020 году Штаты и представители радикального движения "Талибан" подписали в Дохе первое более чем за 18 лет войны соглашение о мире. Оно предусматривает вывод иностранных войск из ближневосточного государства за 14 месяцев и начало межафганского диалога после обмена пленными.